Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

2020’yi kaybettik, 2021’e bakalım

Yine de, riskli varlıklarda kalıcı bir toparlanma için şart olan iki konuda hiç bir iyimser gelişme yok. İlki, salgının ne zaman ve nerede sonlanacağını kimse kestiremiyor. İkincisi, dünya ekonomisi hakkında tahminler gün geçtikçe kötüye gidiyor.  Ulus-üstü kuruluşlar “2020’yi kaybettik” derken, piyasalar hala likidite genişlemesini fiyatlıyor

2020’yi kaybettik, 2021’e bakalım

Fed’in limitsiz varlık alım programı açıklaması üzerine riskli varlıklar dün  bayram yaptı, gece karalar bağladı, bu sabah ise Asya’da Borsalarda yine yoğun bir alım furyası var. Haber akımı olarak değişen neydi?  Wall Street’deki satışlarda Konge’nin meblağı $2 trilyona varacak mali destek paketi üzerinde uzlaşamaması baş rolu oynadı. Fakat, bu sabah Asya’da Çin’den gelen Wuhan Eyaleti’nde sokağa çıkma yasağının 8 Nisan’da kaldırılacağı anonsu, dev ekonominin normale dönüğünün işareti olarak görüldü. Ek olarak, Japon bankalarının Fed’in swap imkanından $150 milyar çekmesi de para-kredi pazarlarında tıkanmanın aşıldığını anımsattı.

Yine de, riskli varlıklarda kalıcı bir toparlanma için şart olan iki konuda hiç bir iyimser gelişme yok. İlki, salgının ne zaman ve nerede sonlanacağını kimse kestiremiyor. İkincisi, dünya ekonomisi hakkında tahminler gün geçtikçe kötüye gidiyor.  Ulus-üstü kuruluşlar “2020’yi kaybettik” derken, piyasalar hala likidite genişlemesini fiyatlıyor.

 

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ: En erken aşı Mart 2021’de

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre halen 24 değişik aşı Covid-19’a bağışıklık yaratmak için deneniyor.  Velakin örgütün başknaı Tedros Adhanom Ghebreyesus dün yaptığı sanal basın toplantısında pandeminin hızlandığını itiraf etti.  Ghebreyesus’a göre, ilk 100 bin vakanın teşhisi 11 gün sürerken, ikinci 100 bin vaka için sadece 4 gün süre yetti.

BBC’ye konuşan Dünya Sağlık Örgütü’den Mike Ryan da corona virüs aşısının geliştirilmesi için en erken bir yıl beklenmesi gerektiğini ancak aşının mutlaka bulunacağını söyledi. Salgının yalnızca yaşlıları tehdit eden bir hastalık olmadığını, orta yaştaki insanlarda da dikkate değer etkilerinin görüldüğünü aktaran Ryan, “Herkese test yapılmasına ihtiyacımız yok” dedi.

Son olarak da, Covid-19’un dünyanın en fakir ve kalabalık toplumlarından biri olan Hindistan’da hızla yayıldığı ve buradan yenide Tüm Güney ve Orta Asya’yı etkisi altına alabileeğini vurgulayalım.

 

IMF:  Bu kriz 2008’den de beter

IMF ise dün yaptığı açıklamada koronavirüs salgının 2020 yılında global bir resesyona yol açacağını ve bu resesyonun 2008-2009 global finansal krizi tarafından tetiklenenden daha kötü olabileceğini bildirdi. Ancak IMF, global ekonominin 2021 yılında toparlanacağını da öngördü.

 

IMF Başkanı Kristalina Georgieva yaptığı açıklamada, birçok ülke tarafından sağlık sistemini güçlendirmek, etkilenen şirketleri ve işçileri korumak için atılan olağanüstü mali adımları, merkez bankalarının para politikalarını gevşetmelerini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Georgieva, “Özellikle mali cephede daha fazlasının yapılmasına ihtiyaç olacak” ifadelerini de kullandı. G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının telekonferans ile yaptıkları toplantı sonrası konuşan

 

Georgieva, global dayanışmaya ihtiyaç olduğuna katıldığını belirtti. Georgieva, “Koronavirüs salgınını insanı maliyetleri hali hazırda ölçülebilir değil ve tüm ülkelerin insanları korumak, ekonomik hasarı sınırlamak için birlikte çalışmaları gerekli” diye konuştu.

 

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) 2020 yılı için global büyüme tahminini aşağı yönlü revize etti

 

İki hafta önce yaptığı açıklamada global büyüme için tahminini  yüzde 2,6’dan yüde 1,6’ya indiren IIF, dün bu tahminini yüzde 0,4’e  düşürdü.

IIF yaptığı değerlendirmede ABD ekonomisi için yıllık ortalama  büyüme tahminini yüzde 2,0’dan 1,3’e indirirken, ikinci çeyrekte  büyümenin sıfır olacağını öngördü.

Çin için 2020 yılı ortalama büyüme tahminini yüzde 5,9’dan 4,0’a indiren IIF, 2020 yılının tamamında Çin ekonomisinin yüzde 3,5 büyüyeceği tahmininde bulundu. IIF, Euro Bölgesi’nin 2020’de yüzde 2,8 ve Japonya’nın yüzde 1,5 daralacaklarını da tahmin etti.

 

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) dünyanın koronavirüs salgınını ekonomik olarak atlatmasının yıllar süreceği uyarısında bulundu

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik şokun şimdiden 2008’de yaşanan finansal krizden daha büyük bir hale geldiğini belirterek dünyanın en büyük ekonomilerinin önümüzdeki aylarda resesyona girebileceğini söyledi.

 

Daha  alım fırsatı doğmadı

 

Sonuç olarak, mali piyasalarda günlük hareketlerin bir trende dönüşmediğini, “güvenli liman” mali varlığın  her gün değiştiğini ve korku barometresi VIX Endeksi’nin hala 61’de olduğunu hatırlatalım. Bu gösterge 20’lere gerilemeden riskli varlıklarda fırsat doğdu demek zor.

 

OECD: Koronavirüsün yarattığı ekonomik kriz şimdiden 2008 finansal krizinden daha büyük

 

Küresel ekonomide durgunluk garanti, toparlanma belki…

 

Piyasa Analiz:  Fed’in verdiğini Kongre çaldı

 

Kemerlerinizi bağlayın: Koronavirüs yayıldıkça piyasalardaki vahşi oynaklık devam edecek

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler