Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD tarımdışı istihdam:  Sorun bizimkine benziyor, işgücüne katılım düşüyor

ABD’de yeniden artışa geçen Covid-19 vakaları ve kent veya eyalet bazında sokağa çıkma  yasağı olasılığının yükselmesi de kış aylarında KOBİ’ler arasında iflas dalgası olasılığını yükselterek, ekonomi ve Trump’a yeni bir engel teşkil edebilir....

ABD tarımdışı istihdam:  Sorun bizimkine benziyor, işgücüne katılım düşüyor

Ekonominin Eylül ayında sadece 661.000 yeni iş imkanı yaratması ile ABD işgücü piyasasındaki toparlanma zayıfladı.  Bir ay önceki veride dev yukarı yönlü revizyona rağmen, ABD ekonomisinin isithdam yaratma gücü Temmuz-Ağusto’ta ortalama 1.14 milyondan yarıya düştü. İşsizlik oranı %8’in altına geldi fakat işgücüne katılım 0.3 puan geriledi.

 

Investing’ten Geoffrey Smith’e göre, veri net 850.000 artış beklentisinin altında kaldı. Ancak Ağustos ayı rakamları da revize edildi ve 118.000 artırılarak 1,47 milyon olarak kaydedildi.

İşsizlik oranı Ağustos ayındaki %8,4 puana göre %7,9’a düşerek beklentilerin üzerinde bir düşüş gösterdi. Analistler %8,2 olmasını beklemişti. Eksik istihdam ölçümü olan ‘U6’ da düştü ancak işgücünün %12,8’i ile tarihi olarak yüksek bir seviyede kaldı. İşgücüne katılım yine düştü ve Ağustos ayındaki %61,7’ye göre %61,4’e geriledi.

 

İş kazançlarındaki eksiklik, tümüyle, ayda 216.000 düşen devlet istihdamından kaynaklandı. ADP’nin hafta başında 750.000’in biraz altında bir artış göstermesinin ardından özel istihdam 877.000 ile beklenenden daha fazla arttı.  Aylık ücret kazançlarının sadece %0.1 artması “satınalma gücüne yeni bir darbe” olrak yorumlandı.  ABD Covid-19 kıstlamaları esnasında kaybettiği 22 milyon isithdamın ancak yarısını geri alabilirken, yılsonu daraama beklentileri de yenidee yükselmeye başladı.

Hafta içinde çeşitli havayolu şirketleri, Disneyword, Royal Dutch Shell ve Allstate Sigorta Şirketi toplam 60 bin işten çıkarma rapor edince, kış aylarının ABD ekonomisi için kötü geçeceği yönünde tahminler çoğalıyor.

 

Her iki günde bir Wall Street’i coşkuya boğan $2.2 trilyonluk 2ci Mali Destek Paketi’nde ise hala bir uzlaşma yok.

Finans piyasaları, Başkan Donald Trump’ın Covid-19 testinin pozitif olduğu haberlerinden yalnızca birkaç saat sonraki gelişmelerle hayal kırıklığına uğradı. Rapor öncesinde  %1,2’lik kayıp gören ABD brosaları, TSİ 19:00’da hafiften toparlanıyor.  Dow Jones %0,5 düşüş yaşarken S&P 500 %0.8 ekside.  Tarım-dışı istihdamın ilk kurbanı petrol oldu, Brent ham petrolde fiyat $3/varilden fazla geriliyor.

Bannockburn Global Forex yönetim müdürü Marc Chandler, “Bugünün iş raporu, ABD işgücü piyasasının stres altında olduğu görüşünü değiştirmeyecek” dedi. “Dün 837.000 kişinin ilk işsizlik hakları başvurusu yaptığını ve 650.000 kişinin acil yardım istediğini öğrendik.”

ABD’de yeniden artışa geçen Covid-19 vakaları ve kent veya eyalet bazında sokağa çıkma  yasağı olasılığının yükselmesi de kış aylarında KOBİ’ler arasında iflas dalgası olasılığını yükselterek, ekonomi ve Trump’a yeni bir engel teşkil edebilir.

CNBC.com’da biraz önce çıkan bir analize göre Trump’ın hastalanması ona sempati oyu getirmeyecek. Biden bütün anketlerde açık ara önde ve bu tarım-dışı istihdam verisinin açıklnmasından sonra, Trump’ın aradaki farkı kapatmak için tek şansı  Demokratlar’ın isteğine boyun eğip 2ci Mali Destek Paketi’ni imzalamak olabilir.

 

Piyasa gündemi: Trump “vaka”, Türkiye “arıza”

 

İmalat sektörü PMI:  Kovid-19 tedbirlerinin gevşediği ülkelerde büyüdü, yeni dalgadan etkilenen ülkelerde daraldı

 

Richmond Fed/Barkin: ABD Toparlanması Yavaşlıyor, İstihdam Yetersizliği Sürüyor

 

VOX: Üç depresyon hikâyesi- 1929-2008-2020

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler