Sosyal Medya

Döviz

Cari fazla bugün bitiyor

TCMB Ocak Beklenti Anketi’ne göre 2020 sonunda cari açık $13 milyara yükselecek.  Acaba TL değerini koruyabilecek mi?

Cari fazla bugün bitiyor

Ekonomi yönetiminin “yeniden dengelenmenin” en önde gelen kanıtı olarak sunduğu cari fazlanın, bugün açıklanacak Kasım ödemeler dengesi raporu ile sona ermesi bekleniyor. AA ekonomistler anketine göre cari denge Kasımda $450 milyon  açık verecek. TCMB Ocak Beklenti Anketi’ne göre 2020 sonunda cari açık $13 milyara yükselecek.  Acaba TL değerini koruyabilecek mi?

 

AA anketi ne diyor?

AA Finans’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 13 Ocak Pazartesi günü açıklanacak Kasım 2019 Ödemeler Dengesi verilerine ilişkin beklenti anketi, 12 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistler, cari işlemler hesabının kasımda 450 milyon dolar açık vermesini bekliyor. Ekonomistlerin söz konusu dönem için cari işlemler açığı beklentileri, 250 milyon dolar ile 660 milyon dolar arasında yer aldı.

Ekonomistlerin 2019 sonuna ilişkin cari işlemler dengesi beklentilerinin ortalaması ise 1,6 milyar dolar fazla olarak gerçekleşti. Ankete katılan ekonomistlerin 2019 sonu cari işlemler fazlası beklentileri 1 milyar dolar ile 2 milyar dolar arasında yer aldı.

Cari işlemler dengesi, ekimde 1 milyar 549 milyon dolar fazla verirken, 12 aylık cari fazla 4 milyar 336 milyon dolar olmuştu.

Ekonomistlerin 2020 sonuna ilişkin cari işlemler açığı beklentilerinin ortalaması ise 5,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

 

Akbank Ekonomik Araştırmalar analizi: Cari dengenin sınırlı açık vermesini bekliyoruz…

Cari denge Temmuz-Ekim döneminde fazla verdi; Ekim’de fazla 1,5 milyar $ oldu. Ekim’de 12 aylık kümülatif cari fazla rakamı ise 5,4 milyar $’dan 4,3 milyar $’a geriledi. Ekonomik aktivitedeki toparlanma ve bir önceki yılın düşük bazının etkisiyle ithalat artış gösterirken, hizmet gelirleri tarafındaki olumlu seyir, cari dengenin pozitif gerçekleşmesinde etkili oluyor. Kasım’da ihracat yataya yakın gerçekleşirken, ithalatın yıllık %9,7 artış göstermesinin etkisiyle dış açık 2,2 milyar $ oldu. Hizmet gelirlerindeki artışın bir miktar ivme kaybetmesini ve Kasım’da cari dengenin 0,66 milyar $ açık vermesini bekliyoruz.

 

Dolar/TL kuru nereye gidecek?

TCM Ocak Beklenti Anketi’ne göre, 2020 sonunda cari açık $13 milyara yükselirken, katılımcılar da dolar/TL kurunun 6.41 olarak gerçekleşeceğini öngördü.  Reuters’in yatırımcılar arasında düzenlediği anket   de benzer sonuçlar veriyor. Ankete göre liranın 12 ay sonra dolar karşısında yüzde 9 değer kaybederek 6.40’a yükselmesi bekleniyor.

 

Reuters Anketi: Gelişen ülke paralarının dolar karşısında değer kaybetmesi bekleniyor

 

2020 yılında mali varlıkların performansı

 

Dövizde Asıl Tehlike Ocak – Mart Arası

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler