Sosyal Medya

Döviz

Societe Generale: TL için dönüm noktası; hedef TL/USD 6.92

USD-TRY ve Eur-TRY pozisyonlarında kısa pozisyon öneriyoruz. USD-TRY’de hedef 6,92, sat noktası ise 8,31.  Eur-TRY için de beklentimiz 8,13’te; satış noktası olarak da 9,75. Hedef aralığımız ise 3-6 ayı kapsamakta.

Societe Generale: TL için dönüm noktası; hedef TL/USD 6.92

Hafta içinde yaşanan gelişmeler ve gelen açıklamalar Türkiye’de para politikası tercihlerinin radikal bir değişiklikle ortodoks şekle döneceğini gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin serbest piyasada kalacağını söylerken, sermaye hareketlerine herhangi bir kontrol mekanizması uygulamayacaklarını belirtti. Yeni atanan Hazine ve Maliye Bakanı Elvan da daha piyasa dostu politikalar uygulanacağını açıkladı. Basında çıkan haberlere göre, eski bakan Albayrak’ın ekibi merkez bankasından temizlenmeye başlandı. Merkez bankasının ağırlıklı ortalama fonlama faizi de yükselmeye devam ederek %14,29’a ulaştı. BDDK da swap üzerindeki sınırlamaları gevşeterek, yerli ve yabancı bankalar üzerindeki işlem limitlerini gevşetti.

Erdoğan’ın önemli açıklamalarından bir tanesi de gerekirse acı reçete uygulanarak, Türkiye ekonomisinde büyüme modelinin enflasyon ve cari açık yaratmayacak şekil alacağıydı. Daha da önemlisi, merkez bankasının politikalarını destekleyeceğine dair verdiği mesajlar, bankanın –en azından kısa vadede- doğru para politikası uygulayacak manevra alanı kazanmasıydı.

Societe Generale olarak, bankanın 19 Kasım toplantısında mevcut politika faizini %10,25’ten %14,25’e çıkaracağını düşünüyoruz. Hatta bankanın daha ortodoks bir para politikasına dönüş mesajı güçlendirecek şekilde faiz koridorunu kaldırarak politika faizi olan haftalık repo faizini tek faiz olarak belirlemesi de mümkün.

Eğer bu dönem gerçekten de Türkiye’nin daha rasyonel ve ortodoks politikalar dönmesinin başlangıcı olacak ise, TL’nin aşırı satış bölgesinden bu hafta olduğu gibi güçlenmeye devam etmesi ve değer kazanması beklenmeli.

Bu nedenle USD-TRY ve Eur-TRY pozisyonlarında kısa pozisyon öneriyoruz. USD-TRY’de hedef 6,92, sat noktası ise 8,31.  Eur-TRY için de beklentimiz 8,13’te; satış noktası olarak da 9,75. Hedef aralığımız ise 3-6 ayı kapsamakta.

En önemli risk, merkez bankasının beklenen şekilde sıkılaştırmaya gitmemesi ve bunu da şeffaf olmayan şekilde yapması. Olumsuz politik müdahaleler, jeopolitik riskler, yerlilerin davranışları, dışsal riskler, pandemiye bağlı gelişmeler ve gelen makroekonomik veriler TRY’nin değerinde etki yaratacaktır.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler