Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ANALİZ:  ABD ekonomisi tökezlerken, politika yapıcılar anlaşamıyor

Dün açıklanan ilk işsizlik başvuruları 855 binle konsensusu aşarken, halen 12 milyondan fazla işsiz devlet yardımı ile geçiniyor. New York Times’da çıkan “U.S. Risks Repeating 2009 Mistakes as Economic Recovery Slows” (Ekonomik toparlanma hız kaybederken, ABD 2009 Büyük Finansal Kriz sonrası hataları tekrarlamak üzere) başlıklı haberde bir çok ekonomistin görüşüne yer verildi....

ANALİZ:  ABD ekonomisi tökezlerken, politika yapıcılar anlaşamıyor

Perşembe seansında DJ30 ve S&P500 tepeden-dibe %10 değer kaybı olarak tanımlanan “düzeltmeye” girdi-çıktı yaptılar. Korku endeksi VIX 28’te yapıştı kaldı ki Mart’tan bu yana aralıklara devam eden hisse rallisinden sonra ayı pazarı beklentisi anlamına gelebilir. Geçen hafta junk tahvil fonlarından $3 milyar kaçarken, kış aylarında iflasların artması kaygısı etkili oluyor.

Wall Street’in tökezlemesinin ardında yatan 2 büyük neden var. İlki, Trump-Biden başkanlık yarışı esnasında toplumsal kutuplaşma ve Ticaret Savaşı gibi ekonomik güvene zarar veren süreçlerin tırmanacağı beklentisi. İkincisi başkanlık yarışına endeksli olarak, birbirlerinden oy çalmaya çalışan Cumhuriyetçi ve Demokratlar’ın  ekonominin ihtiyacı olan 2ci Mali Destek Paketi’ni bilinçli olarak sabote etmeleri.

Goldman Sachs dün kaleme aldığı raporunda seçim riskine değindi: Goldman traderların ihtilaflı bir seçim gecesi riskini abarttıklarını öne sürerken, halen bu “vakaya” karşı finansal sigorta satın almak (hedge yapmak) 2016 seçimi zirvelerine yaklaşırcasına pahalı.

Dün açıklanan ilk işsizlik başvuruları 855 binle konsensusu aşarken, halen 12 milyondan fazla işsiz devlet yardımı ile geçiniyor. New York Times’da çıkan “U.S. Risks Repeating 2009 Mistakes as Economic Recovery Slows” (Ekonomik toparlanma hız kaybederken, ABD 2009 Büyük Finansal Kriz sonrası hataları tekrarlamak üzere) başlıklı haberde bir çok ekonomistin görüşüne yer verildi. Bunlar ekonominin halen Beyaz Saray ve Kongre arasında tartışılan 2ci Mali Destek Paketi’ne acilen ve şiddetle ihtiyacı olduğunu savundu.

Perşembe gecesi S&P500 Beyaz Saray ve Demokratlar’ın uzlaşmaya yakın olduğu haberi ile toparlandı, fakat bu haber doğrulanamıyor. Senato’da Cumhuriyetçiler daha fazla bütçe açığına gerek duyulmadığını savunurken, Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi $2.4 trilyonluk paket önerisi getirdi.  Cumhuriyetçiler’in cevabı bilinmiyor.

Bu tartışma esnasında, ek geçici işsizlik ödemeleri bitti, ve Trump kararnamesiyle yenileme eyaletlerin itirazi ya da sosyal güvenlik sistemlerinin zayıf yapısı

nedeniyle uygulanamadı.

ABD ekonomisi hakkında en gerçekçi yorumlar Fed’den gelir. Bakalım Powell ne diyor:

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Temsilciler Meclisi’nin Koronavirüs Krizi Alt Komitesi’nde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerine karşı alınan önlemlere ilişkin sunum yaptı ve Temsilciler Meclisi üyelerinin sorularını yanıtladı.

 

Ekonomide kaydedilen ilerlemeye rağmen milyonlarca kişinin hala işsiz olduğuna işaret eden Jerome Powell, ‘gidecek çok yol olduğunu’ söyledi.

 

Powell, “Hem Kongre’den hem de Fed’den destek gelirse iyileşme daha hızlı olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

 

Birçok borçlunun da bu programlardan yararlanacağını aktaran Powell, “Ancak diğerleri için geri ödemesi zor olabilecek bir kredi çözüm olmayabilir ve bu durumda doğrudan mali desteğe ihtiyaç duyulabilir” ifadelerini kullandı.

Şikago Fed Başkanı de Powell’in yanında:   Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD’nin koronavirüs krizi nedeniyle işlerini kaybeden milyonlarca Amerikalıya daha fazla yardım sağlaması gerektiğini söyledi.

“Eğer işsiz kalan hanehalklarına federal yardımı uzatmayarak ciddi ve gereksiz risk alıyoruz” diye konuşan Evans, “Toplam talepteki potansiyel delik daha büyük olabilir ve benim görüşüme göre özellikle kırılgan topluluklardaki hanehalkları ve işletmelerin daha fazla zarar görmelerini sınırlamak için daha fazla mali yardıma ihtiyaç var”dedi.

 

Ama St Luis Fed Başkanı Bullard ek desteğe inanmıyor:

Bullard, hali hazırda yapılmış kamu harcamalarının miktarı ve işletmeler ile hanehalklarının koronavirüs salgını ile mücadeleye devam eden adaptasyonları dikkate alındığında ABD ekonomisinin bu yılı neredeyse kayıpsız tamamlamasının mümkün olabileceğini söyledi.

Temmuz-Eylül döneminde hızlı toparlanma beklendiğine işaret eden Bullard, “ABD ekonomisi yıl sonunda aşağı yukarı tam toparlanmayı sağlayabilir. GSYH’nın 2020’yi 2019 yılı ile neredeyse aynı  seviyede tamamlaması ve işsizlik oranında önemli düşüş söz konusu olabilir” diye konuştu.

 

Özetle, işsizlik 12 milyonu  aşar, bir çok KOBİ iflasla yüzyüze yaşarken, bütçe desteğinin gecikmesi ve Fed’in niyetlerinin tam kestirilememesi ABD ekonomisi için tehlikeler yaratıyor. Eğer Kasım’a kadar sürecek seçim yarışında, toplumsal kutuplaşma da piyasa ve ekonomik güveni vurursa, ABD beklentilerin tersine kış resesyonu ile tanışabilir.

 

ING: Euro Bölgesi PMI zayıflığına dikkat!

 

Fitch ABD Ekonomisi Raporu

 

Deutsche: Dünya 2021 ortalarında koronavirüs öncesi seviyelere ulaşacak

 

FÖŞ yazdı: Covid-19 global ekonomide yara izi bırakacak

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler