Sosyal Medya

Döviz

#sabahbulteni / Bilinmezlikler Çoğalıyor!

DSÖ mutasyona uğrayan Covid-19 için “ciddi hastalık veya ölüme neden olduğuna dair kanıt yok” vurgusunu yapmaya devam etsede İngiltere’de yarım…

#sabahbulteni / Bilinmezlikler Çoğalıyor!

DSÖ mutasyona uğrayan Covid-19 için “ciddi hastalık veya ölüme neden olduğuna dair kanıt yok” vurgusunu yapmaya devam etsede İngiltere’de yarım milyona yakın kişinin aşının ilk dozunu almış olması ve AB’de 27 Aralık’ta Pfizer’la BioNTech aşılarının uygulanmaya başlanacak olması panik havasını az da olsa sakinleştirmiş durumda. Fakat, aşıların mutasyona uğramış virüse karşı çalışıp çalışmayacağı ise bilinmezliğini korumaya devam ederek piyasalar üzerinde baskısını sürdürüyor. Aşı konusunun “herkese yetecek kadar var mı” ya da “bütün ülkelere ulaşabilecek mi” problemleri de henüz çözülmüş değil. İngiltere’nin dış dünyayla bağlantısının kesilmesi küresel piyasalarda satışları tetiklerken ABD’nin 900 milyar dolarlık paketi ABD endekslerinde yaşanan tahribatı sınırladı. ABD’de vaka ve ölümlerin rekor seviyeye gelmesinden sonra yardım paketinin onaylanması ABD’nin kapanma ihtimalini güçlendiriyor.

Dün risk iştahında yaşanan azalış bugün de devam ediyor. Singapur dışında Asya spot endeksleri, Avrupa ve ABD vadelileri güne satış baskısı altında başladılar. Güvenli limanlara artan taleple Yen varlıklara olan ilgi de yükselmiş durumda. 10 senelik Japonya getirisi %40,01 gerileyerek %0,007’den fiyatlanıyor. USDJPY paritesi ise 103,39’da yatay seyrine devam ediyor. Japonya’da “dev bütçenin” onaylanması Yen varlıklardaki yükselişi destekliyor olabilir. EURUSD paritesi 1.22’nin altına gerilese de oralarda tutunamayıp tekrar 1,2235’e yükselmiş durumda. 10 senelik Almanya getirisi hafif yükselerek -%-0,580’den alıcı buluyor. Avrupa endeksleri arasında %3,08 azalmayla İspanya (IBEX35) ve %2,82 gerilemeyle Almanya (DAX) en fazla düşen endeksler oldu. Gelişmiş piyasalar açısında DAX’ın 13,100 destek seviyesini aşağı yönlü kırmaması gerekiyor.

ABD tarafında endeksler virüs korkusuyla tekrar gerilediler. Gösterge endeks S&P 500 3694$’a düşerken vadelisi 3687,62$’dan yatay işlem görüyor. ABD dolarına artan talepten dolayı ABD dolar endeksi 90$’ın üzerinde tutunmaya devam ediyor. VIX’in spot fiyatının %15 yükselerek 25,16$’a çıkması tedirgin edici bir durum. VIX’in vadeli kontratı da 26,18$’a çıkarak yükselişine bu sabah ta devam ediyor. Her şeye rağmen Dow30 30.000$’ın üzerinde kapanması pozitif hissiyatın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Gösterge endekse haftalık bazda teknik olarak bakarsak indikatörlerdeki gerginliğin devam ettiği görülebilir. TSI 16:30’da açıklanmaya başlanacak ABD verileri (GDP, Conference Board, Mevcut ev satışları vs…) takip edilecektir.

Yabancı aracı kurumları PPK’dan sıkılaştırmanın devam etmesini beklemesi yurt içi beklentilere de yansımış durumda. İç siyasetin kaynadığı bu zamanlarda beklentiler karşılanmazsa virüs etkisiyle beraber döviz tekrardan yükselişe geçebilir. Dün BIST 100 %1,70 aşınarak 1384,43 TL’den kapandı. 10 yıllık getiri %12,99’a yükselirken 2 yıllık gösterge faiz %14,71’e genişledi. Bu sabah dolar/tl 7,65 ve euro/tl 9,36’dan alıcı buluyor. Dövize Biden bilinmezliği ve virüsün mutasyon etkisi destek oluyor denilebilir. Gecelik faiz %15,25’e yükselirken bugün endeks yataya yakın satıcılı açılabilir.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler