Sosyal Medya

Döviz

TCMB faiz indirecek, dövizde ne olacak?

TCMB’nin para politikasında enflasyon dinamikleri önemli yer tutarken, virüs kaynaklı petrol fiyatlarının 21 yılın dip seviyelerinde olması büyük bir avantaj olarak devreye girmektedir. Talebin durma noktasına gelmesi ve enerji maliyetlerinde uzun süre düşük seviyelerde kalıcılık enflasyon dinamiklerini pozitif yönde etkilemesi şaşırtıcı olmayacaktır.

TCMB faiz indirecek, dövizde ne olacak?

TCMB faiz kararını 22 Nisan 2020 Çarşamba günü saat 14.00’te açıklayacaktır. Araştırma departmanı olarak ölçülü hamle ile 25 baz puanlık faiz indirimi bekliyoruz. Olası 25 baz puanlık faiz indirimi ile politika faizi %9,75 seviyesinden %9,50 seviyesine çekilerek tek haneli faizin devamlılığı sağlanacaktır.

TCMB’nin para politikasında enflasyon dinamikleri önemli yer tutarken, virüs kaynaklı petrol fiyatlarının 21 yılın dip seviyelerinde olması büyük bir avantaj olarak devreye girmektedir. Talebin durma noktasına gelmesi ve enerji maliyetlerinde uzun süre düşük seviyelerde kalıcılık enflasyon dinamiklerini pozitif yönde etkilemesi şaşırtıcı olmayacaktır. Bu durum orta – uzun dönemde ortaya çıkarken kısa dönemde gıda şoklarına (kırmızı) karşı hassasiyetin sürdüğü ve yıllık enflasyonun (mavi) %11.86 seviyesinde bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Politika faizinin (beyaz) enflasyon ile hareketi TCMB’nin yol haritasını net olarak göstermektedir.

Ölçülü faiz indirimi beklentimizin nedenleri arasında;

Ülke risk priminde (beyaz) yüksek seviyeler…

Türk Lirası’nın Dolar’a karşı değer kaybının sürmesi

17 Mart TCMB toplantısından itibaren Türk Lirası Dolar’a karşı %7,84 değer kaybetmektedir.

Reel faizin daha fazla cazibesini yitirmemesi

Tepki mi yoksa Trend Yolculuğu mu?

Yurtiçi dinamikler TCMB kararına odaklanırken USDTRY kuru gündem maddesi öncesinde 6,96 seviyesine yaklaşma eğiliminde seyrini sürdürmektedir.

Teknik olarak USDTRY değerlendirmesi yaparken 6,74 – 6,80 bölgesi üzerindeki pozitif eğilim devam etmekle birlikte bu eğilim de bir mola verme süreci olabilir mi sorusuna cevap aramaktayız.

Kısa vadeli olarak 6,96, Orta vadeli olarak da 6,96 – 7,03 bölgesinde vereceği reaksiyon, bu soruya cevap verebilmek adına önemlidir.

Cuma günü USDTRY 6,96 bariyerinde baskı görerek hareket alanını 6,83 seviyesine taşımış ancak devamını getirmeyerek kayıplarını telafi eden bir profil oluşturmuştu hatırlarsak. TCMB öncesi ve sonrası kurun 6,96 bölgesinin hangi tarafında olduğu bu açıdan önemlidir.

Trend görünümünde 7,03 ve geçilmesi durumunda 13 Ağustos 2018 zirvesine doğru hareket alanı tanıyabilirken 6,96 seviyesi altında 6,74 – 6,80 bölgesine doğru tepkiler gündemi meşgul edebilir.

YASAL UYARI

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

GCM Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler