Sosyal Medya

Döviz

TL’na swap iğnesi

TCMB dün değişik kanallardan bankalara verdiği likiditenin ortalama faizini %11.60’a kadar yükseltti. Buna ek olarak da bankalarla yaptığı dolar-TL swapında TL faizini %11.75’e yükselterek artık döviz çalkantısına faiz silahıyla tepki vereceğini sinyalledi.....

TL’na swap iğnesi

Hafta boyunca siyasetten gelen kış rüzgarları ile değer yitiren TL, Cuma günü TCMB’nin swap borçlanma oranları başta faizleri yükseltmesi ve Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin yukarı revize edileceği haberleri ile biraz toparlandı.  Dün gece ise Azarbeycan ve Ermenistan ateşkes konusunda anlaşarak piyasalarımızı etkilemesi olası bir jeo-politik riskin azaldığını duyurdular.

Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ, Piyasalar = GOP) mali varlıklarına düşük de olsa talep var ve global fonların hemen hiç Türkiye varlığı pozisyonu yok. TL’nin bu sarsıntıyı atlatması için siyasetin “rahat durması” yetebilir.  Fakat ufukta her gün yeni riskler şekilleniyor.

 

BBC: Azerbeycan-Ermenistan ateşkes dedi

Ateşkes, Cumartesi günü saat 12.00’dan itibaren geçerli olacak. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan’ın toplantsı ardından, Lavrov, ‘tutsakların ve hayatlarını kaybedenlerin cenazelerinin takas edilmesi için ateşkes ilan edildiğini’ ve Azerbaycan ile Ermenistan’ın görüşmelere başlayacağını söyledi.

Moskova’da gerçekleştirilen görüşmesi sonrası Lavrov ‘ateşkes’ açıklamasını yerel saatle sabah 03.00’da geldi.

 

Yabancı yatırımcılar arasında yaygın ve yanlış bir kanaat olan Türkiye’nin çatışmalara doğrudan müdahil olacağı beklentisi TL’de son çalkantıyı başlatan kıvılcım olmuştu.

 

Bloomberg:  Karadeniz doğal gaz keşfinde yeni açıklamalar

Bloomberg, Türkiye’nin Karadeniz’de keşfettiği doğalgaz sahasındaki rezerv miktarını yukarı yönlü revize etmeye hazırlandığını duyurdu. Yeni rezerv tahmininin gelecek hafta açıklanmasının planlandığı kaydedildi.

Türkiye’nin Karadeniz’de keşfettiği doğalgaz sahasındaki rezerv miktarına yönelik tahminini yukarı yönlü revize etmeyi beklediği öne sürüldü. Bloomberg’in haberine göre; yeni rezerv tahmininin gelecek hafta açıklanması planlanıyor.

Dış basında ilk Reuters’in duyurduğu Sakarya-I sahasında doğal gaz rezervi bulunduğuna dair haberde, 800 milyar metreküp’ten bahsedilmişti. Bu hafta bu rakam doğrulanabilir.  Kısa vadede doğrudan etkisi olmasa da, doğal gaz keşfinin ilerleyen yıllarda enerji ithalatını azaltacağı ve gelecek seneden itibaren elektrik ve ısıtma faturalarına yansıyacağı algısı var.

 

TCMB’den bütün cephelerde faiz taarruzu

 

TCMB dün değişik kanallardan bankalara verdiği likiditenin ortalama faizini %11.60’a kadar yükseltti. Buna ek olarak da bankalarla yaptığı dolar-TL  swapında TL faizini %11.75’e yükselterek artık döviz çalkantısına faiz silahıyla tepki vereceğini sinyalledi.

Bu faiz bir iki hafta içinde TL mevduat faizlerini de yükselterek, dövize kaçışı yavaşlatacak. Ayrıca, Londra ile swap işlemlerine konulan kıstlamalar gevşetildiği için, mali piyasalara taze döviz girmesinin de yolunu açabilir.

Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, son 2 veri haftasında swap pazarı yoluyla piyasalara $700 milyon girdi. Son veri haftasında ise sene başından bu yana ilk kez yabancı yatırımcılar hem hisse, hem de DİBS alarak, piyasalara $610 milyon soktular.

 

TL’yi bekleyen riskler

Eğer global veya yerel şoklar peydahlanmazsa, dolar/TL’de aşağıda ilk hedef 7.50 olacak.  Yukarda ise ilk siyasi çalkantıda 8.00 ve üstü konuşuluyor.

TL’yi bekleyen 2 büyük risk var. Bunlardan ilki, Biden’in başkanlık seçimini kazanacağı algısının güçlenmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerinde S-400’lerin başını çektiği ihtilaflar dizisi. ABD Kongresi’nde en az 3 üye hafta içinde Trump’a Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarını uygulaması için açık çağrı yaptılar. Trump bunları göz ardı edebilir, fakat Biden’in ne yapacağını tam kestirmek imkansız.

Dün  CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli’ye çağrı yaparak, “Aç olan binlerce çocuk, çöp konteynerlerinden geçinen binlerce insan var. Ülke yönetilmiyor. Bu ülkenin kurtuluşu bir an önce seçime gitmektir. Bunu kime söylüyorum? Sayın Bahçeli’ye söylüyorum. Bu ülkeyi seviyorsan çık kardeşim yarın sabah de ki ‘Yeter artık’… Türkiye’yi seçime götür. Sorumluluk sahibi insanlar bu ülkeyi yönetirler” dedi.

 

Bu CHP’den gelen ilk erken seçim çağrısı. Kılıçdaroğlu bu konuda israrlı olacak mı, takip edilmesi lazım. Ayrıca, TBMM’ne sevkedilen fezlekeler nedeniyle çok sayıda MV’nin vekillikleri düşürülebilir ki, bu da 1Ç2021 sonunda ara seçim ihtimali doğurabilir.

 

TCMB elinden geleni yapıyor, sıra Ankara’da.

 

Siyaset yumuşarsa dolar düşer mi? | Atilla Yeşilada

FÖŞ anlattı: Ekonomide Siyasetin Karanlık Gölgesi

 

Yerli dolar, yabancı ise TL ve TL cinsi varlıkları satın alıyor!

 

TL/dolar 8.00’e giderken yarattığı baskı noktaları

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler