Sosyal Medya

Döviz

FÖŞ anlattı:  Döviz Niye ŞİMDİ Yükseliyor?

Bu YouTube yayınında önce dövizde ani patlamanın olası nedenlerini anlattım. Ardından da hükümet ve TCMB'nin seçeneklerini değerlendirdim...Son cümlem şöyle oldu: "Bugün Türkiye'de yeni bir dönem başlıyor"

 

Dövizde hareketli saatler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Son saatlerin durum değerlendirmesini sizlerle birlikte yapmak için canlı yayına geçtik.

Yayında, şu dört senaryoyu değerlendirdim:

En iyimser senaryo:  Saray Hükümeti artık dolar/TL’yi fixlemenin TCMB ve kamu bankaları döviz rezervleri üstünde kalıcı bir hasar yarattığını anladı ve bu politikadan vaz geçti. Döviz kuru yeniden serbest salınmaya bırakılacak ve arz-talep dengesinin oluştuğu noktada denge bulacak. Okuduğum haber ve makalelerde bu denge seviyesi 7.20 ve 7.50 arasında hesaplanıyor.

İyimser senaryo:  Aşırı kredi artışının yalnız konut alımlarına değil, ithalata da sıçradığını gören hükümet bir sefere mahsus olmak kaydıyla, TL’de kontrollü bir devaluasyona karar vermiştir. TL’nin değer kaybı yoluyla ithalat talebi baskılanacaktır.    Saray’ın planında dolar/TL denge kurunun yeni seviyesi nedir bilemem. Fakat, TCMB ve kamu bankaları doların bu seviyeye yükselişine seyirci kalırken, “overshooting” dediğimiz olgu gerçekleşti, yani doların yükseldiğini görenler peşine takıldı. Bir-iki gün içinde, TCMB ve kamu bankaları yeniden dövize müdahaleye başlayarak kuru Saray Hükümeti’nin arzu ettiği seviyeye çekecektir.

Nötral senaryo:  Dövizde oynaklığın aniden yükselmesi, yerleşiklerin “kar edelim” amacıyla aniden döviz alımına geçmelerine neden olmuş, TCMB ve kamu bankaları bu derin dalgaya müdahale yoluyla engel olamayacaklarını gördükleri için kenara çekilmeyi tercih etmişlerdir. İlk döviz alım dalgası geçince, bu dövizler bankalara mevduat olarak yatacak, onlar da swap takasları yoluyla ihtiyaç fazlası (kredi olarak plase edilmeyen) dövizlerini  TCMB’ye devir edecekler. TCMB ve kamu bankalarının döviz cephanesi artacak, dolar/TL yeniden 7.00 veya altına çekilmeye çalışılacaktır.

Kötü senaryo:  Döviz talebi Türkiye’de pozisyonu olan son finansal yatırımcıların satışı ve ticari bankalarda mevduat tutan “yurt-dışı” yerleşiklerden gelmiştir. Önce, bu talebe döviz satarak müdahale eden TCMB ve kamu bankalarının cephanesi bitmiştir.

 

 

Hormonlu Büyüme Dövizde Gaz Yaptı!

 

TCMB: Eldeki Tüm Araçlar Aşırı Oynaklığın Azaltılması İçin Kullanılacak!

 

TL hızla değer kaybedince bugün yetkililer ne adımlar attı? İşe yarar mı?

 

Dr. Baki Demirel:  Dolar neden kontrol edilemiyor?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler