Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ANALİZ: Avrupa’da ikinci dalga başladı, ekonomi altüst olacak

ABD’nin prestijli düşünce kuruluşu Peterson Institute for International Economics (PIIE) 2020 global daralma tahmini %3.4’ten %4’e yukarı revize etti. Yeni öngörülere göre, İngiltere bu yıl %11, Euro-bölgesi ise %8 daralacak. İnigltere’de Ağustos aylık büyüme istatistiği %2.1’ye geriledi. Konsensus %4.6’ydı. ...

ANALİZ:  Avrupa’da  ikinci dalga başladı, ekonomi altüst olacak

 

ANALİZ:  Avrupa’da  ikinci dalga başladı, ekonomi altüst olacak

 

Biraz önce İspanya ulusal hükümeti ve bölgesel yönetim arasındaki anlaşmazlıklardan sonra Madrid’te olağanüstü hal ilan edildi.  Dünya çapında 36 milyondan fazla insana bulaşan ve 1 milyon 61 binden fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgını yavaşlamak bir yana bazı bölgelerde artarak devam ediyor… Corona virüsü salgınına karşı Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çok sıkı önlemler alarak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha iyi atlatan Almanya’da vaka sayısı havaların soğumasıyla birlikte tırmanışa geçti…

Fransa’da vaka sayısının artmasıyla birlikte işletmelere yeni kısıtlamalar getirildi. Mekan sahipleri bu kısıtlamaları protesto etti.

 

ABD’nin  prestijli düşünce kuruluşu Peterson Institute for International Economics (PIIE) 2020 global  daralma tahmini %3.4’ten %4’e  yukarı revize etti. Yeni öngörülere göre, İngiltere bu yıl %11, Euro-bölgesi ise %8 daralacak. İnigltere’de Ağustos aylık büyüme istatistiği %2.1’ye geriledi. Konsensus %4.6’ydı. Avrupa’da Covid-19’un ikinci dalga yapması ihracatımız ve turizm gelirlerimizi olumsuz etkileyebilir.

Biraz öne BloombergHT’nin geçtiği habere göre:

“İspanya hükümeti, en kötü salgın noktalarından biri olan Madrid’de kısmi karantina önlemlerini uygulamak için Cuma günü olağanüstü hal ilan etti.

Karar Başbakan Pedro Sanchez’in Madrid’de artan vakalar ile nasıl baş edileceği konusunda bölgesel yönetim ile fikir ayrılığına düşmesi sonrasında geldi. Olağanüstü hal ilanı Sanchez’e mobiliteyi kısıtlamak dahil birçok olağanüstü yetki veriyor….  Madrid Bölgesi İspanya’da Perşembe günü ölçülen yeni vakalarının %40’ına ev sahipliği yapıyor ve bölgedeki yoğun bakım yataklarının %40’ı kovid-19 hastaları tarafından kullanılıyor”.

 

Can İlker:  Avrupa’da vakalar  artıyor

 

Corona virüsü salgınına karşı Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çok sıkı önlemler alarak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha iyi atlatan Almanya’da vaka sayısı havaların soğumasıyla birlikte tırmanışa geçti…

Fransa’da vaka sayısının artmasıyla birlikte işletmelere yeni kısıtlamalar getirildi. Mekan sahipleri bu kısıtlamaları protesto etti.

Almanya’nın en önemli sağlık kuruluşlarından Robert Koch Enstitüsü, son 24 saat içerisinde 4.058 insanda koronavirüs vakası tespit edildiğini duyurdu. Güncel verilere göre ülke genelindeki toplam vaka sayısı 310.144’e çıkarken bu sayı 9 Nisan’dan beri en yüksek sayı olarak kayıtlara geçti. 9 Nisan’da Almanya’da günlük vaka 4.885 olarak açıklanmıştı.

Almanya’da son 24 saatte Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısının da 16 olduğu belirtildi. Almanya’da koronavirüse bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısı 9.578 olarak açıklandı.

Koronavirüs salgınıyla ilgili bir rekor da Bulgaristan’dan geldi… Bulgaristan’da son 24 saat içerisinde 437 koronavirüs vakası tespit edildiği açıklandı. Bu sayı koronavirüs salgınının ülkede ilk kez görüldüğü günden beri en yüksek sayı olduğu belirtildi.

Bulgaristan’daki toplam Covid-19 vaka sayısı 22.743 olarak açıklandı. Son dönemde vaka sayısının artış gösterdiği Bulgaristan’da Covid-19 yüzünden ölenlerin sayısının 873 olduğu belirtildi.

Avrupa’da korkulan oluyor

Son haftalarda koronavirüs vaka sayısının büyük bir ivmeyle arttığı Fransa’da yeni vaka sayısı en yüksek seviyeye çıktı. Fransız yetkililer son 24 saat içerisinde 18.746 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Bu sayı salgının başladığı günden beri en yüksek sayı olarak kayıtlara geçti.

Corona virüsü salgınını yavaşlatmayı başaran İtalya’da son günlerde vaka sayısı hızlı bir artış gösteriyor.

Önceki gün 10.489 insanda koronavirüs tespit edildiği açıklandı. 7.500’den fazla hastanın hastanede Covid-19 için tedavi olduğu açıklandı. 29 Ağustos’ta 4.530 insanda koronavirüs tespit edildiği açıklanırken o dönemden beri yüzde 65’lik bir artış olduğu belirtildi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de koronavirüs salgınını yavaşlatmak için bütün bar ve cafeler yeni kısıtlamalar geldi… Brüksel’deki mekanların bir ay boyunca kapatılmasına karar verildiği duyuruldu.

Bu yılın başında Çin’den sonra koronavirüs salgınının en sert vurduğu ülkelerin başında gelen İtalya’da Nisan ayından beri ilk kez günlük vaka sayısı 3 binin üzerine çıktı. Yapılan açıklamada İtalya’da günlük koronavirüs vaka sayısı 1000 artarak 3.678’e çıktı. Bu sayı Nisan’ın ortasından beri en yüksek sayı olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan İtalya’da son 24 saat içerisinde 31 insanın yaşamını yitirdiği belirtilirken, ülke genelindeki toplam ölüm sayısının 36.061 olduğu kaydedildi.

 

ANALİZ

Uzmanlar “sürü  bağışıklığı” teorisinin geçerliliğini sorgularken, toplumun en az %60’nın virüse bağışıklık kazanması gerektiğini vurguluyor. Halbuki, Avrupa’ınn çeşitli yerlerinde yapılan testlere göre, bu oran en yüksek %20.

IMF  yeni bloglarından birinde sokağa çıkma yasaklarının salgını bastırmak için en etkin yöntemlerden biri olduğunu kabul etti.  Fakat, toplumda yeniden eve kapanma konusunda ciddi bir isteksizlik var. Bir çok büyük kentte, sokağa çıkma yasakları ya da kısıtlamaları protesto gösterilerine neden oluyor.

Avrupa’da ikinci dalga, İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi  mali dengesi bozuk ülkelerde büyük sıkıntı yaratacak.  AB’nin Ortak Borçlanma ve Mali Bağış Paketi ancak seneye devreye girecek.

Kış aylarında işsizliğin yeniden artışa geçerek sosyal yardım bütçelerini iyice zorlaması ve özel tüketimde kayda değer daralmalara neden olmasından korkuluyor.

Türkiye’de  güneş turizmi sezonunun sonuna gelinse de, artık kış turizmi de bir miktar döviz geliri üretiyordu. Avrupa’da salgının şiddetlenmesi, Türkiye’de vaka sayısının yükselmesine eklenince, turizmde döviz geliri  kayıpları $20 milyarı aşabilir.  En kötüsü ise ihracat görünümü.  Avrupa’da üretim ve tüketim yeniden daralmaya geçecrse, ihracatımızın %50’nin akibeti tehlikeye düşebilir.

 

Ifo anketi: Küresel ekonomi Kovid-19 nedeniyle 2020’de yüzde 4,4 daralacak

 

FÖŞ yazdı: Dünya ekonomisi “nükleer kışa” hazırlanıyor

 

Dünya Bankası’ndan borç krizi uyarısı!

 

Çift Haneli Daralmadan Büyümeye Geçişi Hızlandırmanın Yolları Neler?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler