Sosyal Medya

Döviz

QNB Finansbank:  Özel sektör hızla döviz kaldıracını azaltıyor

Şirketler 2018 yılında yaşanan kur dalgalanması sonrasında kur risklerini kapatma eğilimi göstermeye başlamışlardı ki 2018’in ilk çeyreği ile karşılaştırıldığında toplam açık pozisyon azalışı 57.6 milyar dolara ulaşmıştır....

QNB Finansbank:  Özel sektör hızla döviz kaldıracını azaltıyor

 

Ekonomiden haberler

Mayıs ayında şirketlerin döviz açık pozisyonu 165.1 milyar TL ile önceki aya göre 2.1 milyar dolar, geçen seneye göre de 14.4 milyar dolar geriledi. Bankalar ve bireylerle birlikte toplam özel sektör döviz pozisyonunun 22.8 milyar dolara gerilediğini hesaplıyoruz.

Otomobil satışları Temmuz ayında, yıllık %351 artarak 69,427 adet oldu. Mevsimsel düzeltilmiş olarak aylık satış rakamının 2017 yılından beri en yüksek değerine ulaştığını hesaplıyoruz.

Merkez Bankası, enflasyon trend göstergelerinin yükseldiğine dikkat çekerken, hizmetlerdeki KDV indiriminin enflasyonu önümüzdeki aylarda olumlu etkileyeceğini söyledi.

Reel Efektif Kur Endeksi önceki aya göre %1.0 düşüşle 68.5 oldu. Mevcut kurlarla endeksin 65.5 civarına gerilediğini hesaplıyoruz.

 

Döviz riski özel sektörde azalıyor

TCMB dün, şirketlerin döviz varlık ve yükümlülükleri ile bunların farkını yansıtan döviz pozisyon hesaplamalarını Mayıs ayı için yayınladı. Buna göre şirketlerin döviz pozisyon açığı Mayıs ayında, önceki aya göre 2.0 milyar dolar, sene başına göre de 14.4 milyar dolar azalarak 165.1 milyar dolar olmuştur. Bu düşüş büyük ölçüde döviz yükümlülüklerindeki azalıştan kaynaklanmıştır. Şirketler 2018 yılında yaşanan kur dalgalanması sonrasında kur risklerini kapatma eğilimi göstermeye başlamışlardı ki 2018’in ilk çeyreği ile karşılaştırıldığında toplam açık pozisyon azalışı 57.6 milyar dolara ulaşmıştır.

Şirketler kesiminin döviz pozisyonuna, bireylerin ve bankaların döviz pozisyonlarını ekleyerek, özel sektörün toplam döviz pozisyonunu hesaplıyoruz. Bireylerin döviz mevduatı ve döviz cinsi tahvil toplamına karşılık, döviz kredilerinin olmaması sebebiyle, Mayıs ayı itibariyle 144.1 milyar dolarlık pozisyon fazlaları vardır ki bu da geçen seneye göre 2.0 milyar dolar, 2018 sonuna göre ise 27.6 milyar dolar yükselmiştir.

Bankalarda ise geçen sene sonundaki 0.7 milyar dolarlık pozisyon fazlası, Mayıs itibariyle 1.9 milyar dolarlık açığa dönmüştür. Bu doğrultuda, özel sektörün toplam döviz pozisyon açığının Mayıs ayı itibariyle 22.8 milyar dolar ile geçen seneye göre 13.8 milyar dolar gerilediğini hesaplıyoruz. Özel sektördeki bu açık seviyesi 2009 yılından beri en düşük döviz riskine işaret etmektedir. (Grafik kapakta).

 

SABAH Raporu:  Türkiye CDS primleri ve Euro-tahvil faizleri yükseliyor

 

FÖŞ anlattı:  Hormonlu Büyüme Dövizde Gaz Yaptı!

 

Döviz piyasası hakkında bilmeniz gerekenler

 

Dr. Murat Kubilay: “Ekonomide geri dönülmez yola girdik”

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler