Sosyal Medya

Döviz

AKŞAM RAPORU: Piyasalarda ABD-İran gerginliği sıkıntısı bitmedi!

Gün boyunca değişen ABD-İran gerginliği üzerinde algılamalar borsaları da etkiledi. Asya ve Avrupa borsalarının büyük kısmı yeşilde kapanırken, TSİ ile 10:30 Wall Street’te DJ30 ve SP500  sırasıyla %0.37 ve %0.25 değer yitiriyor

AKŞAM RAPORU: Piyasalarda ABD-İran gerginliği sıkıntısı bitmedi!

ABD ve İran’dan gün boyunca savrulan karşılıklı tehditler yanında Pentagon’un kesinlikle Irak’tan asker çekmeyeceğini açıklaması da jeo-politik risklerin yeniden fiyatlanmasına neden oluyor. Sabah ve akşamın adeta iki ayrı dünyaya ait olduğu bir işlem gününü geride bırakıyoruz. Türkiye’de ise TL’nin kamu bankalarının yoğun döviz satışlarıyla ayakta tutulduğu duyumları çoğalıyor.

 

İran General Süleymani’ni öldürülmesine misilleme olarak ABD için “13 kabus planı” belirlediğini ilan etti. Uzmanların büyk çoğunluğu ekonomisi iyice kırılganlaşan Tahran’ın topyekün savaş istemediği görüşünde, fakat ABD güvenlik teşkilatı tehdidi ciddiye alarak sarı alarma geçti.  ABD’li yetkililer İran’ın müttefiki Lübnan’lı Hezbollah’ın kritik tesislere siber-sabotaj yapmasından kaygılı.

Prestijli düşünce kurluşu European Council on Foreign Relations’ın kıdemli siyaset uzmanı Ellie Geranmayeh “Trump  zaten davul derisi gibi gergin bir bölgeye pimi çekilmiş el bombasını bırakıverdi”dedi.

Carnegie Endowment düşünce kuruluşu  kıdemli uzmanı Karim Sajadpour da İran’ın çok temkinli misillemeler yapacağı düşüncesinde ve siber-saldırılara vurgu yapıyor. Fakat, kimse Trump’ın nasıl karşılık vereceğini bilmiyor.  İran’ın ufak hamleleri dahi Trump’tan ölçüsüz karşılık getirerek bölgede gerginliğin çığrından çıkmasına neden olabilir.

Gün boyunca değişen ABD-İran gerginliği üzerinde algılamalar borsaları da etkiledi. Asya ve Avrupa borsalarının büyük kısmı yeşilde kapanırken, TSİ ile 10:30 Wall Street’te DJ30 ve SP500  sırasıyla %0.37 ve %0.25 değer yitiriyor.

Altın yeniden $1.575/onsa yükselirken, Brent $68/varilde sakin. Fakat gün içinde değişen risk iştahının en güzel örneği Gelişmekte Olan Piyasalarda (GOP) gözleniyor.   Asya ve Avrupa GOÜ borsalarının katkısıyla, halen MSCI GOP Hisse Endeksi %0.27 primli, fakat Latin Amerika alt-endeksi %1.2 değer yitirirken, Arjantin pezosu dışında bütn FX de $’a karşı geriliyor.

Türkiye’de ise BİST-100 %1.07 prim yaparken, petrol fiyatlarında gerileme ve kamu bankalarının doların yükselmesine izin vermeeceği düşüncesi öne çıkmış olabilir.

 

Gerçekten de, Bloomberg ve Reuters’de çıkan haberlere göre, kamu TL’yi savunmak için aslanca mücadele veriyor. SÖZCÜ  dış basında çıkan haberleri şöyle özetledi:

Reuters’a bilgi veren üç işlemci (trader) geçen haftanın ardından kamu bankalarının dün de TL’deki değer kaybını sınırlamak adına piyasada döviz satışı tarafında “aktif” olduğunu söyledi. Bir işlemci, “Kamular bugün de piyasada döviz arzı tarafındalar. Miktar açısından net bir şey söylemek zor ancak TL’de aşırı değer kaybına izin verilmeyeceği izlenimi de aşikar” dedi. Önceki hafta Bloomberg’de yer alan haberde doların yükselişini frenlemek için kamu bankalarının 1 milyar dolar ile 1.5 milyar dolar arası döviz satışı yaptığı iddia edilmişti.

 

Kamunun döviz satışlarına rağmen, yabancı uzmanlar arasında TL cinsinden varlıklar konusunda olumsuz bir hava hakim. ParaAnaliz’de Commerzbank ve BNP Paribas’dan gelen “TL SAT” önerileri yayınladık. Yine SÖZCÜ’ye göre:

 

Rabobank Stratejisti Piotr Matys ise Cuma günü yayınladığı raporda, petrol fiyatlarındaki sert artışın Türkiye için iyi olmadığını ve dolar/TL’yi 6.00 psikolojik seviyesini tekrar denemeye doğru yönlendirdiğini söyleyerek, “Kamu bankalarının TCMB adına TL’yi savunmaya karar verip vermeyeceklerini izleyeceğiz” demişti.

 

ABD İran gerginliğinin Türkiye’ye yansıması ağır olacak

 

BNP’den İran riski için TL satışı önerisi

 

Petrol fiyat artışları Türkiye gibi petrol ithalatçısı gelişmekte olan ülkelere baskıyı artırıyor

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler