Sosyal Medya

Döviz

Reuters: %12.15 faiz dövizi kesmedi

Ortalama fonlama maliyeti dün %12.03’ten %12.12’ye yükseldi. Temmuz sonunda ortalama fonlama maliyeti %7.76 seviyesindeydi.....

Reuters:  %12.15 faiz dövizi kesmedi

Küresel piyasalarda koronavirüs vakalarındaki artış riskten kaçışı tetiklerken dolar/TL, Türkiye özelinde devam eden jeopolitik endişelerle 7,96 zirvesine yakın baskı altında işlem görüyor. Editör’ün Notu:  Halen 7.92

 

Küresel piyasalar, ABD koronavirüs mali paketinin 3 Kasım başkanlık seçimlerinden önce geçmesiyle ilgili son umutların ABD hazine bakanı tarafından kırılması ve dünya çapında artan koronavirüs vakalarından endişe duyan yatırımcıların son günlerdeki kârlarını realize etmeleriyle düşüş gösterdi. Sonbaharda artan koronavirüs vakalarından dolayı sokağa çıkma yasağı ilan etmesi sonrası yeni tecrit tedbirlerinin küresel ekonomideki toparlanmayı durdurabileceğine yönelik endişeler oluştu. Dün yeni zirve olan 7,96’ya kadar yükseldikten sonra bu sabah saat 08.50’de 7,9300 / 7,9340, euro/TL 9,3221 / 9,3276 seviyesinde bulunuyor. Sepet bazında TL ise aynı saatte 8,6261 / 8,6308 seviyesinde.

 

Bugün iç piyasada açıklanacak Eylül ayı konut satış istatistikleri, Ağustos ayı özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu verileri, Eylül ayı bütçe gerçekleşmeleri ve TCMB haftalık para banka, menkul kıymet ve döviz rezervi istatistikleri takip edilecek. Dış piyasada ise ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları veri gündeminde öne çıkıyor.

 

TCMB DESTEKLİYOR ANCAK YETERLİLİK SORGULANIYOR

TL gelişmekte olan ülke para birimlerinden geçen hafta kuvvetli bir negatif ayrışma yaşanmış, bu ayrışmada jeopolitik endişeler ana belirleyici olmuştu. Jeopolitik gelişmeler arasında AB ile tansiyonun yeniden artması endişesi, Azerbaycan-Ermenistan gerilimi ve S-400 hava savunma sistemleri konusunda devam eden süreç yer alıyor. Bu endişeler hala devam ediyor.

 

Piyasada sokaktaki enflasyon ve TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine ilişkin fark da sorgulanıyor.

 

TCMB’nin devam eden sıkılaştırma adımları ise piyasalardaki en önemli destek unsuru olmaya devam ediyor. Bankanın piyasaya uyguladığı fonlamanın son maliyetini gösteren ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün itibarıyla %12,12’ye kadar yükseldi. Fonlama maliyeti Temmuz ortasında %7,4’ün altına kadar inmişti. Bu 478 baz puanlık bir sıkılaştırma uygulandığı anlamına geliyor.

 

Fonlama maliyeti bu hafta ilk kez mevcut enflasyonun üzerine çıktı. TCMB’nin politika faizi %10,25, faiz koridorunun üst bandı %11,75, geç likidite penceresi faiz oranı ise %13,25 seviyesinde bulunuyor. Enflasyon ise Eylül’de %11,75 seviyesinde.

Verilere göre, TCMB sıkılaştırmasını artık faiz koridorunun üst bandı (%11,75) ile GLP (%13,25) arasında şekillendiriyor. Sıkılaştırma gittikçe %13,25’e doğru yaklaşıyor.

 

Adının kullanılmasını istemeyen bir ekonomist ParaAnaliz’e e-maile şu bilgiyi verdi:

“Dün gelişmekte olan piyasa CDS’leri genel olarak yükselirken Türkiye’nin 5-yıllık CDS’i 12 baz puan artışla 525 baz puan civarına çıktı. Dolar/TL %0.1 düşerek günü 7.91’de bitirirken, TL yarım dolar ve yarım Euro’dan oluşan döviz sepeti karşısında da %0.1 değer kaybetti. 11 Ağustos 2027 vadeli tahvil faizi 5 baz puan artarak %13.59’a çıkarken BİST 100 endeksi %1.2 artışla 1189 puana yükseldi. TL’de değer kaybının sürmesi ve yurtdışı hisse senedi piyasalarına dair belirsizlikle BİST 100 endeksinde 1200 puana yakın seviyelerde kar realizasyonu kaynaklı geri çekilme olası görünüyor.

Merkez Bankası açık piyasa işlemleri ile bankalara sağladığı TL fonlamanın ortalama maliyetini kademeli olarak artırmaya devam ediyor. Banka dün 11 Kasım 2020 vadeli TL repo ihalesi açarken bankalar bu kanaldan %13.22 ortalama basit faizle 10 milyar TL borçlandı. Ortalama fonlama maliyeti dün %12.03’ten %12.12’ye yükseldi. Temmuz sonunda ortalama fonlama maliyeti %7.76 seviyesindeydi”.

 

 

Piyasa TCMB’yi yorumlamakta güçlük çekiyor

 

Sıkılaştırmanın gittikçe kuvvetlendirilmesi TL’deki daha fazla değer kaybının önüne geçen en önemli unsurlardan ancak likidite sıkılaştırmaları ve bunun swap kanalıyla daha da genele yayılması piyasada iki farklı beklentiyi de beraberinde getirdi.

 

Bazı bankacılar swap faizinin politika faizi değil de üst bant faizi olarak belirlenmesinin bir sonraki PPK’da faiz artışı anlamına gelebileceğini düşünüyorlar. Bazı bankacılar ise bunun aksine kararların doğrudan faiz artışı yapmamak için alındığı kanaatindeler.

 

Bir bankanın Hazine işlemcisi, “Piyasa artık önümüzdeki haftaki TCMB kararına odaklanmış durumda. TCMB’nin politikasına baktığımızda ortalama fonlama %12’nin üzerinde politika faizi ise %10,25. Dolayısıyla bankadan normalde beklentimiz likidite adımlarını politika faizine de yansıtması. Ancak banka enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu dolayısıyla kalıcı bir politika faizi tepkisi vermek de istemeyebilir. Bunun yanında siyaset de önemli bir faktör.” dedi ve ekledi:

 

“Güncel raporlara baktığımızda bankanın yıl sonuna kadar 675 baz puana kadar politika faiz artımı yapması gerektiği yönünde yabancı raporlarını görüyoruz. Bu kapsamda enflasyon beklentileri önemli. Yarın açıklanacak beklenti anketi burada önemli bir gösterge olacaktır. Piyasalarda kurumlar vergisinde olası indirim yönündeki haberler, doğalgaz rezervlerinin yukarı yönlü revizyonu ve siyasi gündem de yakından takip ediliyor”

 

ParaAnaliz Online Seminerleri eğitmen kadrosu ve içerik bilgisi bu linkte

 

Güne başlarken: Piyasalar aşı ve destek paketindeki belirsizlikten dolayı yön bulmakta zorlanıyor

 

YORUM: Faiz silahı dövize çare olacak mı?

 

FÖŞ anlattı: TCMB swap faizini yükseltti! Nasıl yani?

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler