Sosyal Medya

Döviz

TCMB kararı: Yabancı yatırımcı yorumları

Matys’e göre 200 baz puan faiz artırımı Rabobank’ın 2021 yılında TL’nin değer kazanacağına dair görüşünü destekliyor. Matys, “2021’de dolar/TL 7.00’ın altına inebilir” diye ekledi....

TCMB kararı:  Yabancı yatırımcı yorumları

TCMB’nin 200 baz puan faiz artırım kararı, TL’ye yaradı. TL halen Döviz Sepeti’ne karşı %1 değer kazanıyor.  Yabancı yatırımcı yorumları da olumlu.  Noel sonrası Türkiye’ye sıcak para akımı sürecek. Ama yerleşikler dövizden vazgeçecek mi?

 

Rabobank  FX stratejisti Piotr Matys Reuters’e “Bu karar TCMB’nin enflasyonla mücadelede kararlı olduğunun  göstergesi” yorumunu yaptı.  Matys’e göre 200 baz puan faiz artırımı Rabobank’ın 2021 yılında TL’nin değer kazanacağına dair görüşünü destekliyor.  Matys, “2021’de dolar/TL 7.00’ın altına inebilir” diye ekledi.

 

Financial Times’ın görüşünü aldığı  Capital Economics’ten kıdemli Gelişmekte Olan Ülkeler ekonomisti  Jason Tuvey “Guvernör Naci Ağbal, TCMB’nin itibarını kazanmak için kararlı ve doğru adımlar atıyor” dedi.

 

Ancak, Financial Times tek başına parasal sıkılaştırmanın yeterli olmayacağını vurguluyor. Son 8 haftada mali piyasalara $4 milyar yatırım akıtan yabancılar kararı simgesel olarak nitelendirdikleri için daha iyimserler. Ancak, çok uzun süren bir negatif reel faiz ortamı, siyasal çekişme ve kur oynaklığından muzdarip yerli yatırımcıyı TL’ye dönmeye ikan etmek kolay olmayacak.

 

Bloomberg ise “Turkey Central Banker Tightens Again in Boost to Credibility” başlıklı haber/analizinde “Naci Ağbal bir kez daha kallavi bir faiz artırımına imza atarak para politikasına olan güveni artırdı” ifadesini kullandı.

 

TD Securities  Londra Gelişmekte Olan Ülkeler direktörü Cristian Maggio “TCMB’nin piyasa beklentisinin ötesinde bir faiz artırımı kararı alması iyi oldu” dedi. “Artık gerekenin asgarisini yapma huyundan vazgeçiliyor. Enflasyonla mücadele ciddiyet kazanıyor”.

 

Velakin, Bloomberg de bu faiz artırım kararının para politikası ve enflasyon verilerine şüpheyle bakan yerleşikleri TL’ye döndürmeye yetmeyebileceğinin altını çizdi.

 

Biraz önce IIF başekonomist Robin Brooks’da şu tweeti attı:

 

We’ve been messaging that Turkey’s new economic policy team is the real deal. Today’s proactive rate hike is the best illustration of that. Kudos to the central bank team. It’s always easier to cut than hike & they deserve credit for taking the long view that will boost Turkey…

 

 

 

FÖŞ anlattı:  TCMB Kararı, Döviz Kuru ve Enflasyon

 

Mahfi Eğilmez TCMB faiz artırımını değerlendirdi

 

TCMB kararı neyin sinyali? | Işık Ökte

 

Cüneyt Akman: Yeni Yaptırım kararlarının gölgesinde ‘MB’nin 2021 para politikası ve PPK beklentileri’

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler