Sosyal Medya

Döviz

ABD Hazine Bakanı Yellen’a “güçlü dolar” baskısı

Fed’in eski başkanı Janet Yellen bir zamanlar daha zayıf doların ihracat için faydalarını savunmuştu.  Ancak yeni Hazine bakanı olarak ABD’yi…

ABD Hazine Bakanı Yellen’a “güçlü dolar” baskısı

Fed’in eski başkanı Janet Yellen bir zamanlar daha zayıf doların ihracat için faydalarını savunmuştu.  Ancak yeni Hazine bakanı olarak ABD’yi “güçlü dolar” politikasına döndürme baskısıyla karşı karşıya kalıyor.  Üstelik bunu yapmazsa Wall Street de sarsılabilir.

Doların bu yılki düşüşü – son on yılda ikinci en büyük düşüşe doğru gidiyor – ABD’ye ticaret ortakları ile sağladığı rekabet avantajı sayesinde dış politika yapıcıların endişelerini çoktan artırdı.

Başkan olarak seçilen Joe Biden’in Hazine bakanı seçtiği Yellen, onaylanırsa, selefinin iki ülkeyi para manipülatörleri olarak etiketlemesinden ve yapay müdahale izleme listesinde 10 kişinin adını vermesinden yaklaşık bir ay sonra göreve başlayacak. 16 Aralık’ta açıklanan hamleler, Başkan Donald Trump’ın yönetimi dönemini kapatırken, Yellen’in dolar konusunda olası yeni yaklaşımına odaklanılmasına neden oldu.

ABD, 1995 yılında “güçlü” doları tercih eden bir politika benimseyerek, diğer ülkelere para birimlerini yükseltmeleri için yapılan düzenli çağrılara son vermişti. Bu yaklaşım bir Hazine bakanından diğerine evrimleşirken, Trump yıllarına kadar hiçbir yönetim, başkanın 2017’de yaptığı gibi, doların “çok güçlendiğini” vurgulamadı.

Dolar bu yıl 5 yıllık ortalamasının altına düştü

Bazen uzun vadeli bir perspektifle bakarak güçlü bir doları onaylasalar da, Trump ve giden Hazine Bakanı Steven Mnuchin, daha zayıf bir para biriminin Amerikan ihracatına yardımcı olacağını söyledi. Mnuchin ayrıca “aşırı güçlü bir doların” ABD ekonomisi üzerinde kısa vadeli olumsuz etkileri olabileceğini de hep vurguladı.

Bu, Yellen’ın geçmişte paylaştığı bir düşünce.

2004 yılında San Francisco Fed başkanı olarak Yellen, yatırımcılar arasında ABD merkez bankasının ülkenin cari açığını gidermeye yardımcı olarak daha zayıf bir para birimi öngördüğüne dair bir görüş oluşturulmasına yardımcı olmuştu. On yıl sonra Fed başkanı olduğunda, bu bağlantıyı kurmaya devam etti ve defalarca doların değer kazanmasının Amerikan ihracatını zorladığını söyledi.

Biden dönemi geçiş sözcüsü şimdilik Yellen’ın olası dolar politikası hakkında yorum yapmıyor.

Para politikasını denetlemek Hazine bakanının görevidir ve bu unvanın en az iki eski sahibi, Yellen’i doların değer kaybetmesini istemediğini açıkça belirtmeye çağırdı.

Öncüllerin Çağrıları

Bill Clinton yönetiminde Hazine sekreteri ve Barack Obama yönetiminde ulusal ekonomi danışmanı olan Larry Summers, geçen ay “Dolara aktif olarak devalüasyonist veya kayıtsız görünmek akıllıca olmaz” dedi.

Summers, doların küresel finansal sistemdeki baskın rolünün Hazine’ye doların değerini dikkatli bir şekilde yönetme sorumluluğu yarattığını vurguladı. Summers Bloomberg’e, güçlü bir doları desteklemenin, özellikle Biden’ın “genişlemeci politikası” planları göz önüne alındığında, gelen bakan için “ihtiyati önemde” olduğunu söyledi.

George W. Bush yönetiminde Hazine sekreteri olarak görev yapan Hank Paulson, bu ay Wall Street Journal’ın köşe yazısında aynı noktaya vurgu yaptı.

Paulson, “Faiz oranları tarihi düşük seviyelerde ve federal borç, ekonominin bir payı olarak 2. Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana herhangi bir zamanda olduğundan daha fazla. Artan ulusal borcun dik yörüngesini aşağıya çekmek kritik önem taşıyor. Aksi takdirde dolar eninde sonunda değer kaybeder ve Washington faturalarını ödeyemeyecek hale gelir” diye yazdı.

1990’larda yönetim kurulu üyesi olarak başladığı Fed’de görev yaptığı süre boyunca Yellen’ın üzerinde durması gereken türden endişeler bunlar değildi. Bunun yerine, döviz kurunun ekonomik görünümü nasıl etkilediğini ve para politikasının belirlenmesinde ne gibi sonuçların bulunduğunu inceledi. Aşağıdaki yorumlar, zaman içinde Yellen’ın tutarlı değişimini göstermekte:

  • Yellen Eylül 2004’te “Çok büyük bir cari açığımız var ve bu ekonomimizde talebi baskılıyor. Daha düşük bir dolar nihayetinde daha fazla talebi beslemeli” dedi.
  • Yellen, Aralık 2007’de, 2002’den itibaren dolarda yaşanan düşüş, “açık ticaret açığımızı iyileştirmeye yardımcı olacak ve böylece daha sıkı kredi koşullarının bazı daraltıcı etkilerini telafi edecek” dedi.
  • Aralık 2015’te milletvekillerine “Dolar, son bir buçuk yılda oldukça güçlendi. Doların gücü, ABD için para politikasını daha kademeli bir yola koyan faktörlerden biri” dedi.
  • Yellen Haziran 2016’da “Daha güçlü bir dolar iç karartıcı bir etkiye sahip. İç talebin baskı altına alındığı kanallar yaratır. Şu anda net ihracat – oldukça uzun bir süre için ve muhtemelen ileriye dönük olarak, ABD büyümesini biraz zorlayacak, ”dedi.

Jefferies LLC küresel döviz müdürü Brad Bechtel, “Fed çalışanı olarak Yellen, zayıf doların enflasyon ve ihracat açısından faydalarından bahsedebilir. Ancak bir Hazine bakanı olarak tipik duruş, güçlü bir dolar politikasıdır” dedi.

Doların döviz kuru 1970’lerden beri piyasa tarafından belirleniyor ve resmi yorumlar dolar üzerinde geçici bir etkiden fazlasını yapma eğiliminde değil. Ancak şu anda yatırımcılar ile birlikte denizaşırı politika yapıcılar tarafından bu yorumlar hala yakından izleniyor. Bloomberg Dolar Endeksi 2020’de % 4,3 düşmesinin ardından ABD para biriminin 2021’de daha da düşmesi bekleniyor.

Yeni yönetimin açıklamaları, Mnuchin Hazinesinin denizaşırı döviz kuru uygulamaları hakkındaki son raporundan sonra dikkatle izlenecek. Çeyrek yüzyıl boyunca ABD, herhangi bir ticaret ortağını para biriminin manipülatörü olarak ilan etmemişti.

Mnuchin bu etiketi üç kez uyguladı – Ağustos 2019’dan Ocak’a kadar Çin için ve Çarşamba günkü duyuruda İsviçre ve Vietnam için.

Manipülatör Etiketi

İsviçre merkez bankası, Mnuchin’in İsviçre frankına müdahaleyi azaltma talebini hızla geri çevirdi. İzleme listesinde yer alan Tayvan ise, Hazine’nin döviz alımlarını hatalı bir şekilde temsil ettiğini söyledi.

Yellen, döviz kuru hareketlerine daha anlayışlı bir açıdan bakıyor. 2019’da, “Bir ülkenin ticaret avantajları elde etmek için kendi para birimi ile ne zaman oynadığını tanımlamak gerçekten zor bir iş” demişti.

JPMorgan Chase & Co. küresel döviz stratejisti Daniel Hui, Aralık ayında Yellen’ın “Hem aktif bir dolar politikasını ifade etmek ve uygulamak hem de ticaret ortaklarını kur manipülasyonuyla suçlamada ihtiyatlı davranmak durumunda olduğunu” yazdı.

ABD’yi aktif olarak güçlü bir dolar politikasına geri döndürüp döndürmemesine veya herhangi bir yorumdan kaçınıp kaçınmayacağına bakılmaksızın, Yellen’ın, günde 6,6 trilyon dolarlık döviz piyasasına ilişkin herhangi bir yoruma istikrar ve öngörülebilirlik getirdiği görülüyor. Fed başkanı olarak 2014 yılında meslektaşlarını dolar hakkında söylediklerine dikkat etmeye çağırdığında mesaj disiplininin önemini vurgulamıştı ve ABD hükümeti adına para birimi üzerine konuşması gerekenin sadece Hazine’nin olduğunu hatırlatmıştı.

Altı yıldan fazla bir süre sonra, Yellen’ın üstlenmesi beklenen rol tam da bu.

Bloomberg

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler