Sosyal Medya

Döviz

Reuters FX anketi: Dolar/TL zirveye yakın

Dolar/TL’de ise 12 ay sonrasi için konsensus 8.00. Yani TL 12 ayda sadece %3 değer kaybedecek. Önümüzdeki 12 ayda enflasyonun %10-12 bandında seyredeceği öngörülerine göre, TL reel olarak değer kazanacak. ...

Reuters FX anketi:  Dolar/TL zirveye yakın

Reuters’in her çeyrek düzenlediği Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ, Piyasalar = GOP) FX anketine göre, GOÜ para birimlerinde önümüzdeki altı ayda çok çalkantılı bir seyir bekleniyor. “More trouble ahead for erratic emerging market currencies – Reuters poll” başlıklı habere göre, önümüzdeki altı ayda GOÜ DX dolara karşı ortalama %2 kadar prim yapabilir. Ankette, TL için bir de müjde var:  Beklentiler artık devaluasyonun sonuna yaklaşıldığını işaret ediyor.

Ankete katılan  stratejistlere göre, GOÜ FX için başlıca pürüzler ABD başkanlık seçimi ve sonrasında ortaya çıkacak belirsizlik ve ekonomilerin hız kaybetmesi. Son anketlere göre Biden 7-11 puan önde, ama bir çok uzman Trump’a oy verebilecek ”utangaç seçmenin” sonucu değiştirebileceği şüphesini taşıyor. Brookings Institute’un ekonomik aktivitenin öncü göstergesi olan TIGER Endeksi’ne göre GOÜ global ekonomik normalleşme sonrası toparlanmada Gelişmiş Ülkelerin çok gerisinde kaldılar.

GOÜ FX bir çok yapısal ve konjüktürel problemden dolayı hala çok riskli olarak niteleniyor. Fakat, Dolar Endeksi’nin 3Ç2020’de sergilediği gerileme sayesinde, değer kayıpları sınırlı kaldı. Societe Generale GOP strateji direktörü Jason Daw “GOP’da benzin kalmadı” ifadesini kullandı. Yüksek dozda çıktı açığı ve yaz sonunda toparlanmanın fren yapması FX’i de zorlayacak.

Daw’a göre, eğer Biden kazanırsa, GOÜ FX değer yitirecek. Reuters/Ipsos anketine göre fon yöneticileri 51-41 farkla Biden’i destekliyor.

Çin yuanının PBoC müdahaleleri sayesinde önümüzdeki bir yılda dolara karşı değerinin sadece %1 bandında oynaması bekleniyor.

Ankete katılan 68 stratejistten biri hariç, GOÜ FX’de zımni oynaklığın zaman içinde yükselmesi veya aynı kalmasını bekliyor. Zımni oynaklığın yükselmesi carry trade’in cazibesini azaltıyor.

TL’yle aynı ligde oynayan Güney Afrika Cumhuriyeti randı da 12 ayda %0.5 değer kazanacak, yani ekonomiye ağır zarar veren devaluasyon geri çevrilmeyecek. Rus rublesinin ise bir yılda %9 değer kazanması bekleniyor. Fakat, ABD’den ek yaptırım riski kaygı yaratıyor.

Dollar/TL’de ise 12  ay sonrasi için konsensus 8.00. Yani TL 12 ayda sadece %3 değer kaybedecek. Önümüzdeki 12 ayda enflasyonun %10-12 bandında seyredeceği öngörülerine göre, TL reel olarak değer kazanacak.

Reuters FX anketinin fon yöneticilerinin kararını ne ölçüde etkilediğini kestirmek zor. Fakat, bu tahmin repo ve swap getirilerini çok cazip kılıyor. TCMB Cuma günü swap faizini %11.75’e yükseltmişti. Dolar/TL 12 ayda sadece %3 değer kazanacaksa, bugün uzun vadeli dolar-TL swap sözleşmesi alan bir fon yöneticisi %8’den fazla getiri elde eder.

 

Türkiye’deki kredi patlamasının kötü kredilere dönüşme riski var

 

FÖŞ anlattı: TCMB swap faizini yükseltti! Nasıl yani?

 

TCMB frene bastıkça, mevduat ve kredi faizi yükseliyor!

 

ParaAnaliz Online Seminerler serisi

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler