Sosyal Medya

Döviz

Dolar/TL yükselişinin ikinci gününe başladı

Birçok iktisatçı ve yatırımcı, yetkililerin lirayı dolara karşı belli bir seviyede etkili bir şekilde sabitlemeye çalıştıklarını söylüyor. Financial Times, müdahalenin Türkiye için büyük bir maliyet getirerek ülkenin döviz rezervlerini aşındırdığını belirtti....

Dolar/TL yükselişinin ikinci gününe başladı

TCMB, belki de Saray’dan aldığı direktifle, uzun süredir dolar/TL paritesini 6.85-6.86’da “çıpalamıştı”. Bu “çıpayı” korumak için de TL’ye satış geldiğinde, kamu bankaları devreye girerek döviz satarak kuru dengeliyordu. Nedenlerini tam olarak anlamasak da, TCMB’nin bankalardan swapla borçlanıp kamuya dövize müdahale için eş miktarda swap borcu verdiği Devr-i Daim Makinası teklemeye başladı.  Bu sabaha 06:00’da dolar/TL 6.94-6.95 bandında işlem görüyor.

 

Bazı yorumculara göre, Euro/dolar’da yükseliş, zımni çıpanın yeniden ayarlanmasını gerektirdi. Diğerleri ise kamu bankalarının yoğun satış baskısına direnecek likit FX varlıklarının azaldığını iddia ediyor. ParaAnaliz bu konudaki görüşleri derledi. Bizim yorumumuz Enflasyon Raporu’ndan sonra.

 

Financial Times: Kamu bankaları dolardaki yükselişi önlemek için bu hafta 2 milyar dolar sattı

 

Financial Times, Türk Lirası’nda iki gündür yoğun satış yaşandığını ve kurun Mayıs ayından beri değerinin en düşük seviyeye geldiğini belirtirken, Türk kamu bankalarının kurdaki değer kaybını önlemek için 2 milyar dolar sattığını öne sürdü.

Financial Times’ın haberine göre, İngiliz bir analist, bankaların para birimini korumaya çalışırken pazartesi günü yaklaşık 1,2 milyar dolar sattığını belirtti. Bugün (Salı) saat 10.30 itibariyle de 600 milyon dolardan fazla satış yapıldı. Adını vermek istemeyen uluslararası bir fon yöneticisi ise, bankaların her gün yaklaşık 1 milyar dolar sattığını tahmin ettiğini söyledi.

 

Birçok iktisatçı ve yatırımcı, yetkililerin lirayı dolara karşı belli bir seviyede etkili bir şekilde sabitlemeye çalıştıklarını söylüyor. Financial Times, müdahalenin Türkiye için büyük bir maliyet getirerek ülkenin döviz rezervlerini aşındırdığını belirtti.

 

Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs’ın tahminlerine göre, Türkiye bu yıl para birimi müdahalelerine yaklaşık 60 milyar dolar harcadı. Hollanda merkezli Rabobank’tan stratejist Piotr Matys, ‘doların zayıfladığı bir dönemde, Türkiye’nin lirayı dolara karşı savunmak için savaşmak zorunda kalmasının dikkat çekici olduğunu’ belirterek, Türk Lirası’nın doların bu zayıf durumundan faydalanamadığını öne sürdü.

 

Çeviri: Yeşim Yıldız, Kaynak:  T24.com.tr

 

Kamu bankalarının çok yoğun satış yaptığı tespitini Bloomberg de yaptı.  Bu konuda yazılan “Lira Defies Turkey’s $2.5 Billion Defense as Rout Deepens” başlıklı haberin linkini derlemenin sonunda bulabilirsiniz.

 

BloombergHT uzmanları konuşturdu

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Evren Bolgün, Dolar/TL tarafında iç piyasada baskı unsurunun yaklaşık bir buçuk aydır kamu bankalarından başlamak üzere sürdürüldüğünü söyledi. Dr. Bolgül, Euro/TL ’nin yukarı yönlü hareketi devam ederken, Dolar/TL’nin hala sabit kalmasının piyasalarda dikkat çeken bir durum olduğunu belirtti.

Yaşanan bu gelişmede spekülatif bir işlem hareketinin olabileceği üzerinde duran Bolgül, “Yükselişe bir kaç hedge fon ya da yurt dışı kaynaklı kurumsal yatırımcı sebep olmuş olabilir.” açıklamasında bulundu.

 

Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal, “Euro/Dolar paritesine baktığımızda genel olarak Euro/TL yükselişinin şaşırtıcı olmadığını görüyoruz” dedi. Atılal, Yunanistan’ın boykot çağrısı ve Avrupa Birliği tarafından Türkiye’ye yönelik söylemlerde bir sertleşme olmasının, piyasalarda tedirginlik yaratmış olabileceğini vurguladı. Tüm dış sebeplerin aynı noktada buluşup saat 19:30’da yukarı yönlü harekete sebep olma ihtimalinin akıllarda soru işareti yarattığını belirten Atılal, en kuvvetli sebebin uyumsuzluk diyebileceğimiz kurdaki volatilitenin artmasının olabileceğini söyledi.

 

NoorCM Araştırma Birim Müdürü Tuğba Özay, döviz kurundaki son gelişmeler üzerine, “Uzun süredir Dolar/TL’nin 6.85-6.88 bandında seyrettiğini görüyorduk, fakat hem dünkü hareketlenme hem de BDDK’nın swap’larla ilgili atmış olduğu yeni adım aslında Dolar/TL’deki yükselişi destekliyor. Buna ek olarak, küresel çapta baktığımızda doların gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında değer kazandığını görüyoruz.” dedi.

 

 

(Alıntıdır)

 

Bloomberg:  Lira Defies Turkey’s $2.5 Billion Defense as Rout Deepens

 

Dolar Endeksi niye geriliyor?

 

FÖŞ anlattı:  TCMB Ne Zaman Faiz Arttıracak ?

 

Moody’s: Koronavirüs Türkiye’de fonlama ihtiyacını ve borçları artıracak

 

Müjdeler olsun! Döviz mevduatımız yeni rekorunu kırdı…

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler