Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

TL’de Albayrak rallisi

Ekonomi ve piyasaların huzura kavuşması için 3 temel şart öngörüyoruz: • En az 400-500 baz puan faiz artırımı
• Covid-19 salgınıyla etkin mücadele için sokağa çıkma yasaklarının yeniden hayata geçmesi • EĞER Berat Albayrak’ın istifası resmen doğrulanırsa, yerine geçecek ismin ekonomik kimliği...

TL’de Albayrak rallisi

Öğle saatlerinde dolar/TL 8.08’e kadar gerilerken, BİST-100 %2.5 ralli yapıyor. TL ve genelde Türk menkul kıymetleri Gelişmekte Olan Piyasalr’dan pozitif anlamda ayrışıyor.  Bu ayrışmanın iki nedeni var. İlki, yeni TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın 19 Kasım PPK’da yüksek dozda faiz artırım kararı aldıracağı beklentisi. İkincisi ise Berat Albayrak’ın istifa ettiğine dair hala resmi olmayan haberler. Bu konuda biraz sonra İletişim Daire Başkanlığı’nın açıklama yapması bekleniyor. Başkan Erdoğan’ın istifayı yalanlaması, ya da geri çevirmesi döviz pazarında havayı aniden bozabilir.  Investing’ten Necdet Erginsoy’un yorumunu aktardıktan sonra, kendi analizimize geçeceğiz.

 

Dolar/TL ve Euro/TL’deki düşüş %3’ü aştı

Yeni başkan Ağbal, bugünkü açıklamasında “Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir.” İfadesini kullanarak merkezin piyasalarla daha anlaşılır bir iletişim sağlayacağını vurguladı. Ağbal, “19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır.” ifadesiyle ise vaktinden önce yani olağan üstü bir karar alınmayacağını, ancak PPK tarihinde de aksiyon alınacağını belirtti. Bu açıklama piyasalarda faiz artışı beklentisini de artırdı.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün instagram hesabından yapılan istifa kararına henüz hiçbir yetkiliden bir açıklama gelmedi ve kulislerde kararın kabul edilmediği yönünde haber akışı var. Benzer durum İçişleri Bakanı Soylu’nun pandemi sürecindeki sokağa çıkma yasağı kararı sonrası yaşanmıştı. Soylu, twitter hesabından istifasını açıklamış ancak Cumhurbaşkanı istifayı kabul etmemişti. Bu defa ise sürenin uzaması ve hiçbir açıklamanın gelmemesi ikna çabalarının sürdüğüne dair haber akışına neden oluyor.

 

Piyasalar TCMB Başkanı Ağbal kararını olumlu karşıladı ve TL varlıklar haftaya yükselişle başladı. Ardından Ağbal’ın açıklamaları sonrası USDTRY 8,1770’e EURTRY 9,7275’e geriledi. Günlük düşüşün %3,5’i aştığı döviz kurları PPK sonrası kazançlarının da bir kısmını sildi.

 

BİST 100 güne %2 yükselişle başlarken BİST Bankalar güne %4,4 BİST 30 %3,2 primle başladı. Günün ilk yarısında borsada en çok yükselen hisseler Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (IS:ACSEL), Brisa Bridgestone Sabanci Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:BRISA) ve Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:VESTL) olurken en çok düşen hisselerin başında ise Kiler Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (IS:KLGYO), Borusan Yatırım ve Pazarlama A.Ş. (IS:BRYAT) ve Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mu (IS:KONTR) geliyor.

 

Gözler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa haberine çevrilmiş durumda.

 

 

YORUM:  Faiz artırımı şart, ardından sokağa çıkma yasakları ve yeni bakan ataması…

Ekonomi ve piyasaların huzura kavuşması için 3 temel şart öngörüyoruz:

  • En az 400-500 baz puan faiz artırımı
  • Covid-19 salgınıyla etkin mücadele için sokağa çıkma yasaklarının yeniden hayata geçmesi
  • EĞER Berat Albayrak’ın istifası resmen doğrulanırsa, yerine geçecek ismin ekonomik kimliği.

Piyasaların yakından tanıdığı ve bu zor görevi başarıyla kaldırabilecek bir isim olan İş Bankası YKB Adnan Bali görevi reddettiğini açıkladı. Halen bazı kaynaklarda uzun süre MV yapan ve Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşı Nurettin Canikli’nin adı geçiyor. Canikli geleneksel ekonomik yöntemlere pek inanmayan bir yapıya sahip. Onun göreve atanması sıkıntı yaratabilir.

Nihat Zeybekçi de yeniden görev alabilir.  AKP MV’nin Mehmet Şimşek’i geri istediği duyumlarını doğrulayamıyoruz.

Bizce yeni bakanın ismi ve geçmişi kadar, Erdoğan’a yapılan yanlışları çekinmeden anlatacak kadar basiretli ve güvenilir olması şart.

“Faiz artırımı ve bakan değişikliği Türkiye’yi kurtarmaz” diyenler haklı. Fakat bu adımların belki de ekonomiyi darağacına götüren hataları silecek yeni açılımın başlangıcı olabileceğini görmek de lazım. EĞER Erdoğan çıkmaz sokakta olduğumuzu anlarsa, ideolojiden taviz verip, kendi iktidarı ve Türkiye’yi kurtaracak adımları atabilir.

Önümüzdeki 2 hafta çok kritik. Türkiye için bir kış resesyonu kaçınılmaz, fakat bu durgunluk 2021’de devam mı edecek, yoksa baharla birlikte büyüme çiçekleri  açacak mı, buna Erdoğan’ın yol haritasını okuyunca karar vereceğiz.

 

Atilla Yeşilada: Biden sonrası TCMB’den faiz artırımı bekliyorum

 

Yetkin blog: İşte Albayrak’ın istifa depremi ve perde arkası

Çiçeği burnunda başkan Ağbal’dan ilk resmi mesaj ve tepkiler

 

Olaylar gelmeden gölgeleri gelir!

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler