Sosyal Medya

Döviz

Dövizde bu hafta ne olabilir?

Maliye ve Finans Bakanı Berat Albayrak önceki açıklamalarına açıklık getirerek Türkiye için rekabetçi kurun dolar/TL’de 5.70-5.90 arasında olduğunu vurguladı. Dolayısı…

Dövizde bu hafta ne olabilir?

Maliye ve Finans Bakanı Berat Albayrak önceki açıklamalarına açıklık getirerek Türkiye için rekabetçi kurun dolar/TL’de 5.70-5.90 arasında olduğunu vurguladı. Dolayısı ile  kamunun TL’yi zayıflatması için nedeni yok. Ekonomistlerden aldığımız bilgilere göre ise yılın ilk haftasında kaçan swap parasının yarısı geri döndü, fakat Borsa’da alım yapan yabancılar DİBS’de satışı sürdürdüler. Cuma gecesi dünyada risk iştahı hızla yayılan coronovirüs nedeniyle gözle görülür ölçüde azalırken, Gelişmekte Olan Piyasalar rallisi de ivme kaybetti. Bir kez daha dolar, yen ve altına kaçış var. Yerleşikler ise enflasyonla karşılaştırmalı olarak negatife düşen TL mevduat faizinden dövize dönüyor. En son olarak, cari veriler 2 ay öncesine ait, ama Ocak sonunda ithalatın ihracatı oldukça aştığı kanaatindeyiz. Bu koşullarda TL’nin değer kaybı devam eder mi?

 

 

Işık FX Bültenine kulak verelim:

 

Önümüzdeki Hafta Yurtiçinde TCMB Enflasyon Raporu ve S&P Kararları Kritik Olacak!

 

Bu hafta küresel tarafta dikkatler; bir yandan İsviçre’nin Davos kentinde 50.si düzenlenen Dünya Ekonomik Forumunda, diğer yandan ise Çin’deydi. Çin’in Wuhan kentinde SARS benzeri “Corona” isimli bir ölümcül virüsün ortaya çıktığının açıklanması, önce Çin ekonomisi sonrasında ise küresel ekonomideki aktivitenin bozulacağı (büyümenin yavaşlayacağı) endişelerini artırarak Salı günü borsalara hızla satış getirdi ve riskten kaçan yatırımcıların güvenli liman varlıklarına yöneldikleri görüldü. Davos Zirvesi’nde ise, açıklamaları merakla beklenen ABD Başkanı Donald Trump’ın aynı gün: Çin ile yaptıkları Faz-1 Anlaşması sonrasında Faz-2 anlaşması için de en kısa süre sonra harekete geçeceklerine dair söylemleri küresel risk alma iştahını bir miktar toparladı. Ancak, Çin’de Corona virüs vakalarının ve bundan kaynaklı ölümlerin artış göstermesi ve virüsün Dünya’ya yayılması ile birlikte; hafta sonunda Çin’de başlayacak olan Yeni Yıl tatillerinin, durumu daha da kötüye götürebileceğine dair beklentilerle riskler tekrar artış gösterdi.

 

AMB beklemeye geçti

 

İkinci olarak Avrupa Merkez Bankası toplantısı da takip edildi. Açıklanan kararlarda; Politika Faizi ve Refinansman Operasyonları Faiz Oranı yüzde 0 (sıfır), Marjinal Fonlama Oranı yüzde +0.25, Mevduat Faiz Oranı ise yüzde -0.50 düzeyinde sabit bırakılırken, faizlerin enflasyon görünümünün hedefe güçlü bir şekilde yaklaşana kadar cari seviyelerde veya daha düşük kalmasının beklenildiği belirtildi.

ECB’nin genişlemeci politikalarının ve düşük faiz oranlarının devam edeceğinin anlaşılması Euro varlıklarına satış getirirken, buna karşın küresel risk alma iştahına olumlu etki etti. Pound varlıkları açısından takip edilen Brexit Anlaşması’nda dair gelişmelerde ise; Avam Kamarası’nda kabul edilen Brexit Anlaşması’nın Lordlar Kamarası okumaları tamamlanırken, bazı değişikliklerin istenmesine karşın Avam Kamarası’nda bu değişikliklerin kabul edilmemesi kritikti. Ancak, buna rağmen tasarı; Kraliçe’nin onayından geçerek yasalaştı ve sonrasında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Charles Michel’in de imzasını alarak kritik bir eşiği daha aşmış oldu.

 

 

Türkiye Davos’tan takip edildi

Yurt içi tarafta ise bu hafta boyunca; TCMB’nin önceki hafta yapmış olduğu 75 Baz Puanlık faiz indirimi sonrasında uluslararası kurumlardan gelen açıklamalar takip edilirken, Hazine ve Maliye Bakanı berat Albayrak ve TCMB Başkanı Murat Uysal’ın Davos Zirvesi’nde konuya ve Türkiye ekonomisine dair yapmış olduğu açıklamalar da yankı buldu. Özellikle TCMB Başkanı Uysal’ın: 2019 yılındaki manevra alanının önden yüklemeli olarak kullanıldığı ve bundan sonraki adımların özellikle verilere dayalı olacağına dair söylemleri dikkat çekti.

 

Fed’e  dikkat

 

Önümüzdeki hafta Cuma gününe kadar; Çin’de Bahar Festivali kapsamında resmi tatiller olacak. Ülkeden PMI datalarının da açıklanacağı Cuma günü ise; Çin Yuanı ve Çin borsalarında oluşacak fiyatlamalar, küresel anlamda oynaklıklara neden olabilir. Ayrıca, Çarşamba akşmamı açıklanacak olan FED/FOMC kararları küresel çapta, Perşembe günü açıklanacak olan BOE/MPC kararları ise Pound varlıklarında(olası bir değişiklik halinde belki küresel çapta da) volatilite düzeyini artırabilir.

 

Yurt içi tarafta ise ekonomik verilerden daha çok Libya ve Suriye gibi jeopolitik meselelere dair gelişmeler ile TCMB ‘nin açıklayacağı senenin ilk Enflasyon Raporu ve yine uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard And Poor’s ‘un Türkiye ‘nin kredi notu ve görünümüne dair yapacağı açıklama kritik olacak.

 

EUR/USD

 

Bu hafta parite açısından Euro Bölgesi ve ABD’den gelen öncü PMI dataları gibi bazı veriler takip edilirken, daha kritik konular olan; ABD-AB Ticaret Savaşları, Brexit ve ECB kararları ile paritede oynaklıklar görüldü. Özellikle ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaaları satış baskısı oluşturdu ve son 7 haftanın en düşük seviyeleri test edildi. Önümüzdeki hafta yine; Ticaret Savaşları ve Brexit başta olmak üzere küresel risklere dair gelişmeleri, Euro Bölgesi ile ABD’de açıklanacak olan kritik veriler ile birlikte takipte olacağız.

 

Teknik olarak ise paritede; uzun vadeli düşen trendin korunmakla birlikte, Eylül sonundan itibaren takip ettiğimiz yükselen trendin kırıldığı gözlemlenmekte. Bu bağlamda, görülebilecek satış baskısında; 1.0990-1.0975 destek bölgesini ilk etapta takipte olacağız. Buranın altına inilmesi halinde de; paritede 1.0930-1.0900 bölgesi hedeflenebilir. Paritede yeniden yukarı yönlü ataklar ortaya çıkması halinde ise; 1.1110 direnç seviyesi kritik olup, buranın aşılması halinde 1.1175 bölgesine doğru alıcılı işlemlerin ağırlık kazanması söz konusu olabilir.

 

USD/TRY

 

Önümüzdeki hafta; özellikle ABD tarafında önemli ekonomik veriler açıklanacak ve FED/FOMC kararları ve küresel risklerin durumu ile birlikte Dolar Endeksi üzerinden kurda yine etkili olabilir. İç tarafta ise yine; Libya meselesi gibi jeopolitik riskler ile Türkiye ekonomisine ve TCMB’nin sonraki hamlelerine yönelik öngörüler ve olası regülasyon düzenlemeleriyle fiyatlamalar şekil bulabilir. Ayrıca, TCMB’nin açıklayacağı enflasyon raporu ve S&P’nin not kararı da kur açısından kritik olacak.

Teknik olarak ise kurda; yukarı yönlü ataklarda 5.9430-5.9525 direnç bölgesini yine ilk etapta takip edeceğiz. Buranın aşılması halinde ise 5.9780 direnci kritik olacak. Zira, yaklaşık olarak 8 aydır üzerinde kapanış görmediğimiz 5.9780 seviyesinin kalıcılıkla aşılması halinde 6.1030-6.1200 bölgesi kur açısından hedef haline gelebilir. Kurda bu hafta görülebilecek geri çekilmelerde ise 5.9000 bölgesi ilk etapta önem arz edecek. Bu tarafta da 5.9000 seviyesinin altında kalıcı fiyatlamalarda; ilk etapta yeniden 5.8520 bölgesine doğru TL lehine fiyatlamalar ön plana çıkabilir.

 

Uzman:  Yusuf Kavak

 

Faiz indirimi finansal istikrarı bozacak

 

ANALİZ:  Yeni Yıl’da eski hamam eski tas

 

Kerim Rota: Faizlerdeki düşüş ekonomiyi korumasız mı bırakıyor?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler