Sosyal Medya

Döviz

SABAH Raporu:  Altın coştu, riskten kaçış sürüyor, Türkiye TCMB’yi bekliyor

Dün tüm riskli varlıkları saran satış dalgası ardından, bu sabah Asya borsaları yeni Covid-19 vakalarının azalması ve Beijing’in yeni ekonomik…

SABAH Raporu:  Altın coştu, riskten kaçış sürüyor, Türkiye TCMB’yi bekliyor

Dün tüm riskli varlıkları saran satış dalgası ardından, bu sabah Asya borsaları yeni Covid-19 vakalarının azalması ve Beijing’in yeni ekonomik teşvikler açıklaması nedeniyle alıcılı. Fakat tehlike ve piyasalarda çalkantı geçmedi. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden Dr Anthony Fauci CNBC’ye verdiği röportajda vaka sayısında gerçekten azalma olduğuna kesin karar vermek için bir süre daha beklenmesini salık verdi. Her geçen gün dünya ekonomisinde hasar artarken, yatırımcılar altın ve dolarda park ediyor. Bu sabah altın $1.606/onsa  tırmandı. Güçlü dolar ise Gelişmekte Olan Ülke para birimlerini baskı altında tutuyor.

Dolar/TL yine güne 6.06’da başlarken, yatırımcılar kaygıyla TCMB PPK’dan çıkacak faiz kararını bekliyor. İdlib hususunda Rusya ile yapılan görüşmelerin netice vermemesi, Libya’da ateşkesin sona ermesi, Osman Kavala’nın yeniden göz altına alınmasının uluslararası camiada yaratacağı tepkiler de yatırımcıları kaygılandırıyor.

 

İş Yatırım mali varlık bazında gelişmeleri şöyle yorumladı

 

Eurotahvil Piyasaları

Ekonomik veri takviminin oldukça yoğun olduğu işlem gününde koronavirüs kaynaklı haberler başta altın ve ABD 10 yıllık tahvili olmak üzere güvenli liman talebini artırmış durumda. ABD 10 yıllık getirisi 1.55 seviyesine gerilerken Avrupa tarafında da İtalya ve İspanya dışında 10 yıllık tahvillerin alıcılı seyrettiğini gördük. 5 yıllık Türkiye CDS’i yatay eksi 262 seviyelerinden işlem görürken kısa vadeli hazine kıymetlerinde ortalama 30c, daha uzun vadeli kıymetlerde ise 50c’e yakın primler izlendi. Şirket kıymetleri ise görece yatay seyrederken 2030 vade İŞ Bankası sub kıymeti 101.750 seviyelerinden, Ocak ayında ihraç olan TSKB 2025 vade Sr kıymet ise 102.5 seviyelerinden alıcı buldu.

 

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

ABD hisseleri uzun hafta sonu tatilinin ardından 18 Şubat Salı gününü değer kayıplarıyla sonlandırdı. Apple’ın 2020’nin ilk üç ayı için, hem üretim hem de talep tarafındaki sorunlar sebebiyle, ciro hedefini yakalamayı beklemediklerini açıklaması, Coronavirüs salgını endişelerinin ete kemiğe bürünmüş hali olarak yorumlandı ve piyasalarda güvenli limanlara kaçış gözlendi. Altın, gümüş ve devlet tahvillerine alım geldi. Dolar endeksi değer kazandı.

Şubat ayı Empire İmalat verisinin 5 beklentisinin oldukça üzerinde, 12.9 seviyesinde açıklanması dahi endeksleri toparlamakta yetersiz kaldı. Diğer yandan Almanya ZEW yatırımcı beklentileri anketi, 21.5 beklentisinin oldukça altında, 8.7 seviyesinde açıklandı. DAX %0.75 geriledi.

Dow Jones endeksi %0.56 değer kaybıyla 29232 seviyesinden kapandı. Sağlık hizmetlerindeki %0.35’lik değer kaybı hariç, tüm sektörlerde değer kaybı vardı. Ham madde sektörü %1.8 gerileyerek en kötü performansı gösterdi, finansallar %1.2 geriledi. Günün gündem belirleyici hissesi Apple, %1.8 değer kaybıyla, Walgreens’le beraber endekste en fazla değer kaybeden hisse oldu. Dow Inc, Intel, Goldman Sachs, Nike, %1.8-%1.5 bandında değer kaybetti. S&P 500 endeksi %0.3 değer kaybıyla 3370 seviyesinden kapanış yaptı. Altyapı ve komünikasyon %0.8 ve %0.4 primlendi. Finansallar ve enerji sektörlerinde ise %0.9-%0.8 civarında değer kayıpları görüldü.

DAX %0.75 değer kaybıyla 13681 seviyesinde kapanış yaptı. Komünikasyon ve gayrimenkul %1’in üzerinde primlendi, keyfi tüketim %2 geriledi. Endüstriyeller ve ham madde sektörlerinde de gerileme %1’i aştı. FTSE 100 endeksi %0.7 değer kaybıyla 7382 seviyesinde kapandı. Sağlık ve altyapı %1 üzerinde yükseldi, finansallar %2.7 geriledi. Hammadde sektöründe de kayıp %1.8’i buldu. CAC40 endeksi %0.5 değer kaybıyla 6057 seviyesinde kapanış yaptı.

Yarın ABD tarafında Ocak ayı konut başlangıçlarının yanı sıra, inşaat izinleri, ÜFE açıklamaları ve FED toplantı tutanakları takip edilecek.

 

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Piyasaların koronavirüs kayaklı haberler ile yön bulduğu işlem gününde dün Apple’dan gelen gelir hedeflerinin tutmayacağına dair haberlerin etkisiyle güvenli liman talebini artırmış durumda. Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nden gelen ZEW verileri de beklentilerin oldukça altında kalmasıyla beraber emtia fiyatlarındaki geri çekilmeye paralel olarak Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefini yakalamada sorun yaşayacağını ve faiz artış sürecinin uzayacağını düşünen piyasalar fonlama para birimi olarak öne çıkan Euro üzerinde baskıyı artırıyor. Bugün yaklaşık %0.40 kayıpla 1.08 seviyesini altını test ederken son 2 yılın da yeni en düşüğü gerçekleşmiş oldu. 1.08 seviyesi oldukça önemli bir teknik seviye ve kırılmış olması satış baskısını hızlandırabilir, 1.0760 ve 1.0740 seviyeleri takip edilecek destek noktaları olarak öne çıkıyor. Güvenli liman talebine paralel olarak G10 para birimlerinin tamamı dolara karşı değer kaybederken bir diğer güvenli liman olan Yen yatay seyir halinde ve 109 seviyesinin hemen altında işlem gününü sonlandırdı. 109.40 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama takip edilecek ilk ve en önemli destek noktası olarak öne çıkıyor.

Koronavirüs salgınında hastalığa yakalananların 70,000 seviyesinin üzerine çıkması ve hayatını kaybedenlerin de 2,000 seviyesine yaklaşması piyasaları tedirgin ederken değerli metallerde sert alımlar izlendi. Altın yaklaşık $20 primle $1602 seviyesine yükselirken 14 günlük RSI indikatörü de 67 ile aşırı alım bölgesine oldukça yaklaştı. $1611 seviyesinde bulunan son 5 yılın en yükseği kısa vadede tekrar test edilebilir. Gümüş tarafındaki kazanımlar ise %3 seviyesine yaklaşmış durumda ve gümüş 18.20 seviyelerinden işlem görmekte. Gümüş 18 seviyesinin üzerinde kalabilirse 18.35 seviyesinde bulunan 1 yıllık Fibonacci seviyesine doğru hızlı bir hareket izlenebilir. Enerji fiyatlamasına baktığımızda ise ticaret hacminin düşmesi ve petrol talebinin azalmasıyla gün içerisinde $50.88 seviyesine kadar geri çekilen aktif vade ham petrol işlem gününü yatay hareketle $52 seviyesinde sonlandırırdı.

Hava durumu beklentilerine göre mevsim normallerinin daha altında kalacağı haberleri doğalgaz tarafında %7’nin üzerinde kazanımlara sebep oldu. 1.968 seviyelerinden işlem gören aktif vade doğalgaz için 2.048 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama ilk ve en önemli direnç noktası konumunda.

 

Aksam Raporu:  Gelişen Piyasalar ağır baskı altında,  dolar/TL 6.06’da tutunuyor

 

Korona dünya ekonomisine alarm verdirtti

 

Dünya ve Türkiye ekonomisini bekleyen 2 kritik hafta

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler