Sosyal Medya

Döviz

Faiz arttı, CDS’ler düştü, Eurobond’lara alım geldi

Faiz artırım hem bizim piyasalara iyi geldi, hem de yurtdışında işlem gören Türkiye mali varlıklarına...

Faiz arttı, CDS’ler düştü, Eurobond’lara  alım geldi

ABD’de uzlaşılan destek paketi ve Trump’un miktara dair vetosu, Brexit’e dair olumlu yönde gelişmeler piyasalarda yön belirlerken, Noel ve yılbaşı nedeniyle düşen hacimler de fiyatlamalarda etkili oldu. Merkez Bankası’nın beklentinin üzerinde artırdığı faiz TL’de alımların devamını sağlarken, Türk hazine eurotahvilleri, düşük hacimlerle de olsa, talep görmeye devam etti.

Getiri eğrisi genelinde 9-15 baz puan arası daralma olurken, beş yıl bölgesi alımlarda öne çıktı. Hafta genelinde hafif primlenme olurken, 200 baz puanlık faiz artışı sonrası getirilerde daralma hızlandı. Yeni ihraç olan beş yıllık kıymet 4,50%, on yıllık kıymet 5,45% bölgesinde işlem görürken, uzun tarafta da getiriler 6,15% bölgesine daraldı. Hafta başında 340 baz puana yükselen beş yıllık ülke risk primi de faiz kararı sonrası 320 baz puana geriledi. Şirket kıymetlerinde de getiriler daralmaya devam etti, uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde yabancı talebi öne çıktı, düşük hacim nedeniyle bir çok kıymette likidite oldukça kısıtlandı.

ABD hazine tahvilleri, destek paketine dair uzlaşma ve Brexit gelişmeleri ile satış görürken, Trump’un daha yüksek miktarlı bir destek paketi talebinde bulunması tahvillere alım getirdi. On yıl vadeli kıymet haftayı 0,88-0,97% bandında geçirirken, Noel tatili öncesi 0,93% getiri seviyesinde işlem gördü. Ekonomik toparlanma ve enflasyon beklentileri 5-30 yıl getiri farkının 130 baz puan ile 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkmasını sağladı. Almanya ise, kapanmanın yarattığı tedirginlik ile oluşan tahvil talebi beklentisine rağmen, hafta başına göre altı baz puan genişleyerek Noel tatiline -0,55% seviyesinde kapanış yaparak girdi.

 

İş Yatırım – Uluslararası Piyasalar – Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları (24 Aralık 2020)

 

 

TCMB kararı: Yabancı yatırımcı yorumları

 

Cüneyt Akman: BİR PPK KARARI ARDINDAN HAYALLER VE GERÇEKLER

 

Gedik Yatırım’dan model portföy güncellemesi ve oto sektörü tavsiye değişiklikleri

 

Mike McGlone gümüş analizi: Fiyatlar artabilir

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler