Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Borsa yukarı, döviz yatay, faizler yukarı

TL likidite tarafında MB haftalık repo ihalesini 52 milyar TL olarak düzenlerken, ihaleye gelen toplam teklif tutarı 113,7 milyar TL oldu. Gecelik fonlamanın yapılmadığı günde tamamı vadeli olan toplam TL fonlama tutarı 225 milyar TL’ye yükselirken, AOF maliyeti %15,00 ile değişmedi...

Borsa yukarı, döviz yatay, faizler  yukarı

Ünlü &Co:  Borsa İstanbul’un gözü 1400 puanda

Bir süredir belirsizlik yaratan CAATSA yaptırımlarının etki derecesinin beklendiği gibi limitli olması hisse senetleri üzerindeki baskının azalmasını sağlarken BIST-100 endeksinin 1400 puan sınırına kadar yükseldiğini gördük. Önemli bir direnç olarak gördüğümüz 1385 puanın aşılması ile birlikte endeksin teknik açıdan pozitif sinyaller vermeye devam ettiğini düşünüyoruz.

Bu noktada küresel risk iştahı lehte kalmaya devam ettiği sürece endeksin kısa vadede 1400 puanı tabana dönüştürme gayreti içerisinde olacağını düşünüyoruz.

USD/TL’de bant hareketi devam ediyor

CAATSA riski önemli bir baskı oluşmadan atlatılırken kurun uzun bir zamandır görmeye alıştığımız gibi 7,80’in üzerinde bant hareket sergilemeye devam ettiğini görüyoruz. Gün içinde hareketlilik yaratacak önemli bir konu başlığı bulunmasa da bugün TCMB’nin para ve kur politikası metninde vereceği mesajları yakından takip edeceğiz. Söz konusu metinde TCMB daha çok yılın genel bir değerlendirmesini yaparken aynı zamanda gelecek yıla ilişkin olarak likidite yönetiminin genel çerçevesini çiziyor. Dolayısıyla teknik nitelikte olan raporun ciddi bir piyasa etkisinden bahsetmek mümkün değil.

Ancak TCMB’nin özellikle rezerv güçlendirme yolunda nasıl bir strateji izleyeceğine yönelik mesajlarının önem taşıdığını düşünürken Merkez Bankası’nın piyasa koşullarının uygun olması durumunda rezervleri artıracağına yönelik mesajlar vermesini bekliyoruz.

Info Yatırım:   BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

ABD’de coronavirüs teşvik paketine ilişkin pozitif beklentiler ile FDA’nın Pfizer’ın aşısına onay verip aşı dağıtımına başlaması risk iştahını destekliyor. ABD’de toplu aşılamanın başlaması üzerine ABD’de mevcut başkan Trump sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “İlk aşı uygulandı. ABD’yi tebrik ediyoruz! Tebrikler Dünya!” ifadelerini kullandı.

İçeride ise Pazartesi gelen ABD’nin Türkiye kararı gündemin ilk maddesiydi. ABD, Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye’ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı. ABD Hazine Bakanlığı’nın açıkladığı yaptırımlara göre, Savunma Sanayi Başkanlığı ABD’den ihracat lisansı alamayacak ve ABD’li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak. Yaptırım listesinde Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in yanı sıra, Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit isimli Türk vatandaşları da yer aldı. Demir ve beraberindeki kişilerin mal varlıklarının dondurulacağı ve vize kısıtlamaları getirileceği kaydedildi. Yaptırım kararı sonrasında Dışişleri Bakanlığı kararı kınadığını ve reddettiğini bildirdi.

BİST100 endeksi ise güne tepki alımlarıyla %0,42 oranında yükselişle 1.394 seviyesinden başlangıç yaptı. Haber ve veri akışının sakin olduğu günü endeks yeni kapanış rekoruyla tamamladı. 1.390 puanın üzerinde kalmayı başardı. Endekste kısa vadede 1.365 – 1.350 – 1.335 seviyesinin destek olması beklenirken, yukarı yönde 1.400 – 1.415 seviyelerinin direnç oluşturmasını bekliyoruz.

 

 

Halk Yatırım:  Tahvil ve döviz piyasaları

 

Dün Dolar/TL kuru 7,81-7,86 bandında işlem görerek 7,83 seviyesinde tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS fiyatlaması 364 baz puana gerilerken, Hazine Eurobond getirilerinde de 10-20 bp arası düşüş kaydedildi. TL cinsi tahvil faizlerinde ise yatay seyir izlenirken, toplam işlem hacmi 825 milyon TL oldu. 2 yıllık yeni gösterge tahvilde son bir haftadır işlem gerçekleşmezken, 10 yıl vadeli gösterge tahvil bileşik faizi 9 bp yükselerek %13,38 seviyesinde kapanış yaptı.

TL likidite tarafında MB haftalık repo ihalesini 52 milyar TL olarak düzenlerken, ihaleye gelen toplam teklif tutarı 113,7 milyar TL oldu. Gecelik fonlamanın yapılmadığı günde tamamı vadeli olan toplam TL fonlama tutarı 225 milyar TL’ye yükselirken, AOF maliyeti %15,00 ile değişmedi.

TLREF oranı ise düne göre gerileyerek %15,42 seviyesi ile TCMB’nin politika faizinin üzerinde gerçekleşti. Diğer yandan MB haftalık vadede yaptığı Dolar/TL ve Altın/TL swap işlemleriyle de piyasaya 7,2 milyar TL ilave fonlama sağladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Şubat ayından bu yana ara verdiği değişim ihalelerine dün yeniden başladı. Bu kapsamda Şubat ve Nisan ayındaki yüklü itfalarını azaltmak amacıyla dün Şubat 2021 ve Nisan 2021 vadeli tahvilleri geri alırken, karşılığında 2028 vadeli TÜFE’ye endeksli ve 2030 vadeli sabit kuponlu tahvilleri sattı. Toplamda 7,7 milyar TL satış yapılırken, 2030 vadeli tahvilin bileşik faizi %13,53 ile piyasa fiyatlamasının üzerinde oluştu. Itfa programına göre özellikle Mayıs ve Temmuz aylarında da yüklü itfaları bulunan Hazine’nin önümüzdeki aylarda da değişim ihalelerine devam etmesini bekliyoruz.

 

Fikret Önder: 2021’de küresel hisse rallisi sürecek

 

BIST-100 Endeksi TL bazında rekor tazelemeye devam ediyor

 

GCM: “Fed’den Bir Değişiklik Beklemiyoruz”

 

JPMorgan: 600 Milyar Dolar Bitcoin Talebi Olabilir

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler