Sosyal Medya

Döviz

SABAH Raporu: Piyasalar yatıştı, amma….

Dünya borsalarında koronavirüs paniği yatışırken, artık refleks haline gelen “Merkez Bankaları bizi kurtarır” düşüncesi korkuya galebe çaldı. Halbuki, koronavirüs tüm…

SABAH Raporu: Piyasalar yatıştı, amma….

Dünya borsalarında koronavirüs paniği yatışırken, artık refleks haline gelen “Merkez Bankaları bizi kurtarır” düşüncesi korkuya galebe çaldı. Halbuki, koronavirüs tüm Asya’ya yayılma emareleri gösterirken, Goldman Sachs’a göre de kötü senaryoda dünya büyümesinden yılda binde 3 oranında çalabilir. Ayrıca, ABD’li uzmanlar şimdi de virüsün Afrika’ya yayılmış olabileceğinden kaygılanıyor. Çin borsalarında yukarı hareketin bir nedeni ise kamu kaynaklı destek alımları olabilir.  QNB Finansbank araştırma ekibi gündemi şöyle yorumladı:

 

Özet strateji

 

BIST 100: Endeksin hafif alıcılı bir başlangıç yapmasını  bekliyoruz. Önemli direnç seviyelerini aşan endekste kısa vadeli  görünüm güçlendi. 121.500 ve 120.600 destek haline gelirken, 122.500  ve 123.900 direnç seviyeleridir. Endekste kısa vadeli görünüm olumlu  olduğundan mevcut trade pozisyonlarının korunmasını öneriyoruz…

TL Bonolar: Verim eğrisi yataya yakın bir görünüm sergiliyor. Gösterge tahvilde ve 10 yıllık tahvilde %10 bileşik faiz seviyesi  direnç olarak geçerliliğini koruyor…

USD/TL: TL gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel seyir  izliyor. Dolar kuru 5,96-6,00 bandının alt kısmına doğru geri çekilse  de yeniden destek buldu. 5,96 desteğinin üzerinde 6,00 direnç seviyesi  olarak korunuyor. 5,93 ise ikincil destek seviyesidir…

EUR/USD: 1,1070 direnç seviyesinin altında hareket eden parite 1,1030 ara desteğine geri çekildi, 1,10 ise ana destek olarak  izlenebilir. 1,1070 direnci aşılmadığı sürece kısa vadeli görünüm  zayıflama eğiliminde…

 

Dünya gündemi

 

Çin kaynaklı virüsün bölge ekonomileri üzerindeki endişelerin  hafiflemesi ile başta Asya borsaları olmak üzere küresel piyasalar  toparlanma eğilimine devam ediyor. BIST 100 Endeksi ise belirgin para  girişi ile yurtdışı borsalara görece olumlu performans gösteriyor.

Risk iştahındaki artışa paralel endekste olumlu seyrin bugün de  devamını bekliyoruz. 120.600 desteğinin üzerinde mevcut trade  pozisyonları korunabilir.

BIST 100 Endeksi yurtdışı borsaların üzerinde performans  gösterirken, önemli direnç seviyelerini yukarı kırdı. Alçalan trendin  üzerine yönelen endekste kısa vadeli görünüm güçlendi. ABD borsaları  yükseliş yönünde kapanış gerçekleştirirken, bu sabah Asya borsaları  toparlanma eğilimine devam ediyor. Endeksin de yurtdışı borsalara  paralel hafif alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz. Endekste olumlu  seyrin gün içerisinde devam edeceğini düşünüyoruz. 121.500 ve 120.600  destek haline gelirken, 123.900 hedef direncine doğru yükseliş  sürebilir. 120.600’ün üzerinde mevcut trade pozisyonlarının  korunmasını öneriyoruz.

ABD 10 yıllık tahvil faizi risk iştahının toparlanmasına bağlı  olarak %1,60 seviyesine doğru yukarı tepki gösterdi. Eurobond  piyasasında özellikle kısa vadeli tahvillerde yerli bireysel yatırımcı  ilgisi sürüyor. TL tahvillerde ise 2-10 yıl vade için %10 bileşik faiz  seviyesi geçerli direnç konumunda.

EUR/USD paritesi 1,1030-1,1070 bandının alt kısmına yönelmiş  durumda. 1,1070 direnci altında kısa vadeli görünüm zayıflama  eğiliminde. 1,1030’un altında ise 1,10 ana destek olarak izlenebilir. Kısa vadede paritenin 1,10 desteğinin üzerinde kalması önemli. TL  gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel paralel hareket ediyor.

5,96-6,00 bandının alt kısmına yönelen dolar kuru yeniden destek  buldu. 5,96 destek konumunda iken, 6,00 ise direnç olarak korunuyor. EUR/TL’de 6,56 destek, 6,64 direnç seviyesidir.

Petrol ve altın  nereye?

 

Çin kaynaklı endişelerle enerji talebinde ciddi daralma beklentisi  ile baskı altında kalan petrol fiyatları dip seviyelerden toparlanma  eğilimi gösteriyor. Brent petrolün 53,6 dolar seviyesinin üzerinde  kalması önemli. Altın ons fiyatları piyasalardaki toparlanma ile kar  satışları ile karşılaştı ve 1571 seviyesini aşağı kırdı. Bu seviye  direnç haline gelirken, 1546 dolar ara destek seviyesidir. Gram  altında 295 TL destek, 304 TL direnç seviyeleri olarak takip  edilebilir.

BIST 100 Endeksi’nin teknik görünümü 120.600 desteği üzerinde  güçlü. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda  hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken  fonları tercih edebilir.  (Foreks haber merkezi)

 

Şubat ayında Borsa ne yöne gidecek?

 

YKY  Strateji Notu: Müziğin Sesi

Güldem Atabay: Lira çarpılacak ama virüsten değil

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler