Sosyal Medya

Döviz

Dolar Endeksi niye geriliyor?

Açıklanan parasal ve mali destekler ile, Mayıs ayı itibariyle ekonomilerin yeniden açılmasıyla risk iştahı toparlanırken, dolar da global olarak zayıflıyor Euro ve altın ise değerleniyor.  Dolar uzun vadeli yükseliş, Euro ise düşüş trendini kırmak üzere.  Makroekonomik ortam ise (parasal ve mali teşvikler, negatif reel faizler, belirsizlikler) altındaki ek yükselişi destekliyor....

Dolar Endeksi niye geriliyor?

Bloomberg Goldman Sachs’ın dün yayınladığı döviz raporunu  “Goldman Warns the Dollar’s Grip on Global Markets Might Be Over” başlığıyla haberleştirdi.  Goldman’ın henüz çoğunluğun paylaşmadığı görüşüne göre, Fed’in aşırı hızlı para basması para birimini değersizleştirirken, bütçe açıklarındaki artışla birlikte, yakın vadede enflasyon riskini yükseltiyor.  Enflasyona karşı korumalı ABD 10 yıllık “TIPS” adı verilen DİBS’in getirisi Mart’ta %0.47’den, dün %1.51’e yükselerek, yatırımcıların enflasyondan korunmak için ödeyecekleri primin 3 katına çıktığını ifade etti.  Goldman’a göre, artık “son kale” altın.

Bu sabah Asya’da çok hafif bir yükselişle 93.71’den işlem gören Dolar Endeksi için CNBC.com “Yeniden gerileyecek” ifadesini kullandı. Fed’den bu akşam yeni parasal genişleme beklenmiyor, fakat FOMC üyelerinin çok uzun sürecek bir sıfır faiz politikası açıklamaya yakın oldukları ifade ediliyor.

Akbank Ekonomik Araştırmalar 28 Temmuz akşamı kapsamlı bir Dolar Endeksi analizi yayınlayarak ABD para biriminin aniden yön değiştirmesini nedenlerini açığa kavuşturdu:

 

Piyasa Notu: Dolar zayıflıyor Euro ve altın yükselişte

Mart ayında koronavirüs salgınının ekonomik kapanmalara neden olması, küresel piyasalarda risk iştahının geri çekilmesi ve dolar likiditesi endişeleriyle global çapta yaşanan dolar değerlenmesi, Mayıs ayı ortalarından bu yana tersine dönmüş durumda.  Açıklanan parasal ve mali destekler ile, Mayıs ayı itibariyle ekonomilerin yeniden açılmasıyla risk iştahı toparlanırken, dolar da global olarak zayıflıyor Euro ve altın ise değerleniyor.  Dolar uzun vadeli yükseliş, Euro ise düşüş trendini kırmak üzere.  Makroekonomik ortam ise (parasal ve mali teşvikler, negatif reel faizler, belirsizlikler) altındaki ek yükselişi destekliyor.

Koronavirüs salgınını kontrol altına almak için Mart ayı itibariyle kapanan global ekonomi ciddi bir daralmayla karşı karşıya kaldı. Salgının ekonomiler üzerinde yarattığı tahribatı önlemek adına, küresel çapta büyük boyutlarda mali 11 trilyon ve parasal 6 trilyon destek paketleri açıklandı ve açıklanmaya devam ediyor.

Son olarak AB liderleri 750 milyar Euor’luk kurtarma fonunu onaylarken, dün de ABD’de Cumhuriyetçiler $1 trilyonluk yeni teşvik paketi tasarısı sundu ancak Demokratlar ve bazı Cumhuriyetçiler paketin yeterli olmayacağından endişeli. Bunun en önemli nedeni ise ABD’de salgının hala kontrol altına alınamamış olması nedeniyle ekonomik görünüm üzerinde oluşan aşağı yönlü riskler. Bu da doları aşağı yönlü baskılıyor.

 

 

Dolar Endeksi 2 yıllık dipte

 

Dolar endeksi DXY Temmuz ayı başından bu yana güçlenen aşağı yönlü eğilimin etkisiyle, bu sabah 93.5 ile Haziran 2018 ’den bu yana en düşük seviyeyi gördü ve 2014 ortasından bu yana devam eden yükseliş trendini kırmayı test etti.

Diğer ülkeler belirgin derecede salgını kontrol altına almış olmasına karşın, ABD’de günlük vaka sayıları hala rekor yüksek seviyelerde açıklanmaya devam ediyor.  Bazı eyaletler önlemlerde tekrar sıkılaşmaya giderken, bu durum ekonomik aktivitede toparlanmanın yavaşlaması ve yeniden zayıflaması risklerini artırıyor.  Nitekim, devam eden yüksek işsizlik de son dönemde bazı verilerde zayıflama görülmesine neden oluyor.

Piyasalar bu durumun, ABD’nin gevşek para ve maliye politikasını uzun süre devam ettirmesini ve hatta artırmasını gerekli kılabileceğini fiyatlıyor.

ABD’de dün açıklanan $1 trilyonluk paketin içeriğine baktığımızda

  • Cumhuriyetçiler haftalık 600 olan ve bu hafta sona erecek olan kişi başı işsizlik yardımlarını 200 $’a düşürmeyi ve 2 ay daha uzatmayı teklif ediyor Buna ek olarak, eyaletler çalışanlarına işlerini kaybetmeden önce elde ettikleri gelirin yaklaşık 70 ‘ini ödeyecekler Demokratlar ise $600 lık yardımın devam etmesini istiyorlar
  • Şu anda ABD’de işsiz sayısı 30 milyonun üzerinde
  • Bireylere $1.200’lık doğrudan ödeme yapılacak
  • $190 milyar küçük işletmelere, $100 milyar ise mevsimsel çalışan ve düşük gelirli yerlerdeki işletmelere kredi imkanı sağlanacak
  • Demokratlar daha yüksek miktarda bir teşvik paketi isterken ($3.4 trilyon( Cumhuriyetçiler arasında da paket konusunda anlaşmazlıklar mevcut. Bu nedenle, paketin ne zaman ve ne büyüklükte onaylanacağı konusu belirsizlik yaratıyor.

 

Fed bütçeye destek olmak zorunda bırakılıyor

 

Açıklanan ek teşvik paketleri, Fed’in destekleyici duruşunun uzun süre korunmasını da beraberinde getirecek.  Artan bütçe açığının düşük maliyetlerle finansmanı için Fed’in faizleri uzun süre baskılaması gerekecek.  Ekonomik aktivitede görülebilecek olası ek bozulma, Fed’in ek destekleyici adımlar atmasını da gerektirebilir. Fed’in bilanço büyüklüğü halihazırda 7 trilyon $’a yakın seyrediyor ki milli gelirin %32.6 ’sı.

(Bugün açıklanacak Fed kararında, Fed’in ekonominin gidişatına ilişkin değerlendirmeleri ve getiri eğrisi kontrolüne ilişkin görüşleri takip edilecek.  Gelinen noktada ABD’de parasal ve mali destekleyici duruş ve ekonomik belirsizliklere ek olarak ABD Çin gerilimi de doları baskılayan bir diğer etken. Önümüzdeki dönemde ise ABD seçimlerine ilişkin gelişmeler ise doların yönü konusunda ek belirsizlik yaratabilir.

 

 

Atlantik’in öte kıyısında….

ABD’deki teşvik paketi konusundaki görüş ayrılıklarına karşın 27 üyeli Avrupa Birliği 750 milyar Euro’lu luk teşvik  paketini onayladı.  İlk olarak 500 milyar €’su hibe, 250 milyar €’su düşük faizli kredi olarak açıklanan paket, Kuzey ülkelerinin hibe oranını yüksek bulması ve anlaşmayı kabul etmemesiyle, 390 milyar €’su hibe ve 360 milyar €’su kredi olarak onaylandı.

AB’nin fon konusunda anlaşmasıyla, birliğin devamlılığına ilişkin endişeler de hafiflemiş oldu. Bunlara ek olarak, AB’de virüsün büyük oranda kontrol altına alınmış olması da, güven ortamı yaratarak ekonomik aktiviteyi destekliyor.

Temmuz ayı öncü verilerine göre Euro Bölgesi’nde imalat sanayi PMI endeksi 47.4 ’den 51.1’e,  hizmetler sektörü PMI endeksi 48.3’den 55.1’e yükseldi.

Dolardaki zayıflık oluşturan etmenlerin yanı sıra ekonomik görünümdeki iyileşmenin ve iyileşme beklentilerinin Euro Bölgesi için daha olumlu olması, Fed’den ek adım beklentilerine karşın ECB’den ek adım beklenmemesi ve bunun ABD ile AB ülkeleri arasında faiz farklarının da azalmasına neden olması Euro’nun güçlenmesini beraberinde getiriyor.

Uzun vadeli dolar ve Euro trendlerinin değişmesi gündeme geliyor. Önümüzdeki dönemde daha güçlü Euro görülmesi ihtimali artıyor. Bu eğilimi değiştirebilecek riskler ise anlaşmasız Brexit ve ABD seçimleri.

 

İş Bank Araştırma:  Covid-19 salgını ve Fed FOMC beklentisi

 

Altın’da yükseliş sürecek mi?

 

ANALİZ:  Dolardan kaçış

 

Unutulan Piyasa: Foreks

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler