Sosyal Medya

Döviz

TL’yi savunmanın bedeli:  Dünyadan kopan Türkiye

Kıbrıs İktisat Bankası “BDDK, TL’nin her değer kaybetmeye başladığı dönemde yurtdışı yerleşiklere Türk Bankalarının TL vermesini daha da zorlaştırması, en basit anlatımla, yurtdışında TL’nin popülaritesini azalttı” yorumunu yaptı...

TL’yi savunmanın bedeli:  Dünyadan kopan Türkiye

Dolar/TL bugün yine değer kaybederken, Borsamız da keyifli bir ralli yapıyor.  Ancak, Türkiye’nin CDS primi ve DİBS getirileri düşmedi.  TL’nin değer kazancı bir kez daha, temel ekonomik süreçleri lehimize çevirerek değil, yeni mevzuatlarla Türkiye’nin sermaye hesabını adım adım kapatılmasından kaynaklanıyor. Dış borç bulmadan yaşayamayan ve yabancı sermaye çekmek için sürekli uğraş veren bir ekonomide günü kurtarmak için gelecek feda ediliyor.

BDDK’nın sınırlamalarının hemen ardından yurtiçinde bazı aracı kuruluşlar, müşterilere sunulan platform işlemlerinde alış satış arasındaki farkın (spread) açılması nedeniyle TL işlemlerini askıya almışlardı.  Benzer şekilde Clearstream de Bridge platformunda TL ile ilgili işlemleri artık yapılamayacağını belirtti.     Gelecek Partisi’nden İbrahim Turhan süreci, “Yetkililer her ne kadar aksini söyleseler de fiiliyatta Türkiye ekonomisi adım adım dışa daha az açık hale geliyor” söylemiyle eleştirdi. Kıbrıs İktisat Bankası “BDDK, TL’nin her değer kaybetmeye başladığı dönemde yurtdışı yerleşiklere Türk Bankalarının TL vermesini daha da zorlaştırması, en basit anlatımla, yurtdışında TL’nin popülaritesini azalttı” yorumunu yaptı.

 

Reuters:  TL İŞLEMLERİ AZALIYOR

BDDK’nın Mayıs ayı başında bankalara swapların yanısıra plasman, depo ve repo gibi bazı yurtdışı TL işlemlere de sınırlamalar getirmişti.

BDDK’nın sınırlamalarının hemen ardından yurtiçinde bazı aracı kuruluşlar, müşterilere sunulan platform işlemlerinde alış satış arasındaki farkın (spread) açılması nedeniyle TL işlemlerini askıya almışlardı.

Benzer şekilde Clearstream de Bridge platformunda TL ile ilgili işlemleri artık yapılamayacağını belirtti.

Gelecek Partisi’nden İbrahim Turhan süreci, “Yetkililer her ne kadar aksini söyleseler de fiiliyatta Türkiye ekonomisi adım adım dışa daha az açık hale geliyor” söylemiyle eleştirdi.

TL sert değer kayıpları ardından son bir kaç gündür gelişmekte olan ülke para birimlerinden biraz daha iyi bir performans gösteriyor. Bankacılar bunu Fed olmasa da diğer merkez bankalarından kısa vadede swap anlaşması yapılacağına dair iyimser beklentilere ve TCMB’nin rezervlerindeki düşüşün haftalık bazda 10 milyar dolardan 200-400 milyon dolarlara  kadar gerilemesine bağlıyorlar.

Bu nedenle rezerv kayıplarının nasıl bir ivme ile devam edeceği piyasada yakından izleniyor.

 

BÜTÇE AÇIĞI VE HAZİNE BORÇLANMASI REKOR ARTIŞTA

Hazine’nin bütçe açığındaki artışla beraber yüklü borçlanmaları da geçen hafta altın ihracı ile devam etti. Aylık borçlanma da Nisan ayından sonra Mayıs’ta da hedeflerin iki katına yaklaştı. Hazine bu ay 30 milyar TL’lik hedefine karşın 53.7 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi. İhaleler devam ediyor.

BDDK’nın bankaları daha çok kredi vermeye, tahvil alımına gitmeye ya da TCMB ile swap yapmaya yönelten kararı ile TL cinsi tahvil getirilerinde sert düşüşler sonrası daha yatay sınırlı yükseliş yönllü bir seyir görülüyor. Ancak lokal bankaların tahvil ilgisi devam ediyor.

Merkez Bankası da tarihinin en hızlı tahvil alımlarını da sürdürüyor.

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise 650 baz puanı aşarak 2008 finansal krizden bu yana en yüksek seviyeye geldikten sonra bir miktar gerilemişti. Yılın başında 20 ayın en iyi risk iştahına işaret eden 240 puanda bulunan CDS bugün 615/635 seviyesinde bulunuyor.

Gösterge 10 yıllık tahvilde ise Cuma günü son işlem %13.21 bileşik seviyesinde gerçekleşti.

 

Kıbrıs İktisat Bankası: Lüksemburg merkezli uluslararası kayıt kuruluşları, TL işlemleri durdurdu

  • Türk mali piyasalarında yükselen dalga boyu, geride bıraktığımız hafta, BDDK’nın atmış olduğu adımlar ve swap anlaşmasına yöenlik beklentiler ile oturdu.
  • Lakin, BDDK’nın almış olduğu kararların, şifa etkisi kadar yan etkisinin de su yüzüne çıkmaya başladığını görüyoruz.
  • BDDK, TL’nin her değer kaybetmeye başladığı dönemde yurtdışı yerleşiklere Türk Bankalarının TL vermesini daha da zorlaştırması, en basit anlatımla, yurtdşında TL’nin popülaritesini azalttı.
  • Geçen haftalarda, önde gelen yurtdışı bankalara TL yükümlülüklerini yerine getirememesi sonrası verilen ceza, ister istemez TL için kotasyon ve likidite sağlayan yabancı bankaların bu piyasadan uzaklaşmasına, netice olarak da, TL bacaklı FX kurlarında alım satım makasının açılmaya başlmasına neden oldu. Halbuki, piyasada ne kadar çok spekülasyon yapan yatırımcı olursa (biri alır biri satar) fiyatlar bir birine yaklaşır, piyasa derinliği oluşur.

Can İlker

 

Geldiğimiz nokta: Ya faiz artırımı, ya sermaye kontrolleri

 

Avrupa mı bize sermaye kontrolü uyguluyor?

 

Ankara’ya swap kapıları yavaş yavaş kapanıyor

 

TL:  Hotel Californiya’yı dinlediniz mi?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler