Sosyal Medya

Döviz

Goldman Sachs:  TCMB fonlama faizini %12’ye yükseltecek—herhalde

Daly’e göre devaluasyon kontrollü ve düzenli seyrettiği sürece resmi politika faizinde artış söz konusu olmayacak.  Fakat, zayıf bir turizm sezonu ardından, aylık dış borç ödemeleri yükselirken, TCMB’nin GLP faizini %12’ye yükselterek kendine manevra alanı yaratması hala en olası senaryo....

Goldman Sachs:  TCMB fonlama faizini %12’ye yükseltecek—herhalde

Haftanın piyasa ve ekonomi gündeminde en kritik madde Perşembe günü toplanacak TCMB Para Politikası Kurulu’nun ne yapacağı. Dolar/TL Pazartesi’ye de 7.57’den siftah yaparken, devaluasyonun sürmesi enflasyon, ekonomik güven ve şirketlerin dış borç yükü üzerinde  olumsuz etkiler yaratacak.  TCMB’nin kapsamlı bir faiz artırımı  döviz kurunda istikrarı sağlayabilir, fakat Başkan Erdoğan’ın yüksek faiz alerjisi yüzünden bu ihtimal gündemin tepesinde değil. Goldman Sachs’dan ekonomist Kevin Daly’nin raporuna göre, TCMB “orta yolu” bularak Geç Likidite Penceresi  (GLP) faizini %11.25’ten %12.0’ye yükseltecek.

 

Bloomberg’de yer alan habere göre, Cuma günü TCMB’nin ortalama fonlama oranı %11.39’la resmi GLP faizini de aştı. Daha bir kaç hafta önce TCMB bankaları %7.53 faizle fonluyordu.

Daly’e göre, Cuma günü ortalama fonlama faizinin yükseltilmesi TCMB’nin artık varolan faiz koridoru içinde hareket alanı kalmadığının göstergesi.

Ancak, rapora göre bu tahminde hata payı yüksek, çünkü Ankara’dan gelen bazı açıklamalar “rekabetçi kur” vurgusu yapıyor. Bu vurgu,  Saray’ın TL’nin bir miktar daha değer yitirmesine göz yumacağı anlamına da gelebilir.

Daly’e göre devaluasyon kontrollü ve düzenli seyrettiği sürece resmi politika faizinde artış söz konusu olmayacak.  Fakat, zayıf bir turizm sezonu ardından, aylık dış borç ödemeleri yükselirken, TCMB’nin GLP faizini %12’ye yükselterek kendine manevra alanı yaratması hala en olası senaryo.

 

TL likidite koşulları sıkılaşmaya devam ediyor

QNB Finansbank Araştırma Ekibi’nin Cuma günü yayınladığı nota göre, TL likidite koşulları daha da sıkılaşıyor:

TCMB’nin geleneksel yöntemle düzenlediği 1 aylık repo ihalesinde ortalama faiz geçen haftadan beri, TCMB’nin faiz koridorundaki en yüksek faiz olan %11.25’lik geç likidite faizi civarında gerçekleşiyordu. Dün geç likidite piyasasından 8.8 milyar TL’lik kullanım yapıldı. TCMB’nin ortalama fonlama faizi 9 baz puan artışla %10.41 oldu. Gecelik ON referans faiz TLREF ise önceki güne göre 60 baz puan artışla %11.25’e, yani geç likidite faizine ulaştı ve bu da Şubat ayından beri en yüksek seviyeydi.

Bizim TLREF’e endeksli faiz takası kontratlarından (OIS) hesapladığımız kadarıyla TLREF’in önümüzdeki hafta PPK toplantısında %11 seviyesinde kaldıktan sonra 22 Ekim PPK toplantısında %11.6’ya, sene sonunda da %14.5’e çıkması fiyatlanmaktadır.

TCMB’nin önümüzdeki dönemde likidite koşullarını sıkı tutarak, geç likidite fonlama miktarını arttırmasını böylece ortalama fonlama faizinin %11.25’e doğru yükselmesini bekliyoruz. TCMB bundan daha fazla sıkılaştırma ihtiyacı duyarsa, en azından faiz koridorunun üst tarafındaki ON borç verme ve/veya geç likidite faizini yükseltmesi gerekecektir. Kurlardaki yukarı yönlü eğilim, 24 Eylül’deki PPK toplantısında bu yönde bir karar alınması ihtimalini arttırabilir.

 

 

  FÖŞ anlattı:  Ekonomide kaderle randevu haftası

 

Döviz açığı kritik seviyede

 

ANALİZ: Enflasyon beklentileri gemi azıya aldı

 

YORUM:  Yabancı yatırımcı niye Türkiye’den kaçıyor?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler