Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD, Çin ve AB, COVID-19 sonrası dünya ekonomisini şekillendirecek: Moody’s

ABD ve Çin ekonomileri tüm bağları koparmasa da birbirinden ayrılmaya devam edecek.  AB ise kurallara dayalı küresel ticaret sisteminin savunucusu olmaya devam ederken muhtemelen daha korumacı bir yöne itilecek.

ABD, Çin ve AB, COVID-19 sonrası dünya ekonomisini şekillendirecek: Moody’s

Moody’s Investors Service, ABD, Çin ve Avrupa Birliği’nin (AB), koronavirüs krizi sırasındaki tutumların sertleşmesi ve mevcut eğilimlerin birleşmesiyle üç kutuplu bir dünyanın temel dayanakları olarak pandemi sonrası dünya ekonomisini şekillendireceğini söyledi.

Moodys’ e göre ABD ve Çin ekonomileri ayrışmayacak, ancak birbirlerine olan bağları ayrışacak. AB ise kurallara dayalı küresel ticaret sisteminin savunucusu olmaya devam edecek, ancak muhtemelen daha korumacı bir yöne itilecek.

Moody’s yeni analizinde, yerli ekonomileri onarma ve yeniden inşa etme görevinin ülkeleri, özellikle stratejik endüstrilerde kendi kendine yeterliliğe giderek daha fazla odaklanmaya yönlendireceğini, ancak teknoloji, ticaret ve siyasetteki rekabet ve çatışmaların devam edeceğini veya şiddetleneceğini söyledi. Ayrıca, siyasi yaklaşımların küresel yatırımı ve sermaye akışlarını etkileyeceğini söyledi.

Moody’s raporda Hindistan’ın ismini vermedi, ancak Narendra Modi yönetimi, hem ekonomiyi mevcut krizden uzaklaştırmak hem de gelecekteki arz kesintilerini önlemek için kendi kendine yeterliliği geliştirme çabasında. Hindistan, Hindistan’da fabrika kuran küresel firmalara üretim teşvikleri sunuyor ve geçtiğimiz aylarda televizyon parçaları gibi ithal edilen ürünlere yönelik tarifeleri artırdı. Elektronik ve cep telefonları, Modi yönetiminin tarife önlemlerinin de uygulandığı yerel üretim kapasitesini artırmak istediği diğer sektörler.

Moody’nin analizi, üç ayağın (ABD, Çin ve AB) çıkarlarının ayrışmaya devam edeceğini söylüyor. ABD ve Çin ekonomileri tüm bağları koparmasa da birbirinden ayrılmaya devam edecek.  AB ise kurallara dayalı küresel ticaret sisteminin savunucusu olmaya devam ederken muhtemelen daha korumacı bir yöne itilecek.

Raporda, “Üç ayak arasında tam anlamıyla çatışma, karşılıklı bağımlılıkları nedeniyle olası değil ve iklim değişikliği ve pandemi gibi konularda bir dereceye kadar küresel işbirliği devam edecek” dedi.

Moody’s, ülkelerin tedarik zincirinin dayanıklılığına gösterdiği ilgi göz önüne alındığında, ticaret ilişkilerinin giderek daha fazla bölgesel bir odağa sahip olacağı belirtiyor. Kuşak ve Yol Girişimi’nin (BRI) Çin’in ticaret politikasının önemli bir aracı olmaya devam edeceği vurgulanıyor.

Raporda, ABD, Çin ve AB’nin ekonomik büyüklükleri ve kaynakları aracılığıyla dünyayı ekonomik, siyasi ve stratejik olarak şekillendirmede hayati bir öneme sahip olduğu hatırlatılırken, üç kanadın küresel üretim ve ticaretin yarısına karşılık geldiği hatırlatıldı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler