Sosyal Medya

Döviz

Dolar’ın sürpriz rallisi sürüyor

Morgan Stanley’in meşhur eski stratejisti Stephen Roach ise dolarda rallinin hüzünle biteceğini iddia ediyor.  “Politik gerginlikler, dev bir bütçe açığı ve cari açık dolarda %35’e yakın kayıp yaratacak”  açıklamasıyla hayret yarattı....

Dolar’ın sürpriz rallisi sürüyor

Pazartesi sabahı Asya borsaları çok hafif artıda seyrederken, kötü ve iyi haberlerin yatırımcılar tarafından tartıldığı ve iyi haberlerin eskisi kadar heyecan yaratmadığı görülüyor. Dolar/TL de haftaya 7.67’nin biraz üstünde siftah yaptı.  Yatırımcılar henüz Maliye Bakanı Albayrak ve TCMB’nin para, kredi genişlemesi  ve yabancı yatırımcılar hususunda  izleyeceği politikalara tam ikna olmuş değil.

Fed FOMC‘nin  çok uzun süre faizleri sıfırda tutacağına dair açıklaması ardından değer kaybetmesi beklenen Dolar Endeksi ise riskten kaçışın sürmesine paralel ralliye devam ediyor. Bu sabah Asya’da Dolar Endeksi 94.61’den işlem görüyor.

TD Ameritrade  türev enstrümanlar birimi direktörü  JB Mackenzie, CNBC’ye doların değer kaybetmesi için 3 koşul sıraladı:

  • ABD seçimleri sorunsuz bitecek.
  • Küresel toparlanmanın sürdüğüne dair ikna edici veriler açıklanacak.
  • Ve Covid-19 salgının bastırıldığı görülecek.

Bu şartların hiç bir çok olası gözükmüyor. ABD’de Trump seçim kaybetse dahi, iktidarı bırakmayacağına dair açıklamalarını sürdürürken, CNBC’ye konuşan bir Cumhuriyetçi seçim sonuçlarının resmiyet kazanmasının haftalar sürebileceğini  vurgulayarak ve “bu kavganın sonu Anayasa Mahkemesi’nde biter” dedi.  ABD ekonomisinin şiddetle ihtiyacı olan 2ci Mali Destek Paketi’nde ise ilerleme yok. Dünya ekonomisinden bu sabah gelen tek kayda değer haber Çin sanayi şirketlerinin Ağustos’ta yıldan-yıla karlarını %19.1 yükseltmeleri oldu. Öte yanda, Trump’ın bu kez de ülkenin önde gelen bilgisayar çipi üreticisi SMIC’ye ambargo uygulaması ile Çin borsaları yukarı mesafe kaydetmekte zorlanıyor.

Covid-19’a karşı etkili ve güvenli bir aşının piyasaya sürülmesinin yılın ilk çeyreğini bulacağı, yani dünyanın kışın yalnız bu sinsi virüsle değil, onun etkilerini ağırlaştıran grip türü mevsimsel enfeksiyonlarla da boğuşacağı kesinlik kazanıyor.

Avrupa’da toplam günlük vaka sayısı bahar aylarının zirvelerine yaklaşırken, ABD’de 35 binin altına düşmüyor. Salgın Batı Kıyısı’ndan Güney ve Güney Doğu’ya yayılmıştı. Şimdi Orta-Batı eyaletlerini tehdit ediyor.

Global büyümeye gelince, IMF 13 Ekim’de açıklayacağı 3Ç2020 Global Ekonomik Görünüm Raporu’nda 2020-2021 öngörülerini yukarı revize edeceğini beyan etti. Fakat, bir Fon yetkilisi “daha düze çıkmadık” demeyi de ihmal etmedi. BM’nin Kalkınma Ajansı olan UNCTAD hafta sonunda yayınladığı Global Görünüm Raporu’nda “Önümüzdeki 10 yılı kaybedebiliriz” ifadesini kullandı. UNCTAD’a göre en iyi senaryoda bile dünya ekonomisinin 2020 başındaki hacmini yakalaması 2022’yi bulacak.

Credit Suisse analistleri Euro/dolar’da tahminlerini 1.21’den 1.16’ya aşağı revize ettiler.

Morgan Stanley’in meşhur eski stratejisti Stephen Roach ise dolarda rallinin hüzünle biteceğini iddia ediyor.  “Politik gerginlikler, dev bir bütçe açığı ve cari açık dolarda %35’e yakın kayıp yaratacak”  açıklamasıyla hayret yarattı.

ABD seçimi yaklaştıkça, riskten kaçışın güç kazanması ve bunun önce Dolar Endeksi, sonra da altına olumlu yansıması en olasılıklı senaryo.  Dolar Endeksi’nde %5 civarında ek prim gözlenebilir.  Bu senaryoda TL başta kırılgan Gelişmekte Olan Ülke para birimleri istikrar kazanmakta güçlük çekecek.

 

Artunç Kocabalkan-  Atilla Yeşilada: Hisse aldım, dolar sattım, altın için bekliyorum

 

Prof Tuğrul Belli:  PİYASALARDA OYNAKLIK YÜKSEK SEYREDİYOR

 

Citigroup:  Gelişen Piyasalar hisselerinin  zamanı geldi

 

Güldem Atabay: Faiz artışı TL’nin büyük düşüşünü neden kesmez? Daha ne gerekli?

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler