Sosyal Medya

Döviz

YKY  Strateji Notu: Piyasalarda düzeltme için birkaç sebep

Özellikle S&P 500 endeksine dönem dönem destek olan ama sert satış dönemlerinde bazı eşik değerlerini geçmesi durumunda terse de işleyebilen dealer’ların opsiyon gamma pozisyonu, geçen Cuma günkü endeks opsiyon vade sonrası ciddi olarak geriledi. Bu da S&P 500 endeksinin bu kanaldan gelebilecek desteğini azaltmış olabilir

YKY  Strateji Notu: Piyasalarda düzeltme için birkaç sebep

Bugünlerde piyasalar artık hiçbir zaman düşmeyecek gibi gözükürken aklıma gelmiş geçmiş en önemli iktisatçılardan Irving Fisher’in şu sözleri geldi: “Hisse senedi fiyatları kalıcı olarak yüksek bir platoya ulaşmışa benziyor.” Fisher, bu sözleri Ekim 1929’da yani Büyük Buhran’ın başlangıcından hemen önce söylemişti. Bu örneği vermemin amacı Büyük Buhran benzeri bir dönem bekliyor olmam değil, piyasaların en önemli şahsiyetlerinin bile yanılma potansiyelini hatırlatmak.

Hatta piyasa konsensüsün birkaç ay öncesine kadar beklediği 2008 krizi benzeri bir dönem de beklemiyorum. 2008 zamanı ortaya atılan ama gerçekleşmediği için iddia edenleri yalancı çoban durumuna düşüren enflasyonun ana risk olduğunu düşünmeye devam ediyorum. 2008’de şartların farklı olduğunu, bu sefer alınan maliye tedbirlerinin çok daha büyük olduğunu ve kalıcı hale gelip enflasyon yaratma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Unutmayalım ki yalancı çoban hikâyesinde de kurt eninde sonunda geliyordu ve bu artık kimsenin beklemediği bir anda oluyordu. Aslında değinmek istediğim ana konu, piyasalar ve ABD borsaları.

Artık hiçbir zaman düşmeyecekmiş gibi duran ve Fisher’ın deyimiyle “Kalıcı olarak yüksek bir platoya ulaşmışa benziyor” gibi duran ABD borsalarının kısa vadede mesela bu ay sonuna kadar geri çekilmesi veya düzeltme yapma ihtimalinin yükseldiğini düşünüyorum. Teknik analistlerimizin bahsettiği görünüme ilaveten aşağıdaki durumlar bu konuyu düşünmeme sebep oldu:

Özellikle S&P 500 endeksine dönem dönem destek olan ama sert satış dönemlerinde bazı eşik değerlerini geçmesi durumunda terse de işleyebilen dealer’ların opsiyon gamma pozisyonu, geçen Cuma günkü endeks opsiyon vade sonrası ciddi olarak geriledi. Bu da S&P 500 endeksinin bu kanaldan gelebilecek desteğini azaltmış olabilir.

Koronavirüs (Covid-19) hakkında çok konuşulan ikinci dalga, küresel ölçekte daha ciddi bir hal alıyor. İkinci dalgayı şu ana kadar pek önemsemeyen piyasaların Cuma günü Apple’ın virüs nedeniyle tekrar 11 mağaza kapatacak olması haberine verdikleri tepki, bundan sonra ikinci dalga haberlerine karşı daha hassas hale gelebileceklerine dair bir gösterge olabilir.

ABD’deki gergin siyasi iklimin seçimler yaklaştıkça daha da gergin hale gelmesi olası.

FED’in bilançosu 16 Haziran ile biten haftada yaklaşık 74 milyar dolar geriledi. Bu gerileme repo ve diğer merkez bankaları ile swaplardaki gerileme ile gerçekleşti.

Hafta sonu açıklanan Çin’in Hong Kong için uygulamayı düşündüğü milli güvenlik yasası oldukça ağır maddeler içeriyor ve ABD-Çin arasındaki gerginliğin artmasına sebep olabilir.

ABD şirketleri için kendi hisselerini geri almalarının geçici olarak yasak olduğu dönem yaklaşıyor.

İkinci çeyrekte ABD hisselerinin bonolara nazaran çok daha güçlü performansı, ilk yarı kapanırken fonlardan ve hisselerden bonoya doğru alokasyon oranlarını tutturabilmek için bir dengelenme akımı yaratabilir.

 

Murat Berk, YKY Baş Stratejist

 

Financial Times’dan Gelişen Ülkeler  tahvil analizi

 

JP Morgan:  Hisse senetlerinde seçici yatırım zamanı

 

Strateji Raporu: Likidite Rallisine Devam…

 

Tuncay Turşucu:  En çok sorulan soru: Endeks ne olacak?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler