Sosyal Medya

Döviz

Olaylar gelmeden gölgeleri gelir!

Açık bir şekilde ifade etmek gerekiyor ki, TCMB'den beklenen faiz artırımı 'geniş spektrumlu antibiyotik' gibi tüm sorunları çözmeye yetmeyecek olsa da, finansal istikrarı yeniden tesis ederek, TCMB'ye yeniden itibar ve güven; hastanın da ayağa kalkması için zaman kazandıracaktır. Bu bağlamda, TCMB'nin çiçeği burnunda yeni başkanı Sn. Ağbal'ın hızı bir başlangıç yaparak, dün banka genel müdürleri ile bir araya geldiğini görüyoruz. ...

Olaylar gelmeden gölgeleri gelir!

Geride bıraktığımız hafta, Türk Lirası varlıklarda baş gösteren tedirgin seyir, ve Türk insanın barometresi olan döviz kurunun her gün yeni bir rekor kırması ile, bu geminin bu fırtınaya, mevcut rota ile daha fazla göğüs geremeyeceğini düşünerek, haftasonu bazı ciddi tedbirlerin alınacağını tahmin etmiştik.

Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Albayrak, instagram hesabı üzerinden Pazar akşam saatlerinde istifa ettiğini açıkladı. Bakanın, beraberinde Twitter hesabını da kapattığını görüyouz.

Karar teyit edilse de, herhangi bir resmi makamdan konu ile ilgili bu saate kadar henüz resmi bir açıklama gelmemesi, bir miktar da olsa zihinleri meşgul ediyor.

Cumartesi sabah erken saatlerde, TCMB Başkanı Sn. Uysal’ın Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alındığını ve yerine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı (Maliye eski Bakanı) Sn. Naci Ağbal’ın atandığını gördük.

Piyasa dedikodularına göre, TCMB Başkanı’nın görevden alınmasının ışığında cereyan eden Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifası, (kaynaklara göre) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilgisi dahilinde oldu. Lakin, yukarıda da değindiğim üzere, henüz resmi bir açıklama gelmemesi, kararın geri alınması yönünde müzakere ediliyor mu algısını da ihtimaller arasına koyuyor.

Sn. Ağbal, bir gece operasyonu ile, son 5 senede, TCMB’nin 4. Başkanı olarak göreve getirildi. Kararın altını, son dönemde atılan pek çok adıma rağmen, TL’de ivme kazanan değer kaybı, beraberinde yükselen enflasyon ve faizler, açılan cari açık ve eriyen TCMB rezervleri gibi oldukça önemli göstergeler ile doldurabiliriz.

Merkez bankasında bulunmamasına rağmen, Ağbal’ın hem politik hem de ekonomik bürokrasi içinde oldukça sağlam olan yeri ve tecrübesi birlikte düşünüldüğünde, Sn. Cumhurbaşkanı’na ulaşma hızı, ekonominin içinden geçtiği bu kritik dönemde belki de en büyük silahı olacaktır.

Yeni dönemde “çok daha güçlü bir merkez bankası başkanı” göreceğimizi, Reuters’e konuşan yetkililer dile getirirken, hem piyasaların, hem de politikacıların ne istediğini anlayabilen ve Başkanla doğrudan temasa geçebilecek kadar yakın bir kişi olarak görülen Ağbal’ın, son yıllarda oldukça zedelenen Merkez Bankası’nın kredibilite unsurunu da yeniden sağlayabileceğine dair inanışlar da artmış durumda.

Açık bir şekilde ifade etmek gerekiyor ki, TCMB’den beklenen faiz artırımı ‘geniş spektrumlu antibiyotik’ gibi tüm sorunları çözmeye yetmeyecek olsa da, finansal istikrarı yeniden tesis ederek, TCMB’ye yeniden itibar ve güven; hastanın da ayağa kalkması için zaman kazandıracaktır.

Bu bağlamda, TCMB’nin çiçeği burnunda yeni başkanı Sn. Ağbal’ın hızı bir başlangıç yaparak, dün banka genel müdürleri ile bir araya geldiğini görüyoruz. Piyasaların, arzuladığı yönde cereyan eden bu olağanüstü haftasonu gelişmelerinin ışığında, Cuma gününü 8,58 seviyesine kadar yükselerek rekor kıran ve teknik olarak bilinmeyen yeni sulara yönelmeye hazırlanan USDTRY kuru, bu sabah ilk işlemlerde 8,30 seviyesine kadar gevşedi.

Her ne kadar henüz konuşmak için çok erken olsa da, piyasa tepkisinin ilk nazarda olumlu yönde geliştiğini not etmek gerekiyor. Sn. Albayrak’ın yerine, eğer istifası kabul edilecekse ki tahminim o yönde, sektörden, kredibilitesi yüksek bir kişinin atanma ihtimalini göz ardı etmiyorum. Kabine revizyonu dahil olmak üzere her türlü ihtimalin masa üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Yurtdışı cephede ise, Biden ABD’nin 46. Başkanı oldu. Her ne kadar, Trump tarafından beklenen çıkışlar ve itirazlar devam etse de, piyasalar Biden zaferini kutlamaya başladı!

‘Trumpism’ olarak adlandırılan, gergin, kavgacı, ayrılıkçı ve pek çok kişi tarafından tasvip edilmeyen politikaları tersine döndürüleceği sinyalini veren Biden, uluslararası örgütlerle yapıcı bir yaklaşım geliştirmeyi, ABD’nin liderlik rolünü ön plana çıkarmayı hedefliyor. WHO, WTO, IMF, ve NATO ile ilişkileri tamir ederek, daha geleneksel politikalara geri dönüş sinyali, piyasaları da motive ediyor.

Öte yandan, ABD’in Afro-Asya Amerikan Başkan Yardımcısı (ilk kez seçiliyor) Harris, piyasalar tarafından da umut olarak görülüyor. IMF Başkanı Lagarde’nin de dediği üzere, bir odada çok fazla testosteron olmamalı!

Hem dışarda, hem de içeride, piyasalar haftaya iyimserlikle karşılıyor. Sn. Albayrak’ın istifasının akıbetinin kısa bir süre içerisinde netlik kazanması ardından yerine sektörden kredibilitesi yüksek bir kişinin atanması, mevcut iyimser havanın içeride de katlanarak devam etmesine neden olabilir.

ABD’de maliye politikasının genişleyecek olması, Doların değer kaybının devam etmesine neden olacak gibi görünüyor. EUR/USD paritesi, 1,19 seviyesine yükselerek, yaklaşık 2 ayın zirvesini test ediyor. Kıymetli metaller ve kripto para birimleri de aynı paralelde yükselişini devam etmesini bekliyoruz (bakınız grafik).

Eylül ayının üçüncü haftası, TL470 seviyesinden vermiş olduğumuz alım yönünde görüş ve 550TL hedef seviyeli gram altın pozisyonundan, Cuma gününün ikinci yarısında, hedef seviyemizin kıyısına kadar fiyatın ilerlemesi, ve yukarıda da değindiğim üzere, hafta sonuna yönelik beklentimiz öncesinde çıkma kararı aldık (bakınız grafik).

Cuma günü, ciddi bir ralliden sonra yatay hatta hafif düşüşle tamamlayan küresel borsalar, yeni haftayı doludizgin karşıladıklarını görüyoruz. Piyasaların korku endeksi VIX, son 1 ayın en düşük seviyesine gerilerken, risk iştahının göstergesi petrol fiyatları %2 yükseldi. Benzer bir şekilde, Asya borsaları ve ABD borsalarının vadeli işlemlerinde de %2 civarında artışlar dikkat çekiyor.

Herkesin güneşi kendi içinde doğarmış. Çok güzel bir gün dilerim. Yüzünüzde tebessüm eksik olmasın.

 

 

> USD/TRY

 

Ekonomi yönetiminde baş gösteren değişim rüzgarını, iyi bir şekilde yorumlayan piyasalarda, USD/TRY kuru ilk işlemlerde 8,30 seviyesine kadar gerileyerek 8,35 seviyesinde denge buldu. Sürecin, yukarıda da özetlemeye çalıştığımız paralelde ilerlemesi durumunda, TL’nin aşağıda 7,50 seviyesini hedefleyecek ölçüde ralli yapacak büyük bir alana sahip olduğunu düşünüyoruz.

Ons Altın

 

Uzun bir süredir, aşağıda 1,830 zarar kes, yukarıda ise 2,000 kar al seviyelerini belirlemiş, 1,900 etrafındaki salınımı ise ‘gri bölge’ olarak görerek uzun pozisyonlarmızı korumayı tercih etmiştik. Biden zaferi ardından ara bir seviye olan 1,930 usd/ons üzerinde haftalık kapanış yapan altında, 2,000 dolar hedef seviyesinin kısa bir süre içerisinde test  edileceğini düşünüyoruz.

 

 

KKTC İktisatbank Günlük Bülteni’nden alıntı

 

 

FÖŞ anlattı:  İnsanlığı bekleyen uzun ve soğuk kış

 

ANALİZ: Fed FOMC beklemede, ABD ekonomisi teklemede

 

Recep Erçin: Belirsizlik artıyor, tepkiler izlenecek

 

Mevduat faizi yükseliyor, kredilerde faizler ayrışıyor…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler