Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ANALİZ:  COVID-10 ABD ekonomisinin onda birini yuttu

Tıp uzmanları COVID-19’la tamamen başa çıkmanın imkansız olduğunu, etkili bir aşının tek geçerli çare olduğunda hem fikir. Halen sadece Astra Zeneca’nın deneysel ürünü 10 bin gönüllü üzerinde sınanıyor. Eğer yıl bitmeden bir aşı sağlık sisteminin hizmetine girerse, ABD ekonomisi yılın son çeyreğinde toparlanabilir

ANALİZ:  COVID-10 ABD ekonomisinin onda birini yuttu

Perşembe günü açıklanan resmi verilere göre, ABD ekonomisi 2Ç2020’de %32.9 (yıllıklandırılmış olarak) daraldı. Çeyrekten-çeyreğe daralma ise %9.5 olarak rapor edildi. Yani, bir çeyrekte COVID-19 ekonominin nerdeyse %10’nu enfekte etti. ABD GSYİH 1Ç2020’de de %5 daralmıştı. Rapor edilen daralma 1958’den bu yana en kötüsüydü.

Eş zamanlı açıklanan ilk işsizlik başvuruları da haftalık 1.43 milyona yükseldi (haftalık 12 bin artış).  Resmi rapora göre 2Ç’te özel tüketim, ihracat ve sabit sermaye yatırımları daralmada başı çekti. Bu haber hazırlanırken,  GSYİH’den hesaplanan enflasyon verileri (milli gelir deflatörü) henüz basına düşmemişti.

 

ABD’de ekonomik normalleşmeye paralel olarak, 3Ç’de aktivitenin toparlanması bekleniyor. Fakat, yakın gelecek çok büyük belirsizliklere gebe.   Üretim tarafında yeni sokağa çıkma yasakları olmadıkça, performansın iyileşeceği kesin. Ancak, ihracat ve hanehalkı tüketimi büyü soru işaretleri olarak ufukta.

Halen 21 eyalette COVID-19 uyarıları veya sosyal mesafe kısıtlamaları geçerli.  Sinemaları ziyaret, ana yollarda trafik ve restoranlarda rezervasyonların sayısı gibi geleneksel olmayan, fakat resmi veriden çok önce açıklanan göstergeler, tüketicinin COVID korkusundan eve kapanmaya başladığını gösteriyor.

ABD ekonomisinin toparlanması için halen 17 milyon resmi işsize mali destek şart. Ancak Beyaz Saray ve Demoratlar HEALS Act adı verilen ikinci mali destek paketinin boyutları ve harcama yöntemleri hususunda anlaşamıyor. Demokratlar $3 trilyonluk ve bütün işsizlere ek geçici işsizlik ödeneği sunan çok geniş bir pakette israrlı. Trump ve Cumhuriyetçiler’in paketi ise $1 trilyon ve geçici işsizlik ödeneklerini COVID öncesi ücretin %70’yle sınırlanmasını öneriyor.

Tarafların hızla yükselen kamuoyu baskısı ve yaklaşan seçimler nedeniyle Ağustos’ta uzlaşması bekleniyor. Ancak, Eylül ayında okul sezonunun başlaması ile ekonomiyi yeni bir tehdit bekliyor. Bir çok eyalet sınıfta değil, uzaktan eğitime geçme niyetinde. Bu durumda, fakir ve boşanmış ailelerin çocuklarına bakmakla işe gitmek arasında çok acı bir tercih yapması gerekecek.  Bu kişilere geçici maaş desteği de yıl sonuna doğru gündeme gelebilir.

Tıp uzmanları COVID-19’la tamamen başa çıkmanın imkansız olduğunu, etkili bir aşının tek geçerli çare olduğunda hem fikir. Halen sadece Astra Zeneca’nın deneysel ürünü 10 bin gönüllü üzerinde sınanıyor. Eğer yıl bitmeden bir aşı sağlık sisteminin hizmetine girerse, ABD ekonomisi yılın son çeyreğinde toparlanabilir. Aksi halde resesyon 2021’e de uzayabilir.

 

Soli  Özel ve Şant Manukyan:  FED Kararı Sonrası Küresel Para Olarak Doların Geleceği

 

Fed “ekonominin seyri virüse bağlı” diyerek faizi sabit tuttu

 

Koronavirüsün alevlenmesiyle dünya ekonomik büyümesi tehdit altında

 

Temmuz: Ekonomilerde Umutların Tükendiği Ay

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler