Sosyal Medya

Döviz

TL’de satışların nedeni yerel değil, global

Elimizdeki kaynaklar TL’nin değer kaybı bahsinde  TCMB’den faiz artırımı beklentisini değerlendiriyor.  Bizce TL’nin istikrar kazanması için TCMB faiz artırımından başka koşullar da gerekecek..

TL’de satışların nedeni yerel değil, global

TSI 15:00’te dolar/TL 7.60 sınırında.  TCMB veya BDDK henüz devaluasyonu yavaşlatacak ek önlem açıklamadı. Açıklamaları da makul olmaz, çünkü tüm dünyada Gelişmekte Olan Ülke Para birimleri dolara karşı değer kaybediyor. Klasik bir “riskten kaçış”, yani “riskli herşeyi sat” günü yaşıyoruz.  Ancak, küresel çalkantının Perşembe yapılacak TCMB PPK toplantısı öncesine gelmesi, Türkiye’de dalga boyunu artırdı. Elimizdeki kaynaklar TL’nin değer kaybı bahsinde  TCMB’den faiz artırımı beklentisini değerlendiriyor.  Bizce TL’nin istikrar kazanması için TCMB faiz artırımından başka koşullar da gerekecek..

 

Foreks’de yer alan habere göre, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Baş Ekonomisti Robin Brooks, Türk Lirası’nda 2018’deki sert yukarı hareket sonrası gözlenen  dengelenmenin yeniden yaşanabileceğini söyledi.

Brooks’s yaptığı değerlendirmede, “Türk Lirası şu anda ABD Doları  karşısında bizim adil değer oyarak gördüğümüz 7,50’den daha zayıf.

Buradan, 2018’de 7,00’ın üzerine gidip 5,50’ye geri geldiği gibi, 7,50’ye toparlanabilir mi? Bunun yanıtı kredilerde yatıyor, kredilerde 2018’de liranın istikrar kazanmasına yol açana benzer bir daralma henüz görmüyoruz” dedi.

Meksa Yatırm ise  öğle analizinde “Yurt içi tarafta ise, USDTRY nin 7,6 seviyesine doğru hareketinin de etkisiyle TCMB den bir eylem beklenmeye başlandı. Perşembe günü sonlanacak PPK toplantısı sonrası açıklamalar dikkatle takip edilecek. Genel bir görüş haline gelmese de, faiz artışı bekleyenlerin sayısı artıyor. Politika faizi olmasa da, faiz koridorunun üst sınırının  %11,25 den %12 ye yükseltilebileceği yönünde beklentiler yükseliyor” dedi.

 

 

Reuters:  Dolar/TL 7,60 ile zirvede: TL için kritik olabilecek PPK kararı bekleniyor

 

Küresel piyasalarda riskten kaçış eğilimi bugün belirginleşirken kritik Merkez Bankası (TCMB) faiz kararının beklendiği haftanın ilk gününde dolar/TL 7,60 ile yeni rekorda. Euro/TL ise 9 seviyesine yaklaşarak rekor kırmaya oldukça yakın.

 

TCMB’nin bu hafta gerçekleştireceği faiz kararının TL’nin seyri açısından belirleyici olacağı öngörülüyor.

 

Reuters’ın 17 kurumun tahminleriyle yaptığı ankette medyan beklentisi TCMB’nin politika faizini %8,25’te sabit tutacağına işaret ediyor. 17 katılımcıdan 14’ü ise politika faizinin sabit tutulacağını öngörüyor.

 

TCMB’nin politika faizlerini sabit tutmasına karşın sıkılaştırma adımlarını fonlama kompozisyonunu farklılaştırarak devam etmesi bekleniyor. piyasaya sağladığı ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti CBTWACF= 16 Temmuz’da politika faizinin 90 baz puan altına yani %7,34’e kadar gerilemişti. TCMB PPK’da faizleri sabit tutmasına karşın likidite sıkılaştırma adımlarıyla fonlama maliyetini %10,42’ye kadar çıkardı.

 

Cuma günü itibarıyla fonlama maliyeti %10,39 oldu. Bugün politika faizi altından yapılan fonlamanın geri dönüşü olması nedeniyle fonlama maliyetinde 20 baz puan civarında daha yükseliş bekleniyor.

 

Reuters anketinde TCMB’nin ortalama fonlama maliyetinin ay sonundaki seviyesine ilişkin 12 katılımcının tahminlerin medyanı ise %10,70 seviyesinde. Tahminler ise %10,50 ila %12,25 arasında değişiyor.

 

PPK’nın haftanın en önemli gündem maddesi olarak görülmesinin nedeni TL’de yeni ve kuvvetli değer kayıpları getirebileceği endişesi.

 

Mevcut enflasyonun ve ileri dönük enflasyon beklentilerinin de altında kalan para politikası sıkılığının başta lokkaller olmak üzere dövize yeni yönelim getirip getirmeyeceği izleniyor. Yabancılar ise hızı yavaşlasa da Türkiye yatırımlarını azaltma eğilimlerini aralıksız sürdürüyorlar.

 

Yılbaşından bu yana bakıldığında geçen 12 Eylül itibarıyla hisse ve tahvil/bono piyasaından çıkışlar yaklaşık 13,5 milyar dolar seviyesinde. Lokallerin altın dahil döviz varlıkları ise 218,7 milyar dolar ile yeni zirvede.

 

 

Dolar/TL’nin yatışması için artık TCMB’nin faiz artırması da yetmeyebilir. Öncelikle küresel çalkantının yatışması beklenecek. Bu hafta konuşmalar yapacak Fed FOMC üyeleri Powell, Clarida, Kaplan ve Brainard’ın para politikasının çok uzun süre gevşek kalacağına dair güvenceler vermesi ile riskli varlıklar paniği atlatabilir.

Kökeni dışsal olan bu şok da TCMB Geç Likidite Penceresi faizini yükseltirse, geçiştirilebilir. AB’nin yaptırım uygulama olasılığı azalıyor. Mitçotakis, Ankara ile görüşmelere yakın olduklarını bildirerek jeo-politik riski bir nebze azalttı.

 

FÖŞ anlattı:  Ekonomide Kaderle Randevu Haftası

 

Dünya piyasaları birbirine girdi.  Neden?

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler