Sosyal Medya

Döviz

YORUM: Kırmızı hat uygulaması döviz tasarrufu için mi?

TDS,  “Turkey: Burning reserves and setting the USD/TRY on fire” başlıklı notunda TCMB’nin döviz kurunu belli bir seviyede muhafaza etmek için rezervlerinin hızla erittiğini ve gelecek hafta bu rezervlerin tükenebileceğini iddia etti.

YORUM: Kırmızı hat uygulaması döviz tasarrufu için mi?

Risk iştahının bir nebze azalması anında TL üzerinde baskıları artırıyor. Bu satırlar yazılırken (TSİ 12:20) dolar/TL bir kez daha 7.00 sınırını zorluyordu.  Uluslararası basında çıkan yorumlarda TCMB’nin döviz rezervinin tükenmekte olduğu artık açıkça yazılıyor. Bu knouda en son Toronto Dominion Securities yorum yaptı. Dün gece aniden gümrüklerde kırızı hat uygulamasına geçildi. DUNYA Gazetesi uygulamayı “’Mavi Hat’ uygulamasına OKS belgeli firmalar da dahil edilirken ithalatın tamamı ‘Kırmızı Hat’ta yönlendirildi. Tüm Türkiye’de ithalatın durma noktasına geldiği dile getirilirken, sanayici Ankara’dan acil geri adım bekliyor” alt manşetiyle haberleştirdi. Ne oluyor?  Türkiye’nin dövizi mi bitiyor?

 

TCMB rezervleri hızla azalıyor

 

TCMB  brüt rezervleri geçen veri haftasında $5 milyardan fazla azalarak $88 milyara düştü.  Uzmanlara göre TCMB son bir yılda TL’nin değer kaybını önlemek için kamu bankaları vasıtasıyla $40 milyar civarında döviz heba etmiş olabilir. Bir çok kaynak halihazrıda rapor edilen FX rezerve rakamının şişirildiğini iddia ediyor. Bu iddiaya göre TCMB bankalardan swap işlemleri ile borç aldığı dövizi varlık olarak gösteriyor, fakt yükümlülükleri arasında saymıyor. Eğer bu meblağlar dışlanırsa, TCMB‘nin net FX rezervi EKSİ $10 milyar seviyesine gerilemiş olabilir.

 

Toronto Dominion Securities:  TCMB döviz yakıyor

TDS,  “Turkey: Burning reserves and setting the USD/TRY on fire” başlıklı notunda TCMB’nin döviz kurunu belli bir seviyede muhafaza etmek için rezervlerinin hızla erittiğini ve gelecek hafta bu rezervlerin tükenebileceğini iddia etti.

FÖŞ de  döviz pazarında zor günlerin başladığını iddia etti:

“Ekonomist Atilla Yeşilada, İntegral Yatırım Danışmanı Dr. Artunç Kocabalkan ile Mayıs ayındaki piyasaları ve döviz durumunu YouTube programında ele aldı.

Yeşilada’nın Para Analiz’de yer alan, İntegral Forex kanalında yayınlanan video ve değerlendirmeleri şöyle:

“20 yıllık dostum Artunç’la, Trump’ın dünyanın başın açtığı belalardan başladık. Ardından salgının sonunu konuştuk. Salgından sonra jeopolitik risklerle uğraşacağız. Borsaların geleceği ise kredi piyasalarına bağlı. Kredi pazarı hala etkin biçimde çalışmıyor. Kredi pazarı derin ve uzun bir resesyon, hisse senetleri ise kısa sürede toparlanma bekliyor.

Bu iki zıt görüş arasındaki gerilim Mayıs’da çözülecek. Türkiye açısından, bir döviz şoku ihtimali her geçen gün artıyor. TCMB veya hükümetin alacağı önlemler kuru istikrara kavuşturmadan hisse senetlerinde kalıcı bir ralli zor.”

 

Kırmızı hat cari açık için mucize taktik

 

DUNYA’ya konuşan ithalatçılar “kırmız hat” uygulamasından yakındı:

Sektör temsilcileri, ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik önlemleri memnuniyetle karşılarken, öte yandan dün başlayan başka bir uygulama sektörde büyük endişe yarattı. YYS ve diğer ayrımlar yapılmadan tüm ithalat beyannamelerinin, eşyanın evrakları ile birlikte kendisinin de fiziki olarak kontrole tabi tutulduğu kırmızı hatta yönlendirilmeye başladı. Sektör temsilcileri, dün itibarıyla tüm Türkiye’de ithalatın neredeyse durma noktasına geldiğini dile getirdi. Ticaret Bakanlığı, gümrüklere gelen eşyaların ithalatında fiziki kontrol yapılarak eşyanın ithaline izin verilmesini ifade eden Kırmızı Hat uygulamasını tüm eşyalara yayınca, gümrüklerin kilitlendiği aktarıldı. Normalde Türkiye’de ithalatta yüzde 12-13 civarında olan Kırmızı Hat oranının neredeyse yüzde 100’e çekilmesiyle ilaç, hammadde, gıda ürünleri gibi kritik ürünler dahil hiçbir ürün ithal edilemediği belirtildi.

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, konuya ilişkin Twitter’dan yaptığı açıklamada “fiilen ithalat yasağı” getirildiğini, Nisan’da cari açığın bu şekilde azaltılmaya çalışıldığını dile getirdi.

 

YORUM

Türkiye’de üretimi başlatmak istiyoruz, ama her malda ithal girdi kullandığımız unutuldu mu?  Kırmızı hat gerçekten tüm ithal ürünlerin girişini engelleyecekse,  maksadı geçici de olsa döviz kıtlığına çare bulmak olabilir mi?

Hükümet kırmızı hattı sadece bir hafta uygulayacaksa, sonrası için nasıl bir çözüm düşünüyor?  IMF veya Fed’le swap anlaşması yapılabilir mi?  Yoksa sermaye hesabına bir takım sınırlamalar mı gelecek?

Cevapları bilmiyoruz, halk da bilmiyor. Ortada kesif bir belirsizlik var. Bu belirszlik, halkı bankalardan caydırıcı ve sistemdeki her türlü yabancı finansal sermayeyi kaçırıcı etki yapabilir. Bizden uyarması.

 

FÖŞ

 

Dolar kıtlığı ve Türkiye’nin “swap kredisi” arayışı

 

Kaynak bitti, IMF’den başka çare yok

 

Bloomberg:  TCMB’nin umutsuz savaşı

 

Reuters: Türkiye’de Piyasalar Üzerindeki Baskı Artıyor, Üretim Yavaşlıyor

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler