Sosyal Medya

Döviz

Gedik Yatırım: TL’deki düzeltme nereye kadar sürebilir?

Buna göre, reel döviz kurunun mevcut seviyeleri dikkate alındığında, TL’de nominal değerlenme için halen daha fazlaca alan olabileceğini düşünüyoruz. Ancak bunun için, yalnızca reel döviz kurunun diplerde olmasının yeterli olmayabileceğini.....

Gedik Yatırım:  TL’deki düzeltme nereye kadar sürebilir?

TCMB politika faizini beklendiği gibi 475 baz puan artırarak %15,0’e çekti

TCMB politika faizini %15,0’e çekerek konvansiyonel para politikasına geçti. TCMB politika faizi olan haftalık repo faizini beklendiği gibi 475 baz puanlık artışla %15,0’e çekti. TCMB ayrıca fonlamanın bundan sonra haftalık repo kanalından sağlanacağını duyurdu. TCMB böylece konvansiyonel para politikasına geçmiş oldu. TCMB toplantı metninde enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiğini belirtiyor.

Bunun dışında, düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendiriliyor. Buna göre, bugünkü metinde “dolarizasyon eğilimi” ve “döviz rezervlerinin seviyesi” gibi önceki metinlerde yer almayan ifadelere yer verildiği dikkat çekiyor.

 

Fonlama faizi bir süre %15,0’te dengelenecek

 

TCMB teknik olarak hala faiz koridorunu kullanarak ortalama fonlama maliyetini yükseltebilir, ancak ilerleyen günlerde fonlamayı sadece haftalık repo faizi kanalından sağlamayı tercih edeceği ve fonlama faizinin bir süre %15,0’te dengeleneceği anlaşılıyor. Bu açıdan, önümüzdeki aylarda, TÜFE enflasyonunun zirve yapacağı seviye, mevcut ortalama fonlama seviyelerinin TL’deki güçlenmenin kalıcılığı için yeterli olup olmayacağını belirleyecek.

 

TL’deki düzeltme nereye kadar sürebilir?

TL’de son günlerde görülen %10 civarındaki değerlenme sonrası, yeni dönemde ekonomi yönetimine ilişkin olumlu algının ne ölçüde fiyatlandığı sorgulanabilir. Bu soruya verecek net bir cevabımız olmasa da, reel efektif döviz kuruna odaklanarak bir perspektif vermeyi amaçlıyoruz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Kasım ayının başlarında $/TL kuru 8,65 seviyelerini aştığı noktada, reel döviz kuru tarihi dibi olan 56 seviyelerine kadar gerilemişti (Ağustos 2018’de test ettiği seviyeler). TL’deki son değerlenme sonrası, mevcut nominal kur seviyelerinde reel kur kabaca 62’ye işaret ediyor, ki bu da Ekim’deki 60,7’ye göre çok küçük bir artış olduğu anlamına geliyor. $/TL kurunun Aralık ayı içinde, örneğin 7,50 civarında dengelenmesi durumunda, reel döviz kurunun 65’e, 7,00 civarında dengelenmesi durumunda da kabaca 70 seviyesine yükseleceği hesaplanabilir. Bu seviyelerin de geçmiş dönemlerdeki seviyelerin halen çok altında kaldığı görülüyor. Örneğin $/TL kurunun kabaca %40 yükseldiği 2018 yılında reel kurun ortalama seviyesi 77 idi.

Buna göre, reel döviz kurunun mevcut seviyeleri dikkate alındığında, TL’de nominal değerlenme için halen daha fazlaca alan olabileceğini düşünüyoruz. Ancak bunun için, yalnızca reel döviz kurunun diplerde olmasının yeterli olmayabileceğini, ayrıca gerekli sıkılıkta para politikası uygulamalarına ve yatırımcı güvenini güçlendirecek ekonomi politikası adımlarına da ihtiyaç bulunduğunu belirtmek istiyoruz.

 

Serkan Gönençler, Ekonomist

 

Merkez Bankası faizi 475 baz puan arttırdı. Peki bundan sonra ne olacak?

 

FÖŞ yazdı: Naci Abi, batık kredileri şimdi mi konuşalım, IMF gelince mi?

 

FÖŞ anlattı: Türkiye’nin 3 Büyük Finansal Sorununu Çözmek Zorundayız

 

Son İki Ayda Bütçe Açığının Hızla Artacağını Göreceğiz

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler