Sosyal Medya

Döviz

Borsalarda tarihi ralli ardından, dolar yine güçleniyor

Avustralya Melborn’da Pepperstone aracı kurumunda araştırma birimi direktörü Chris Weston  “Daha ormandan çıktık demek için erken” yorumunda bulundu. “Yatırımcılar genelde hala aşağı yönlü risklerin ağır bastığını görüyor”

Borsalarda tarihi ralli ardından, dolar yine güçleniyor

 

Asya’da dolar son 1.5 günü kayıplarını geri alırken, riskli para birimlerinde ralli de durulmaya başladı. Salı seansında tarihi rallilere imza atan Wall Street hisse endeksleri, bu sabah da Asya’da borsaları tetikledi. Beyaz Saray ve ABD Kongresi’nin miktarı $2 trilyonu bulacak bir yardım paketinde anlaşmak üzere olmaları  rallinin birincil sebebi. İkinci olarak, Fed’in diğer rezerv para merkez bankalarıyla yaptığı anlaşmalar sayesinde swap işlemleri yoluyla dolar kıtlığı ve istifleme davranışını  çözeceği algısı. Ancak, dolarda yeniden güçlenme ve ABD ipotek kredileri ikincil pazarında çöküş işaretleri, riskli varlıklarda rallinin kalıcılığını sorgulatıyor. TSI 08:00’de S&P500 endeks vadelileri yine değer kaybediyor.

Euro/dolar 1.08 düzeyinde konsolide olurken, dolar/yen de 111 civarında yeni gelişmeleri bekliyor. ABD’de $2 tirlyonluk mali teşvik paketinin onaylanacağı beklentisi FX traderlarını heyecanlandırsa da, reel sektörden gelen yoğun dolar talebi Aussie, kiwi ve Pound gibi para birimlerinin istikrar kazanmasına engel.

Westpac FX uzmanı Sean Callow CNBC.com’a “Keyifli bir ralli, belki Asya seansının sonuna kadar sürer. Fakat uzun soluklu olur mu, emin değilim” yorumunda bulundu.

Nede olsa, corona pandemisinde iyimser haberler kıt, dünya ekonomisindeki göçük de hergün derinleşiyor. İspanya dün salgında en kötü günü geride bıraktı. Dünya Sağlık Örgütüne göre New York City ABD’de salgının yeni merkezi olabilir.  Hindistan Başbakanı Indra Modi tüm ülkede sokağa çıkma yasağı ilan etti.  Bloomberg Ekonomistleri’nin güncel tahminine göre corona bu sene global ekonomiye $3 trilyonluk fatura çıkartabilir.

Ekonomide delik büyüdükçe, şirketlerin dolar talebi da artıyor. Başka para birimleri ile takas ederek dolar satın alma maliyetlerini ölçen çapraz parite swapları hala yükseliyor. Yani, ABD’li olmayan finansal kurumlar kendi para birimleriyle dolar takas etmek için yükselen maliyetler ödüyorlar.

Foreks’e göre, Fed, bu hafta aldığı ipotek destekli menkul kıymet alımı  yapma kararını hayata geçirmek için varlık yönetim devi BlackRock ile  anlaştı.

Fed, finansal piyasalarda likiditeyi artırmak için milyarlarca dolar  tutarında ticari mortgage destekli menkul kıymet alımı yapma sözü  vermişti.

New York Fed tarafından yapılan açıklamaya göre, Fed adına piyasa  yapıcılardan ticari mortgage destekli menkul kıymet alımı için BlackRock Financial Markets Advisory yardımcı olacak. Yapılan açıklamada, “BlackRock, ticari mortgage destekli menkul kıymetlerde ikinci piyasada  işlem ve bunların analizlerindeki deneyimi değerlendirilerek kısa vade  için yatırım yöneticisi olarak hizmet etmesi için seçildi” denildi.

 

ABD’de konut ve inşaat endüstrilerinin finansmanında çok hayati rol oynayan ikinci el ipotek kredileri pazarında sert dalgalanmalar gözlenirken, bunları portföyünde tutan fonlardan itfalar da nakit sıkışıklığı yaratıyor.

 

Avustralya Melborn’da Pepperstone aracı kurumunda araştırma birimi direktörü Chris Weston  “Daha ormandan çıktık demek için erken” yorumunda bulundu. “Yatırımcılar genelde hala aşağı yönlü risklerin ağır bastığını görüyor”. “Bu tam bir trading pazarı. Kısa soluklu ralliler, ardından kar realizasyonu” diye ekledi.

 

FÖŞ yazdı: Bu salgının kaderi Hindistan’da belli olur

DSÖ: ABD koronavirüsün merkezi haline gelebilir

Piyasalarda düzelme beklemeyin

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler