Sosyal Medya

Döviz

YORUM: “Üst Akıl”dan faizi artır komplosu

Dün açıklanan Hazine borç stoğunun TL1.8 trilyona erişmesi, TCMB’nin Erdoğan’a saygısından resmi faiz artırımına gitmeyeceği beklentisi ve Moody’sden gelen 2 zehir gibi raporda ödemeler dengesi krizinden bahsedilmesi TL’nin değer kaybında önemli nedenler....

YORUM:  “Üst Akıl”dan faizi artır komplosu

Siyasi yelpazenin her ucundan gelen okurlarımızın haberlerimizi daha iyi anlayabilmesi için biz de “Üst Akıl” “dış komplo” ve “Yüksek Faiz Lobisi” terimlerini kullanmaya karar verdik.  Bu sabah dolar/TL 6.70’e doğru ağır ağır tırmanırken merdivenleri, Türkiye’nin CDS’leri yükseldi, Euro-tahvilleri ise dğer kaybetti. Çok manidar değil mi?  Herkes biliyor ki, Sayın Başkanımız Erdoğan ve Yükselen Değer Berat Albayrak Abimiz’in ekonomiyi coşturarak Orta Doğu, Karaipler ve Avrupa’nın en yıldızı yapma hedefine bir “dış komplo” daha başladı. Her zaman sinsice kapı arkalarında saklanarak Türkiye’den daha fazla rant edinmek isteyen “Yüksek Faiz Lobisi” de devrede tabi ki, bu sabah 10 yıllık DİBS’de getiriyi %14’ün üstüne çektiler.

Bu sabah Dolar Endeksi kazancını dördüncü güne taşırken, Asya’da Gelişmekte Olan Piyasalar hisse ve para birimleri topyekün dolara karşı değer yitirdi.  TL’nin dolara karşı gittikçe derine çökmesini siyaset cephesinden gelen iyimser haberler de durduramıyor. Erdoğan Macron ve Merkel aracılığıyla Michel’le görüştü, Türkiye’ye yaptırım kararı alması muhtemel AB zirvesi de bir hafta ertelendi. Ancak, bu kararın nedeni Türkiye mi, emin değiliz.

 

Dün açıklanan Hazine borç stoğunun TL1.8 trilyona erişmesi, TCMB’nin Erdoğan’a saygısından resmi faiz artırımına gitmeyeceği beklentisi ve Moody’sden gelen 2 zehir gibi raporda ödemeler dengesi krizinden bahsedilmesi TL’nin değer kaybında önemli nedenler.  Şimdi bakalım, yayın organları ve finans kurumları ne yorum yapıyor:

 

İş Yatırım Eurotahvil Piyasaları

Haftanın ikinci gününde ABD tahvillerinde yatay seyir hakimdi. ABD 10 yıl vadeli kıymetin getirisi dün kapanışa göre değişmeyerek 0.66 seviyelerinden işlem gördü. Avrupa tahvillerinde ise karışık seyir hakimdi. İngiltere 10 yıllık tahvilin getirisi 4.7 baz puan yükselerek 0.20 seviyelerinden günü kapatırken, İtalya 10 yıllık tahvilin getirisi yaklaşık 5 baz puan düşerek 0.86 seviyesinden günü sonlandırdı.

Dün satıcılı seyreden Türk hazine eurotahvillerinde ise bugün hacim düşük olmakla beraber satıcılı seyir hakimdi. 5 yıllık ülke risk primi kapanışa göre değişmeyerek 568 seviyelerinden işlem görürken, 10 yıl vadeli tahvilin getirisi 4 baz puan genişleyerek 6.99 seviyesinden günü kapattı. Banka ve şirket kıymetleri de benzer şekilde satıcılı seyretti. Vakıf Bank 2021 vadeli kıymet 15 baz puan kadar genişleyerek 5.95 seviyesinden işlem görürken, İş Bankası 2030 vadeli sermaye benzeri kıymet yaklaşık 20 baz puan artarak 9.95 getiri seviyesinden fiyatlandı.

 

 

Reuters:  Dolar/TL’den yeni rekor geldi

 

Investing.com –  USD/TRY kuru rekor yükselişlerine ara vermeden devam ediyor.

Temmuz ayı sonunda 6,80 seviyesindeki sıkışık fiyatlanmayı yukarı yöne kıran kur, 9 haftalık süreci yükselişle geçirdi ve bugün de 7,68’i aşarak tarihi zirveyi gördü.

ABD Dolar Endeksi’nin 2 yılın dip seviyesine gerilediği ve gelişen ülke paralarının değer kazandığı süreci kayıpla geçiren TL, endeksin son hafta güçlenmesi ile rekor düşüşünü de hızlandırdı. Yarın yapılacak PPK toplantısından faiz artışı beklenmemesi de TL üzerindeki satış baskısını artırıyor.

Pandemi sürecinde genişletilen maliye politikasında özellikle kredi kanalları bankalar üzerindeki borçluluk oranı artırdı. Enflasyon ve cari açık gibi kritik göstergelerin de yüksek seyrini koruması nedeniyle TL varlıklarda yaşanan negatif ayrışma kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in not indirimine gitmesiyle derinleşti. Doğu Akdeniz meselesi nedeniyle Fransa başta olmak üzere AB ile yaşanan gerginliğin de jeopolitik riskleri artırdığı bu dönemde TL, rekor kayıp verdi. Son PPK toplantısının ardından yükselişini daha da hızlandıran kur, bu hafta faiz artışına gidilmeme olasılığını da fiyatlayarak rekor üstüne rekor kırıyor.

Dün 7,67 seviyesine yükselen kur, son saatte 7,6830 ile yeni rekor seviyeden işlem görüyor.

(Yazar: Necdet Erginsoy)

 

Yatırım Finansman Teknik Analiz:

Dolar/TL gece saatlerinde 7,6750 seviyesine kadar yükseliş  kaydetti. An itibariyle 7,66-7,67 aralığında işlem gören kurda, Dxy  endeksindeki toparlanmayı da göz önünde bulundurursak 7,70-7,72 bandı  sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,6150 destek olarak izlenebilir..

Dirençler    7.6500    7.6700    7.7000

Destekler    7.6000    7.5400    7.4780

 

FÖŞ anlattı:  Siz Ödemeler Dengesi Krizi Nedir, Bilir misiniz?

 

Dr Gürbüz:  Kur-Enflasyon açısı daraldıkça rezervler azalıyorsa çare tersinde

 

Erdoğan-Michel-Merkel zirvesi sona erdi; ‘Ankara ile Atina istikşafi görüşmelere hazır’

 

Gelişmekte Olan Piyasalar:  Artık kelepir bulmak zor, borçlanmak da öyle

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler