Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ANALİZ: Fed FOMC beklemede, ABD ekonomisi teklemede

Fed Başkanı Jay Powell, toplantı sonrası basına yaptığı açıklamalarda daha fazla bütçe harcamasına ihtiyaç duyulacağını kaydetti. ABD’den gelen çoğunlukla iyimser verilere karşın, Moody’s Analytics baş ekonomisti Mark Zandi 4Ç’de Covid-19 ve mali destek paketinde uzlaşmazlığın ekonomi için kayda değer riskler olarak şekillendiğini ileri sürdü....

ANALİZ: Fed FOMC beklemede, ABD ekonomisi teklemede

Dün Fed FOMC faizleri uzun süre çok düşük tutma kararlılığını bir kez daha vurgularken, tahvil alım programının meblağı veya kompozisyonunu değiştirmedi. Fed Başkanı Jay Powell, toplantı sonrası basına yaptığı açıklamalarda daha fazla bütçe harcamasına ihtiyaç duyulacağını kaydetti.  ABD’den gelen çoğunlukla iyimser verilere karşın, Moody’s Analytics baş ekonomisti Mark Zandi  4Ç’de Covid-19  ve mali destek paketinde uzlaşmazlığın ekonomi için kayda değer riskler olarak şekillendiğini ileri sürdü.

 

FOMC açıklaması bir önceki metne göre çok ufak değişiklikler arzetti. Yorumlamak gerekirse, finansal koşulların bir ay öncesine nazaran biraz sıkılaştığı ve istihdam kazançlarının yavaşladığı görüşleri göze çarpıyor.

FOMC bir kez daha Covid-19’un kısa vadede ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyona olumsuz baskı yaptığını tekrarladı. Orta vadeli olumsuz etkilerinden dem vuruldu. Salgının kış aylarında seyrinin ekonomik faaliyeti belirleyen bir numaralı değişken olduğu hatırlatıldı.

Financial Times’a konuşan Garda Capital Partners fon yöneticisi  John O’Connell “FOMC ekonomik faaliyette ciddi bir tökezleme ve/ya ABD   DİBS getirilerinde yükseliş saptamadıkça pozisyonunu değiştirmeyecek” dedi.

Fed’in mali destek “asisti” olmadan ABD veya dünya ekonomisine çok fazla katkı yapması zor. Faizler zaten sıfırken, AMB örneği eksi faizlerin ekonomiye güçlü katkı yapmadığını ispatlıyor.

Moody’s Analytics baş ekonomisti ve Wall Street’te çok yakından takip edilen Marc Zandi CNBC’de yayınlanan görüşlerinde eğer yeni yönetim ve Kongre yüksek montanlı bir mali destek paketi açıklamazsa ABD ekonomisinin 4Ç’de  irtifa kaybedeceğini ifade etti. ABD’de dün Covid-19 vaka sayısı 100 bini aştı.

ABD’de vakaların katlanarak arttığını not eden Zandi, ülkenin Avrupa’nın bir ay gerisinden geldiğini de sözlerine ekledi. Yani, salgın daha da azabilir ve yer yer karantina ve sokağa çıkma yasakları gerekebilir.

 

Ünlü ekonomiste göre Biden’in görevi devralacağı 20 Ocak’a kadar yeni bütçe desteği konusunda uzlaşma zor.

ABD’den gelen veriler çelişkili görünüm arzediyor. Perakende satışlar artıyor, hizmet ve imalat sanayi PMI’lar da Ekim’de yükselmeye devam etti. Fakat, ADP Ekim istihdam anketi emek pazarında talebin azaldığını işaret ederken, ISM hizmetler endeksi son 5 ayın dibine geriledi.

İmalat sanayi ISM 59.3’le aydan aya 3.9 puan artış kaydetti.  Bugün açıklanacak tarım-dışı istihdam bize daha kesin bir teşhis yapma imkanı verecek. Aylık istihdamın 600 bin yükselmesi bekleniyor. 400 bin veya altında rakamlar, 4Ç için tehlike arzeder.

 

Joe Biden ve Gelişmekte Olan Piyasalar

 

Global imalat sektörü büyümeye geçti, Merkez Bankası muslukları kapatmamalı

 

IMF Dünyayı Bekleyen Kara Kışı Anlattı

 

Küresel ekonomi COVID-19 şokundan neden hızla toparlanıyor; böyle devam eder mi?

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler