Sosyal Medya

Döviz

FÖŞANALİZ: Ne oldu bu dolara birden?

Dün yaşananlar Ankara’ya çok sert bir mesaj veriyor: “Oyun bitti. Madem reform sözü verdin, oyalanma, ne yapacaksan yap”. Saray bu mesajı aldıysa, TL’deki ralli sürer. Aksi halde, daha yüksek faiz, daha fazla işsiz ve patlayan iflaslar göreceğiz......

FÖŞANALİZ:  Ne oldu bu dolara birden?

Salı sabahı dolar/TL 7.89’dan işlem görürken, yerliler ve yabancı yatırım bankaları için “Altın Elma” niteliği kazanan dolar/TL’nin 7.50’ye oturması da şimdilik hayal oldu.  Uzmanlara göre, yerlilerden gelen talep doları yukarı iterken, yabancıların “stop-loss” emirleri de satışları ağırlaştırdı. Pek, yerliler niye aniden dolar almaya başladılar?

 

BloombergHT dün yaşananları şöyle haberleştirdi:

 

Dolar/TL’de 1 aylık zımni volatilite TCMB’nin ardından sert bir şekilde düşerek Cuma günü yüzde 17.86’ya gerilemişti. Bugün itibarıyla yüzde 18.50’yi aştı.

 

Türk Lirası’ndaki kayıpların kısa süreli olabileceği belirten HSBC Varlık Yönetimi baş ekonomisti İbrahim Aksoy, kurun Ağustos 2018’deki seyrini takip edebileceği söyledi. Söz konusu dönemde şok faiz artırımının ardından ilk olarak yükselen kur, izleyen haftalarda geri çekilmişti.

 

TCMB, politika toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak 475 baz puanlık güçlü bir faiz artırımına gitmişti. Ayrıca sadeleştirme adımı atılarak tüm fonlamanın haftalık repo ile yapılacağı açıklandı.

 

Ayrıca Merkez Bankası geçen haftanın son işlem günü haftalık swap işlemlerinde kullanılan TL faizini yüzde 13,25’ten yüzde 15’e yükseltti.

 

Kurda bir yıllık işlem aralığı 8.5393 – 5.7001 seviyeleri arasında. 1 aylık hareketli ortalaması 8.0031, 50 günlük hareketli ortalaması 7.8816, 100 günlük hareketli ortalaması 7.5144’te bulunuyor.

 

Deniz Yatırım stratejisti Orkun Gödek, e-posta notunda “En büyük soru işareti yerlilerin lira pozisyonlarını artırmaya başlayıp başlamayacağı. Bu trend aynı zamanda dolar/TL’nin 7.53 seviyesinin altına inip inmeyeceğinin de yanıtını verecek.” dedi.

 

 

Yerliler niye dolara üşüştü?

Bir çok nedeni var. İlkin, kimse TUIK’in %12 TÜFE enflasyonu açıklamasına inanmıyor.  Kafalardaki enflasyon %15 veya üstü olabilir. Bu yüzden de bankaların TL mevduata ödedikleri faiz hala REEL anlamda negatif.  Bir kısım zengin bireysel yatırımcı, dolar düştüğünde fırsat alımı yapıyor.

Düşüncem, AB’den gelen siparişlerin gerilemesi ile ihracatta daralma başlamış olması. Halbuki, enerji ithalatı devam ediyor ve fiyatlar da yüksek seyrediyor.

Ek olarak, FX borcunun vadesi yaklaşan şirketler de dolardaki indirimli satışları fırsat olarak görmüş olabilir.

 

Fakat, asıl sorun siyasette.  Son bir haftada AKP içinde çatışma iyice şiddetlendi.  Ayrıca, MHP’nin de Erdoğan’ın müjdesini verdiği reformlara sıcak bakmadığı iddia ediliyor.  Dün akşam AKP’nin Akil Adamı Bülent Arınç Erdoğan’a  sert tepki göstererek AKP’deki çatlağı açığa vurdu:

“Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, “Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş’ın tahliyesi olabilir” sözlerine Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sert tepki göstermesi üzerine yaptığı açıklamada, “Konuşma beni çok rencide etti. Sayın Cumhurbaşkanı çok ağır bir konuşma yaptı. İstifa ettiğim yönünde bazı söylentiler çıkmış ama şu an için bu doğru değil. Kendisiyle görüştükten sonra gereken neyse onu yapacağım” dedi.

 

Son olarak da, Covid-19 ülkeyi pençesine aldı. Bakan Koca Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bugün 1.743 yeni hasta tespit edildi. Can yakan 68 kaybımız var. Ağır hasta sayımız 1.500’e yaklaştı. Sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmalarının sürdürülebilmesi için onların yükünü azaltmalıyız. Bu ancak tedbirlere uyarak gerçekleşebilir.” dedi.

 

Tasarruf sahibi bir-iki hafta içinde toplu sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini seziyor, bu da ekonomiyi resesyona sokacak. Şimdiden tedbirini alıyor.

 

Dolar’da yükseliş sürer mi?

Muhtemelen hayır.  Dolar/TL’deki ani sıçrama sonrasında dolar artık pahalı.  Her geçen gün de bankalar TL mevduat faizini yükselterek TL’ye destek veriyor.  Dolar/TL’nin 8.00’ı aşması da yabancı yatırımı getirir.  Tüm fonlar Gelişmekte Olan Piyasalar’da fırsat arıyor.

Fakat, dün yaşananlar Ankara’ya çok sert bir mesaj veriyor:  “Oyun bitti.  Madem reform sözü verdin, oyalanma, ne yapacaksan yap”.  Saray bu mesajı aldıysa, TL’deki ralli sürer.  Aksi halde, daha yüksek faiz, daha fazla işsiz ve patlayan iflaslar göreceğiz.

 

FÖŞ:  İhtiyacımız Olan Tek Reform: Yalana Tövbe

 

PİYASALARDA İVME KORUNABİLİR Mİ? TÜRKİYE REFORM YAPABİLİR Mİ?

 

Zülfikar Doğan: Erdoğan’ın batıya dönüş mesajı yeni bir ‘gömlek değişikliği’ mi?

 

İstanbul Ekonomi Araştırma: Ekonomiye güven her ay düşüyor!

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler