Sosyal Medya

Döviz

SABAH RAPORU:  Dışarda Trump, içerde Hazine ihaleleri

ABD ile Çin arasında gerilim yaratan açıklamaların ardından  toparlayıcı yönde açıklamalar gelmesi ile birlikte Asya piyasaları bu  sabah alıcılı bir seyir izliyor. Endeksin güne kısmi alıcılı bir  seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste yükselen trenddeki seyir  devam ediyor ve güçlü görünüm korunuyor....

SABAH RAPORU:  Dışarda Trump, içerde Hazine ihaleleri

Dün yine tökezlemeye başlayan global piyasalar, bu kez Donald Trump’ın Çin ile ticaret anlaşması “bitti” diye konuşan Beyaz Saray ticaret danışmanı Peter Navarro’yu yalanlaması ile toparlanıyor. QNB Finansbank bizim piyasa gündemi için:  “Hazine ihaleleri takip edilecek, tahvil faizlerinde  belirgin değişiklik yok. Gösterge tahvilde %9 ve 10 yıllık tahvilde de %12 bileşik faiz civarında denge arayışı sürecektir…” ifadesini kullanıyor. İş Yatırım  ise bir kez daha güçlenen risk iştahı ile altın rallisi arasındaki çelişkiye dikkat çekti. İşte gün başlarken manşet olaylar ve uzmanların yorumu:

 

Müjde, ABD-Çin Ticaret Antlaşması güvende

 

Foreks’e göre Navarro’nun Fox News’ta yaptığı açıklamadan kısa sürü sonra Twitter üzerinde açıklama yapan Başkan Trump, “Çin Ticaret Anlaşması tamamen sağlam, yolunda. Anlaşmanın şartlarını yerine getirmeye devam edeceklerinden umutluyum” ifadelerini kullandı.

Fox News’taki ropörtajından Martha Macollum’un, “Başkan ticaret anlaşmasını sürdürmek ve Çin’in taahhütleri konusunda iyi şeyler yapmasını sağlamak istiyordu. Ancak yaşanan her şeyi ve listelediğiniz şeyleri dikkate aldığımızdaa anlaşma sona mı erdi” sorusuna yanıt veren Navarro, “Sona erdi. Evet” diye konuştu.

 

Çin’e yönelik eleştirileri ile bilinen Navarro’nun bu sözleri sonrası Wall Street’te hisse senetlerine satış geldi. Navarro ise bir açıklama yaparak, kullandığı ifadeye açıklık getirmeye çalıştı. Navarro, “İfadelerim bağlamı dışına çıkarıldı. Çinliler faz bir ticaret anlaşmasıyla ilgili hiç bir şey yapmadılar. Ben, virüsün orjini karşısında yalan söylemeleri ve bir pandemiyi dünyaya yüklemeleri sonrası Çin Komunist Partisi’ne güvenimizin olmadığını ifade etmek istedim” diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “Covid-19 salgınına rağmen Çinliler faiz bir anlaşmasında söylediklerini yapmaya çalışıyorlar” diye konuşan ABD Ticaret Temsilcisi Lighthizer ise Navarro’nun sözleri konusunda yorum yapmadı.

 

QNB Finansbank menkul kıymetler tahminlerini müşterileriyle paylaştı

BIST 100: Global piyasalarda dalgalı seyir devam ederken, kar  satışlarının karşılanması olumlu görünümün korunması adına önemli.

İçeride de 114.500 desteği üzerinde görünüm olumlu, 115.900 ilk planda  direnç konumunda. Endekste yukarı yönlü seyrin sürmesini bekliyoruz…

TL Bonolar: Hazine ihaleleri takip edilecek, tahvil faizlerinde  belirgin değişiklik yok. Gösterge tahvilde %9 ve 10 yıllık tahvilde de %12 bileşik faiz civarında denge arayışı sürecektir…

USD/TL: 6,85 seviyesine yakın ve diğer gelişmekte olan ülke para  birimlerine görece oldukça sakin bir seyir var. Dolar kurunda 6,80  destek seviyesinin üzerinde 6,92 direnç olarak geçerli…

EUR/USD: Paritede 1,12 altından başlayan tepki alımı önemli dönüm  noktası olan 1,1270 direncine kadar ulaştı, burası aşıldığı takdirde  sonrak direnç olarak 1,1330 takip edilebilir, PMI verileri belirleyici  olacak…

Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 469 düzeyinde. Global  piyasalarda ABD ile Çin arasında gerginlik yaratan açıklamaların  kısmen düzeltilmesiyle yine olumlu seyir hakim. TL varlıklarda da  özellikle endeks tarafında artan yatırımcı ilgisi ile pozitif seyir  devam edecektir görüşündeyiz.

ABD ile Çin arasında gerilim yaratan açıklamaların ardından  toparlayıcı yönde açıklamalar gelmesi ile birlikte Asya piyasaları bu  sabah alıcılı bir seyir izliyor. Endeksin güne kısmi alıcılı bir  seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste yükselen trenddeki seyir  devam ediyor ve güçlü görünüm korunuyor. 114.500 destek haline  gelirken, bu seviye üzerinde 115.900 ve 116.800 dirençleri takip  edilecek. Yatırımcılara kısa ve orta vadeli pozisyonlarını  korumalarını öneriyoruz.

ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,70 düzeyi civarında, Türkiye’nin CDS  risk primi ise 450-500 bandında kalmayı sürdürüyor. Eurobond  piyasasında toparlanma çabası sınırlı kalabilir. TL tahvil  piyasasında ise ihalelerde yüklü satışlar gelmesi muhtemel, 2-10  yıllık tahvillerin mevcut sevielerde kalması beklenebilir.

Artan risk iştahı ile dolar endeksi yeniden zayıflarken, EUR/USD  paritesinde 1,1330 ve GBP/USD paritesinde de 1,2530 direnç seviyeleri  olarak izlenebilir. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar  karşısında toparlarken, TL tarafında oldukça sakin bir seyir var. Dolar kuru için 6,92 ve euro kuru için de 7,80 direnç olarak  izlenebilir.

OPEC beklentileri ile Brent petrol 43 dolar varil düzeyine  tırmanırken, altın fiyatları da 1750 dolar ons üzerinde kuvvetli  görünümünü korumakta. 1765 direnç konumunda. Gram TL bazında ise 385  seviyesi üzerinde 392 direnç olarak takip edilebilir.

BIST 100 Endeksi’nin kısa vadeli teknik görünümü 112.500 desteği  üzerinde olumlu. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli  oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde  değişken fonları tercih edebilir.

 

İş Yatırım’dan Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures) analizi

Son dönemde daha çok aşağı yönlü işlem gören EUR/USD güne 1.1190 seviyesinde başladı. Gün genelinde satıcılı işlem gören USD G-10 para birimlerinin hemen hemen hepsine karşı değer kaybederken, Euro’da gün genelinde alım yönünde işlem görerek 1.1270’e yükseldi. Günü 1.1260 seviyesinde noktalayan parite dört günlük aradan sonra kazanım sağladı.

Spot altın Cuma günü gösterdiği yükselişin ardından yeni haftaya da alımlarla başladı. Piyasanın daha iyimser beklentilerle işlem görmesine karşılık güvenli liman tabir edilen kıymetlere talep devam ederken, altın fiyatları $1,763 seviyesine kadar yükseldi. İniş çıkışların ardından uzun süredir üzerinde kapanış yapmakta zorlandığı $1,750 seviyesinin üzerine çıkarak günü noktalayan altın, son iki seansta yaklaşık 2%’lik kazanım sağladı.

Petrol fiyatları son dönemde gösterdiği olumlu performansı bugün de devam ettirdi. Arz kesintileri ve tekrar açılmaya başlayan ekonomilerde oluşan talepte toparlanma beklentileri petol fiyatlarını desteklerken, Ağustos vade WTI petrol $39 seviyesinde yaptığı açılışın ardından günü $40.70 seviyesinde gün içi zirve seviyelerinde noktaladı.

 

Haftanın makro-ekonomi gündemi: Politika faizi ve güven endeksleri

 

Goldman Sachs:  Ons altın $2000’i deneyecek

 

Financial Times’dan Gelişen Ülkeler  tahvil analizi

 

Çetin Ünsalan Yazdı: Döviz bağımlılığı nasıl biter?  

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler