Sosyal Medya

Döviz

JP Morgan: Likidite bolluğu tüm menkullerde ralliyi körükleyecek

Dev uluslararası yatırım bankasının araştırma ekibi borsa ve bono-tahvilde rallinin yılın ikinci yarısında da süreceğini öngörürken, çok nadir ve üstünde uzun süre düşünülmesi gereken gerekçeler ortaya attı.

JP Morgan: Likidite bolluğu tüm menkullerde ralliyi körükleyecek

Dev uluslararası yatırım bankasının araştırma ekibi borsa ve bono-tahvilde rallinin yılın ikinci yarısında da süreceğini öngörürken, çok nadir ve üstünde uzun süre düşünülmesi gereken gerekçeler ortaya attı. Süratle yükselen global borç, Merkez Bankaları’nı uzun süre para basmaya zorlayacak.  Yüksek borç aynı zamanda hanehalkı tasarruflarını da yükseltecek.  Bu yöntemlerle artan likidite büyük ölçüde yolunu mali piyasalara bulacak.

Nikolaos Panigirtzoglou önderliğindeki strateji raporu: “Daha fazla borç, daha fazla likidite, daha fazla menkul kıymet rallisi!” diye bir de slogan geliştirdi raporda.

Global borç stoğunun yıl sonunda $16 trilyon artmasını ve yıl boyunca kamu ve özel sektörün  toplam $200 trilyon borcu çevirmesini öngören raporda, zorunlu tasarrufların da yükseleceği öne sürülüyor.

Hanehalkının artan mevduatının yolunun borsa ve riskli tahvillere düşeceğini iddia eden stratejistler, DİBS faizlerinin artık çok düşük kaldığını da ekliyor.  Dolayısıyla, bankalar ellerindeki nakdi riskli varlıklara yatırım yapmak isteyen fonlara borç verecekler.

Korona krizi esnasında para arzında genişleme Büyük Finansal Kriz’e nazaran çok daha önce ve çok hızlı başladı. ABD M2 para arzı bir yıl içinde $15 trilyon artabilir.

Raporda açıkça anlatılmadığı için bir izahat faydalı olabilir. Yükselen kamu borcunun nihayetinde yeni vergilerle ödeneceği teorisi uzun zamandır ekonomi literatüründe tartışılır. Bu kez de raporda zikredilen zorunlu hanehalkı tasarruflarının bu gerekçeye dayandığı düşüncesindeyiz—Editör.

Borsalar Cuma günü geçirdikleri sarsıntı sonrası, haftaya çok coşkulu başladı. Şangay Borsası önderliğinde (5% prim),  MSCI Asya-Pasifik Hisse Endeksi %1.65  prim yapıyor. Coşku Avrupa’ya da sıçradı. İşlemlerin ilk saatinde Stoxx600 %1.7 primli.

 

6 yabancı kuruma açığa satış yasağı

Gedik Yatırım:  BİST-100’de strateji

Dr Kocabalkan-FÖŞ:  Ekonominin kaderi Trump’a bağlı

Gelişen Piyasalar haftayı keyifli kapattı

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler