Sosyal Medya

Döviz

TL’de Acı Reçete bereketi

Erdoğan" Ülkemizi yerli ve uluslararası yatırımcılar nezdinde cazibe merkezi haline getirmekte kararlıyız. Yatırım süreçlerinin iyileştirilmesi yoluyla iş ve yatırım alanlarını daha da cazip hale getirmek istiyoruz" dedi, TL coştu...

TL’de Acı Reçete bereketi

Bir kaç gün öncesinin “Hasta Adamı” TL birden Gelişmekte Olan Piyasalar’ın kralı oluverdi. Başkan Erdoğan’ın  “Acı da olsa doğru reçeteleri uygulamaktan kaçınmayacağız” başlığıyla özetlenecek Grup toplantısında konuşması sayesinde, dolar/TL 7.86’ya gerilerken, CDS risk primi göstergesi de 8 ayın  dibine indi.  Şimdi TCMB kararı beklenecek.  Eğer Erdoğan gelecek Perşembe “Acı Reçete’yi” uygulatmazsa, TL yeniden derin çukurlara düşebilir.

 

Erdoğan ne dedi?

 

Erdoğan, “Dünyanın en güçlü ve zengin ülkelerinin dahi bir sonbahar yaprağı gibi savrulduğu böyle bir dönemde, Türkiye’nin maslahata uygun tedbirlerle yoluna devam etmesi gayet tabiidir. Bunun için yaşadığımız kritik dönemin ruhuna uygun şekilde, gerekiyorsa devlet ve millet olarak fedakarlık yapmaktan, acı da olsa doğru reçeteleri uygulamaktan kaçınmayacağız. Salgını küresel etkileri değişim arayışlarını hızlandırmıştır.” dedi.

 

Erdoğan, “Ekonomi politikalarımızı fiyat istikrarı, finansal istikrar ve makroekonomik istikrar olmak üzere üç sacayağı üzerinde inşa ederek hedeflerimize ulaştıracağız. Bunun için uzun vadeli tasarruflar ve yatırımlar açısından elverişli bir ortam hazırlıyoruz. Ekonomide, nitelikli istihdam oluşturan, enflasyona ve cari açığa yol açmayan, ağırlıklı olarak yurt içi tasarruflar ve doğrudan uluslararası yatırımlarla finanse edilen bir büyüme yapısı oluşturuyoruz. Etkin karar alma mekanizmaları sayesinde para ve maliye politikaları ile finansal politikalar arasındaki uyumu artırarak, makroekonomik istikrarı tahkim edeceğiz. Ekonomide nitelikli istihdam oluşturan, yurt içi tasarruflarla finanse edilen bir büyüme yapısı oluşturuyoruz. Ülkemizi yerli ve uluslararası yatırımcılar nezdinde cazibe merkezi haline getirmekte kararlıyız. Yatırım süreçlerinin iyileştirilmesi yoluyla iş ve yatırım alanlarını daha da cazip hale getirmek istiyoruz.” diye konuştu.

 

 

CDS primi 8 ayın dibinde

 

BloombergHT’ye göre, sabah saatlerinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) gelen yabancı bankalarla swap limitlerine ilişkin normalleşme adımı, sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği ekonomiye ilişkin güçlü mesajlar Türk varlıklarını destekledi.

 

Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi’nde yükseliş yüzde 3’e yaklaşırken bankacılık endeksi yüzde 8’in üzerinde tırmandı.

 

TL varlıklardaki yükselişle birlikte tahvil faizleri ve risk primi düştü. Hafta başından bu yana 123 puan gerileyen 5 yıllık kredi temerrüt takas (CDS) primi sadece bugün 44 puan azalarak 405 puan ile Mart’tan beri en düşük seviyeye indi.

 

Türkiye gelişen piyasalar arasında en yüksek risk primine sahip ülkeler arasında. Ancak son dönemdeki düşüş serisiyle birlikte aradaki fark azalıyor. Bloomberg Terminali’nden derlenen rakamlara göre Güney Afrika 225 puan, Brezilya 169 puan, Romanya 112 puan, Meksika 88 puan, Kolombiya 87 puan ve Rusya 78 puan seviyelerinde.

 

 

Ama…dahası da var

 

Başkan Erdoğan “En kısa sürede enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız” derken, yine faiz-enflasyon sarmalında tökezledi. Kulak verelim:

Erdoğan, “Türkiye sanayi üretiminde bir önceki çeyreğe göre yaşanan artış bunun en somut ispatlarından biridir. İstihdam artışını önemli ama yetersiz olarak görüyorum. Faizlerin enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti bu konuda verdiğimiz mücadeleyi zor sokuyor. Faiz sebep enflasyon neticedir. En kısa sürede enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız. Vatandaşımızın satın alma gücünü korumamız buna bağlıdır. Fiyat istikrarını sağlayacak politikaları hayata geçirmek MB’nin görevidir.  Önümüzdeki dönemde ekonomi politikalarında güven ve kredibilite kazanımına daha fazla odaklanacak, ülke risk primini düşüreceğiz” açıklamasını yaptı.

 

Biz bu açıklamaları TCMB Başkanı Naci Ağbal’a gereken faiz artırımını yapması için selahiyet verildiği şeklinde okuduk. Belli ki piyasalar da o şekilde yorumladı.  Bu nedenle de TCMB PPK’nın gelecek Perşembe günü alacağı faiz kararı büyük önem kazandı. Piyasaların faiz artırım beklentileri kesinleşmedi, ama biz politika faizinde 400 baz puanın altında bir artırımın büyük hayal kırıklığı yaratcaağı düşüncesindeyiz.

TCMB doğru adımı atmaz, ya da atmasına müdahale edilirse, TL’de “2ci Dalga” başlayabilir.

Semih Sakallı-FÖŞ: Ekonomide kritik tarih 19 Kasım!

 

  BDDK swapta geri adım attı

 

Ekonomistler istifayı değerlendirdi

 

Fitch de herkes gibi TCMB kararını bekliyor

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler