Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD ekonomisi: Zor kış başladı

Danışmanlık firması RSM başekonomisti Joseph Brusuelas: “Bu paket çok geç kaldı, ve çok güdük” yorumunu yaptı. “Sağlanan destek kesinlikle şiddetlenen salgının yaratacağı kapatmalar ve kısıtlamaların acısını giderecek nitelikte değil. Bu bir destek paketi değil, boğulanlara can simidi”....

ABD ekonomisi:  Zor kış başladı

Dünyanın 2 büyüme motorundan bir olan ABD’de ekonomi sarsıntıda. Bloomberg “ABD ekonomisi yıl sonuna topallayarak giriyor” başlığını atarken, savunma ve uçak üretimi hariç yatırım malı siparişinde artışın beklentinin gerisinde kaldığını not etti.  Diğer veriler de ekonominin hızla ivme kaybettiğine şahitlik ediyor.

Covid-19 salgınına çare bulunamazken, Trump taraftarlarının maske, kapatma, sosyal mesafe kararlarına direnmeleri de hem psikolojik açıdan moral bozucu, hem de salgının daha hızlı yayılmasını sağlıyor. Bu vatandaşların Noel ve Yıldönümü’nde yoğun seyahat edip, salgını hızlandırması ciddi bir endişe kaynağı.

Trump, dün Savunma Bütçesi’ni veto etti, fakat Kongre’nin üçte iki çoğunluğu bularak vetoyu iptal etmesi bekleniyor. Öte yanda, Trump’ın Kongre’de üstünde uzlaşılan $900 milyar ek destek paketini veto etmesi ihtimali de belirdi.  İronik olarak, Trump vatandaşlara dağıtılacak mali desteğin  $1.200’den $2.000’e çıkartılmasını öneriyor. Demokratlar bu teklife derhal atladı, ama Cumhuriyetçiler’in kontrolünde Senato burun kıvırıyor.

 

ABD ekonomisinde salgının yarattığı ekonomik hasarın  9 aydan önce giderilemeyeceğini düşünen uzmanlar, $2 trilyonu aşan bir mali destek paketinin daha yararlı olduğunu öne sürüyor. Danışmanlık firması RSM başekonomisti Joseph Brusuelas “Bu paket çok geç kaldı, ve çok güdük” yorumunu yaptı. “Sağlanan destek kesinlikle şiddetlenen salgının yaratacağı kapatmalar ve kısıtlamaların acısını giderecek nitelikte değil. Bu bir destek paketi değil, boğulanlara can simidi”.  Brusuelas ve bir dizi ekonomist  2ci Mali Destek Paketi’nin kış resesyonunu engellemek için çok geç devreye gireceğinin altını çiziyor.

 

Bu esnada, ABD’den gelen verilerin kalitesi de bozulmaya başladı.   ABD kişisel gelirler Kasım ayı verisi aylık bazda %1,1 düşüşle piyasa beklentisinin oldukça altında kalırken, kişisel harcamalar %0,4 gerileyerek piyasa beklentisine yakın bir görünüm sergiledi. Michigan Üniversitesince ölçülen Tüketici Güven Endeksi, Aralık’ta 80,7 seviyesinde beklentinin hafif altında gerçekleşti. Daha önce açıklanan geçici veri 81,4 seviyesindeydi.

 

Investing.com yazarı Deniz Engin’e göre,  ABD’de işsizlik maaşı başvuruları son haftada 803 bine geriledi. Önceki hafta 23 bin kişi artışla 885 bine yükselen rakam, 892 bin olarak revize edilirken son haftada ise başvurular 89 bin kişi azalarak 803 bine geriledi.

 

Artan vaka ve can kaybı nedeniyle kısıtlamalara giden ABD’de özellikle cafe, bar ve restoranların kapalı olması nedeniyle hizmet sektöründe kayıplar yaşanıyor. Önceki haftalara oranla son haftada düşüş olsa da 800 bin tabanı son derece yüksek ve pandemi öncesi 300 bin ortalamaya sahip olan başvurulardaki sert bozulma devam ediyor.

 

Pandemi döneminde 2,4 trilyon dolar ile rekor seviyedeki teşvik paketinin ardından bu hafta 900 milyarlık teşvik paketi kabul edildi, teşvik paketinde doğrudan yardım, kira desteği ve eğitim kurumları öncelikli sırada yer alıyor, ancak ABD Başkanı Trump, bu paketi yetersiz gördüğü için onaylamayacağını açıkladı. Yıl bitmeden yeni teşvik paketinin artık uygulanmasında ısrarcı olan yetkililer düzenlemeler için görüşme halindeler. Ya pakette rakam artışı ya da ek bir paket ile teşviklerin uygulamaya konulması bekleniyor.

 

Trump Savunma Bütçesini Veto Etti

 

Atilla Yeşilada: “Mali bir çöküş olmasından korkuyorum”

 

IMF: Euro Bölgesi’nde COVID-19 sonrası iyileşme ve büyüme üzerine beş grafik

 

ABD Hazine Bakanı Yellen’a “güçlü dolar” baskısı

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler