Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Virüsle mücadelede ABD’den parasal önlemlerin yanına mali destek de yetişti

Yeni düzenlemede artan işsizlik parası, ücretsiz virüs testi, gıda yardım programları ve ABD’nin sosyal güvenlik sistemi Medicaid için fextra federal fonlar yer alacak. Paket ayrıca, 14 günlük ücretli hastalık izninin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu görevi yerine getirmesine yardımcı olacak vergi destekleri de sağlıyor.

Virüsle mücadelede ABD’den parasal önlemlerin yanına mali destek de yetişti

Finansal piyasalar Perşembe günü 1987’deki Kara Pazartesi borsa çöküşünden bu yana görülen en sert bir günlük gerilemeyle düştükten sonra ABD’de Kongre, koronavirüs pandemisinin devasa etkisine yanıt vermek için Beyaz Saray’la kapsamlı bir ekonomik kurtarma paketi üzerinde bir anlaşma yaptı.

Nancy Pelosi ile Hazine sekreteri Steven Mnuchin arasındaki yoğun görüşmelerden sonra, Pelosi gazetecilere verdiği demeçte, gazetecilere “farklılıklarımızın çoğunu çözdük” dedi ve Meclis Cuma günü uzlaşma açıkladı.

Koronavirüsün ekonomilere verdiği zararla mücadelede para politikasının verdiği destekten sonra maliye politikasından destek verilmesi Türkiye dahil diğer ülkelere örnek oluşturması açısından önemli.

Pelosi’nin üyelerine gönderdiği bir mektuba göre, yeni düzenlemede artan işsizlik parası, ücretsiz virüs testi, gıda yardım programları ve ABD’nin sosyal güvenlik sistemi Medicaid için extra federal fonlar yer alacak. Paket ayrıca, 14 günlük ücretli hastalık izninin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu görevi yerine getirmesine yardımcı olacak vergi destekleri de sağlıyor.

Hızla alınan önlemler, Washington’da finansal piyasalara zarar veren ve diğer müdahalelere karşı dayanıklı olduğunu kanıtlayan salgın karşısında mali bir teşvik yaratmaya yönelik aciliyeti yansıtıyor. Federal Reserve, Wall Street’in normalde istikrarlı olan tahvil piyasalarında bile virüs korkusunun oynaklığa yol açması nedeniyle piyasaların işlevsel kalmasını sağlamak için sert bir girişimde bulunarak, derhal bankacılık sistemine 1.5 trilyon dolar kadar kredi enjekte edeceğini ve Hazine menkul kıymet alımlarını genişleteceğini söyledi. Ancak ne Fed’in eylemleri ne de Avrupa Merkez Bankası’nın bankalara ucuz kredi sunma ve tahvil alım kampanyasını hızlandırma planı, S&P 500’ü yüzde 9,5 oranında düşüren yatırımcıları ikna etmek için yeterli olamadı.

Dünyanın her yerin rutin hayatı felç eden virüse karşı, Avrupa Birliği, ABD’nin seyahat yasağı uygulama kararının tek taraflı ve istişare olmaksızın alınmasını eleştirirken koronavirüsün yayılmasını sınırlamak için güçlü bir adım atıldığını ancak “herhangi bir kıta ile sınırlı olmayan küresel bir kriz olduğunu ve tek taraflı eylemden ziyade işbirliği gerektirdiğini” söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde koronavirüsün ekonomiye etkileriyle açık ve tutarlı bir yanıtın bulunmaması, piyasa satışını körükledi ve bu haftaki sert düşüş, en güvenli tgörülen ahvillere bile yayıldı; finansal işleyişi riske . New York Federal Rezerv Bankası’nın piyasalara destek olabilmesi için bankalara verilen kısa vadeli kredileriCuma gününe kadar 1,5 trilyon dolar artırması ve haftalık geri alım tekliflerini daha kısa vadeye odaklanmak yerine süreleri uzatmak için değiştirmesi de piyasalardaki panik satışları dindirmeye yetmedi.

Paket, kısmen bankaların bilançolarına tahvil aldıkça, bu pozisyonları karşılamak için ihtiyaç duydukları fonlara erişebilmelerini sağlayarak koşulların son günlerde kötüleştiği Hazine piyasalarını sakinleştirmeyi amaçlıyordu. Fed’in şu anda çeşitli vadelerde alım yapması, ilerleyen günlerde piyasalardaki baskıların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Parasal önlemler piyasalarda azalan likiditeyi destekleyerek akışkan kalmalarına yardımcı olurken, açıklanan mali önlemler ve beklenen daha fazla mali önlem de reel ekonomide virüs nedeniyle oluşan şokun hafifletilmesine; ekonomiye olan güvenin yeniden tesis edilmesine yardımcı olabilir.

NYTimes

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler