Sosyal Medya

Döviz

Goldman Sachs: Sabır, “V” yola çıktı

Euro/dolar için 12 aylık hedef 1.25, dolar/yuan için 6.00. Goldman Sachs GOÜ FX stratejistleri Zach Pandl ve Kamakshya Trivedi’ye göre gelecek yıl en iyi performans gösterecek para birimi Rus rublesi

Goldman Sachs: Sabır, “V” yola çıktı

Dünya borsaları Pfizer ve BioNTech firmaları tarafından ortak üretilen Covid-19 aşısının insan testlerinde antikor üretmesi (bağışıklık sağlaması) üzerine 4cü vitese taktılar. Avrupa borsalarında %4’ü aşan yükselişlere, TSİ 20:30’da DJ30’un 1 bin puan rallisi eklendi.  Goldman Sachs 2021 global görünüm raporunda, kışın zor geçeceğini, fakt aşının hizmete girmesi ile 2Ç2021’den itibaren dünya ekonomisinin çok hızlı toparlanacağını tahmin etti.

Pfizer ve BioNTech aşılarına “acil onay” almak için ABD yetkili kurumu FDA başta tüm dünyada tıp mercilerine yakında başvuru yapacaklarını duyurdular.  Ancak, aşı onaylansa dahi, bu sene sadece 50 milyon doz üretilebilecek. Türkiye de payını alacak.

Ancak Goldman Sachs başekonomisti John Hatzius ve ekibi için bu kadarı da yeterli. GS ekonomistleri, Biden ve Senato’nun 20 Ocak’ta yapılacak devir teslim töreni öncesi $1 trilyonluk mali yardım paketinde el sıkışacağını temel varsayım olarak kullanıyor. Ekip ayrıca, dünya ekonomisinde dehşet verici bir hızla hüküm süren salgına rağmen “scarring” yani uzun vadeli yaralar açılmadığını da iddia ediyor.

 

GS ekibi 2020’de dünya ekonomisinin %3.9 daralmasını bekliyor. Bloomberg ekonomistler anketinde konsensus %4. Ekip 2021 global büyüme öngörüsünü %5.2’den %6’ya   revize etti. “V” tipi toparlanma 2Ç2021’de başlıyor.

2025 yılına kadar da rezerv para merkez bankalarından parasal sıkılaştırma yok.  Bu senaryoda GS Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ, Piyasalar = GOP) FX’in Dolar Endeksi’ne karşı değer kazanacağını öne sürüyor. ABD’de yüksek cari açıklar ve doların aşırı değerli konumu 2021’de Dolar Endeksi’nde %6 değer kaybına neden olabilir.

Euro/dolar için 12 aylık hedef 1.25, dolar/yuan için 6.00.   Goldman Sachs GOÜ FX stratejistleri Zach Pandl ve Kamakshya Trivedi’ye göre gelecek yıl en iyi performans gösterecek para birimi Rus rublesi.

 

FÖŞ anlattı: İnsanlığı Bekleyen Uzun ve Soğuk Kış

 

Muharrem Sarıkaya: Aşı 2021 yazına

 

Turkish Yatırım: Yükselen Faizler Menkul Kıymet Yatırımcılarına Fırsatlar Sunuyor

Fitch AB için karamsar

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler