Sosyal Medya

Döviz

Goldman Sachs TL’de güçlenme öngörüyor

Naci Ağbal'ın yeni dostu Goldman Sachs

Goldman Sachs  TL’de güçlenme öngörüyor

Naci Ağbal-Lütfi Elvan ikilisinin mütevazi, samimi ve kararlı tavırları yurtdışında da ekonomi politikasına dost kazandırıyor.  Bu dostluk Perşembe günü sınanacak. Reuters ve Bloomberg anketlerine göre, TCMB PPK’nın 150  veya 100 baz puan faiz artırması bekleniyor. Ağbal, zorluklla kazanmakta olduğu kredilibiteyi korumak için faiz artırımı yapmak zorunda kalacak. Bu esnada, biz Goldman Sachs’a  (GS) kulak verelim.

 

Bloomberg’e göre Zach Pandl liderliğindeki Goldman Sachs Araştırma Ekibi son bir ayda ikinci kez dolar/TL tahminlerini TL’nin güçleneceği yönünde revize etti. Ekip, eğer TCMB FX rezervini artırırsa daha da iyimser tahminler yapabileceğini kaydetti.

 

Zach Pandl ekibi “Dolar Endeksi’nin zayıflaması ve %15’e varan carry trade getirisi sayesinde yatırımcılar Naci Ağbal’a daha uzun süre kredi verebilir” yorumunu yaptı. GS’in 3, 6 ve 12 aylık dolar/TL tahminleri sırasıyla 7.50, 7.75 ve 8.00. Bir önceki tahminde, GS dolar/TL’nin bir yıl sonra 9.00’a yükseleceğini öngörmüştü.

Bloomberg anketine göre, TCMB Perşembe günü 100 baz puan faiz artıracak. GS’a göre,  TCMB’nin 2021’de FX rezervlerini artırma önceliği TL’nin değer kazanmasından çok, daha istikrarlı bir tempoda değer kaybını güvenceye alacak. Çünkü, ekonomi ve politikada riskler hala TL’nin ayağına dolaşıyor.

GS bir de uyarı yapıyor:  “Çok uzun süren ve sadece büyümeyi önceliklendiren  ekonomi politikası ardından, yatırımcılar vaatlerin icraatlarla desteklenmesini takip etmeli. Eğer politik karar merkezi ile TCMB bir kez daha anlaşmazlığa düşerse, derhal TL’ye karşı hedge satın almalı” yorumunu yaptılar.

 

#sabahbulteni / Virüs Mutasyonla Geri Döndü!

 

Dr. Murat Kubilay: “Sermaye akıyor fırsatı yakalamalıyız”

 

Gram altın ve dolar ocakta yükselebilir – Atilla Yeşilada

 

Döviz Mevduatları; Rekora Doymuyoruz!

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler