Sosyal Medya

Döviz

Turkish Yatırım: Yükselen Faizler Menkul Kıymet Yatırımcılarına Fırsatlar Sunuyor

Eurobond faiz oranları orta ve uzun vadeli yatırımcılar için cazip bir yatırım aracı olmaya devam etmektedir. Amerikan seçimleri sonrası piyasalarda belirsizliğin azalacağını düşünen yatırımcılar Türkiye Hazinesi ve Türk Bankalarının çıkarmış olduğu USD ve EUR cinsi eurobond’lara yatırım yapmayı değerlendirebilirler.....

Turkish Yatırım: Yükselen Faizler Menkul Kıymet Yatırımcılarına Fırsatlar Sunuyor

Merkez Bankası’nın likidite sıkılaştırma politikasını devam ettirerek, geç likidite penceresi faiz oranı olan %14,75’den fonlama yapması ile bankaların fonlama maliyeti son bir ayda 350bp oldu. Ekim ayı enflasyon verisinin yüksek gelmesi, faiz oranlarındaki yükselişin devam edeceği beklentisini desteklemektedir.

TL faizlerdeki yukarı yönün sürmesini bekleyen yatırımcılar kısa vadeli enstrümanlarda yatırımlarını değerlendirebilirler. Burada özellikle mevduat ve para piyasası fonlarına yatırım kadar öne çıkan diğer bir enstrüman Borsa Para Piyasası faiz oranlardır. Borsa Para Piyasası faizleri, gecelik vadeden, 6 aya kadar uzayan vade seçeneklerinde cazip yatırım fırsatları sunmaktadır.

Önümüzdeki günlerde ABD seçim belirsizliğinin sona ermesiyle piyasalarda risk iştahının artacağını ve faizlerin daha fazla yükselmeyeceğini bekleyen yatırımcılar ise uzun vadeli tahviller ile orta ve uzun vadeli borçlanma araçları yatırım fonlarını tercih edebilirler.

Döviz Piyasalarındaki Oynaklık Fırsatlar Sunmaya Devam Ediyor

Seçimlerin bitmiş olması piyasaları rahatlatırken risk iştahının da artmasına neden oldu. İlk fiyatlamaların ardından yatırımcılar, ABD’de kimin başkan olduğundan ziyade uygulanacak para politikalarına odaklanacaklardır. Başkan–senato yapısının durumuna göre mali teşvik konusundaki beklentilerin zayıflaması volatilitenin sürmesine neden olacaktır.

Gelişmiş ülke para birimlerindeki dalgalanmayla birlikte, sürekli değişen risk iştahı Türkiye’nin de içinde olduğu gelişmekte olan ülke para birimlerinin de sert dalgalanmasına sebep olmaktadır.

Türev piyasalar özellikle kur riski taşıyan kurumsal yatırımcıların pozisyonlarını korumaları açısından oldukça önemlidir. Burada opsiyon, forward ve VİOP piyasalarındaki işlemler kurlardaki dalgalanmanın getireceği zararlardan kendilerini koruyabilirler.

Diğer yandan portföylerindeki verimliliği artırmak isteyen risk algısı yüksek yatırımcılar için türev piyasalar önemli fırsatlar sunmaktadır. Spot piyasalarda dalgalanmanın boyutu arttıkça opsiyon primleri yükselmekte ve getiriler artmaktadır.

İçinde bulunan piyasa şartları bu yatırımcılara önemli fırsatlar sunmaktadır.

 

Eurobond Piyasalarında Verimler Yükseliyor

Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi TCMB faiz kararı ardından başlattığı yukarı yönlü hareketini bu haftada da devam ettirdi. Ekim ayı başından beri gördüğü en yüksek seviye olan 565 düzeyinden sonra, ABD’de seçimlerin sonrasında doların değer kaybından ve artan risk iştahından destek bularak 500 seviyesine kadar hızlı geriledi.

CDS primindeki geri çekilmenin etkisiyle son bir aydır satış baskısı görülen eurobondlara orta ve uzun vadede alımlar gelmiştir.

Eurobond faiz oranları orta ve uzun vadeli yatırımcılar için cazip bir yatırım aracı olmaya devam etmektedir. Amerikan seçimleri sonrası piyasalarda belirsizliğin azalacağını düşünen yatırımcılar Türkiye Hazinesi ve Türk Bankalarının çıkarmış olduğu USD ve EUR cinsi eurobond’lara yatırım yapmayı değerlendirebilirler. Burada eurobond yatırım fonları da çeşitli vade ve ihraççıya ait eurobond portföylerinin getirilerinden faydalanmak için önemli yatırım araçlarıdır.

 

Yurtdışı Piyasalarda Doları Gerilemesiyle Altın Fiyatları Yeniden Yükselişte

Altın seçim beklentileri ile %1,2’den daha fazla yükselerek son bir ayın en yüksek seviyesini gördü.

ABD seçimlerinde sonuçlar netleşirken doların diğer para birimleri karşısında gerilemesiyle küresel emtia piyasalarında; altın 1,960 dolar ve gümüş 25.80 dolar seviyelerinden işlem görmekte. Altın bu sene en yüksek seviyesini Ağustos ayı başında 2,070 USD’a yükselerek görmüştü. Aynı dönemde gümüş de 29,80 dolara kadar yükselmişti.

Altının geçmiş fiyat hareketlerine baktığımızda belirsizlik dönemlerinde yükseliş trendinde olduğunu görmekteyiz. Piyasalarda güvenli liman Amerikan Dolar’ının değer kaybettiği dönemlerde altın tercih edilen yatırım aracıdır.

Seçim sonrası senato ve teşvik paketleri konusundaki endişelerin devam edeceğini düşünen yatırımcılar portföylerinde altın yatırımlarını artırabilirler. Altına dayalı yatırım fonları da altın fiyatlarının getirisinden faydalanılabilecek önemli yatırım araçlarıdır.

 

Turkish Yatırım Haftalık Görünüm raporundan alıntıdır

 

 

TL’de Albayrak rallisi

 

Atilla Yeşilada: Yabancı Yatırımcı Düşman Mı?

 

Joe Biden ve Gelişmekte Olan Piyasalar

 

Borsa: “SPK manipülatörlere savaş açtı”

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler