Sosyal Medya

Özlem Derici: UMUDU OLMAYANIN ATI KOSMAZ

12 Ekim 2020

Rezervlerde yatay seyir

TCMB’nin brüt rezervleri 2 Ekim haftasında bir önceki haftaya göre 121 milyon dolar artarak 83,6 milyar dolar oldu. Döviz rezervleri 1,1 milyar dolar artarken, altın rezervleri 1,0 milyar dolar geriledi. Yılbaşından bugüne toplam rezervler 22,7 milyar dolar azaldı; bunun 39 milyar doları döviz rezervlerinden geldi. Bu arada altın rezervleri aynı dönemde 16,3 milyar dolar arttı. TCMB’nin brüt rezervlerinden tüm döviz cinsi yükümlülükleri çıkartarak bulduğumuz net rezervler ise 2 Ekim haftasında 10,7 milyar dolar civarında sabit kaldı.

 

Hisse senedi ve tahvile portföy girisi

TCMB’nin haftalik verileri, yabanci yatirimcilarin hisse senedi yatirimlarinin 2 Ekim’de sona eren haftada 131 milyon dolar arttigini, tahvil piyasasina ise 225 milyon dolari repo olmak üzere toplam 479 milyon dolar giris yapildigini gösterdi. Tahvil piyasasinda yabanci yatirimcilarin payi, bir yil önce %11,4 ve iki yil önce %15,2 iken, 2 Ekim haftasinda bir hafta önceki %3,33’ten %3,67’ye hafif artis gösterdi. 52 haftalik toplam bazda, portföy çikislari bir hafta önceki 14,5 milyar dolar seviyesinden 13,8 milyar dolara geriledi ve bunun 8,0 milyar dolarini tahvil olusturdu.

 

Hazine’nin Eurobond ihraci

Hazine, 2025 vadeli ABD dolari cinsinden Eurobond ihraci için Bank of America Merrill Lynch, Citi ve JP Morgan’i yetkilendirirken, ihraçta %6,4 faiz ile 2,5 milyar dolar borçlandi. Daha önce 6 Subat’ta benzer iki tahvil ihraci gerçeklestiren Hazine 4 milyar Dolar (2 milyar Dolar + 2 milyar Dolar) borçlanmisti. O zamanki getiri 2025 vadeli ABD dolari cinsinden eurobond ihracinda ortalama %4,45, 2030 vadeli ihraçta ise %5,45 olmustu.

 

Reel efektif döviz kurunda düsüs

Eylül ayinda reel efektif döviz kuru serinin basindan bu yana en düsük seviyesini gördü. Bir önceki aya göre %1.6 ve geçen yilin sonuna göre %18.4 gerileyen endeks 62.2 oldu. Reel kur endeksinin gerilemesi liranin ticaret yaptigimiz ülke para birimlerine karsi enflasyon farklarindan arindirilmis bazda deger kaybettigine isaret ediyor. Önümüzdeki aylarda enflasyonun yükselmesi ancak buna karsilik nominal deger kaybinin hiz kesmesi beklendiginden, liradaki reel deger kaybinin yavasladigina sahit olabiliriz.

 

Haftanin verileri ödemeler dengesi, issizlik orani, sanayi üretimi, bütçe dengesi ve beklenti anketi

TCMB Pazartesi saat 10:00’da Agustos ayi ödemeler dengesi ve Temmuz ayi issizlik verilerini açiklayacak. Piyasa beklentisi 4.6 milyar dolar olan cari açigin 4.9 milyar dolar olmasini bekliyoruz. Beklentimize paralel bir gerçeklesme, bir ay önce 14.9 milyar dolar olan 12 aylik toplam cari açigi Agustos ayinda 23.2 milyar dolara yükseltecek. Böylelikle Temmuz ayinda tahmini GSYH’ye oran olarak %2.1 seviyesindeki açigin  Agustos’ta %3,3 olmasini bekliyoruz.

TUIK’in Pazartesi ödemeler dengesi ile ayni saatte açiklayacagi issizlik verileri ile ilgili bir beklenti bulunmuyor ancak geçen sene Temmuz ayinda issizlik orani %13.9 olmus, mevsimsellikten arindirilmis issizlik orani ise Haziran’da %14.1’den %14.3’e yükselmisti.

 

Haftanin en önemli yurtdisi verileri Çin dis ticareti, Japonya, Euro Bölgesi ve ABD sanayi üretimi ile ABD enflasyonu

Sali TSI 06:00’da yayinlanacak Çin dis ticaret verisi global büyüme ile ilgili sinyal verecegi için büyük önem tasiyor.

Eylül ayinda Çin ihracatinin %10.0 büyümesi, ithalatinin ise yillik bazda %0.2 artmasi bekleniyor. Ihracatin kuvvetli seyri Çin ekonomisi ile ilgili iyimser beklentileri destekleyecektir.

Japonya ve Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi Çarsamba günü TSI 07:30 ve 12:00’de, Amerika’da ise sanayi üretimi Cuma günü TSI 16:15’te açiklanacak. Japonya’da Agustos ayinda sanayi üretimi artisinin önceki ay görülen %8.7’den aylik bazda %1.7’ye gerilemesi bekleniyor. Euro Bölgesi’nde ise aylik sanayi üretimi büyümesinin %4.1’den %0.7’ye düsmesi, yillik üretimi daralmasinin ise %7.7’den %7.1 gerilemesi bekleniyor. Beklentilerden yüksek bir sanayi üretimi EUR/USD paritesine olumlu yansiyacaktir.

 

ABD sanayi üretimi artisinin Eylül ayinda önceki aya göre %0.4’ten %0.6’ya yükselmesi, ayni gün 15:30’da yayinlanacak otomobil hariç perakende satislarin ise aylik %0.7’den %0.4’e yavaslama göstermesi bekleniyor. Önümüzdeki aylarda bu yavasligin devam etmesi, ekonomik aktivitede pandemi sonrasi hizli düzelmenin yavasladigina isaret edebilir.

ABD’de TÜFE enflasyonu Sali saat 15:30’da ÜFE enflasyonu ise Çarsamba saat yayinlanacak. Eylül ayinda TÜFE enflasyonunun geçen yilin ayni dönemine göre %1.3’ten %1.4’e yükselmesi, çekirdek enflasyonun da %1.7’den %1.8’e çikmasi bekleniyor. Benzer sekilde ÜFE enflasyonunun da artis göstererek Agustos ayindaki %-0.2 seviyesinden %0.2’ye çikmasi, çekirdek ÜFE enflasyonunun ise %0.6’dan %0.9’a çikmasi bekleniyor. Enflasyonda yukari hareket görülmesi ABD ekonomisinde canlanma ile ilgili beklentileri destekleyecek piyasaya pozitif yansiyacaktir.

 

Özlem Derici Şengül

Spinn Consulting Founding Partner

www.spinnconsulting.com

 

Portföy Yönetimi – Doç. Dr. Evren Bolgün – 4 Haftalık Online Seminer Paketi

 

@ozlemderici

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları