Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Bloomberg:  Kamu bankaları döviz sattı, riskli varlıklardan kaçış var

TL dolara karşı sadece %0.24 değer kaybetti, fakat Bloomberg’in bir haberine göre kamu bankaları $1-1.5 milyar satarak TL’nin düşüşünü frenlediler

Bloomberg:  Kamu bankaları döviz sattı, riskli varlıklardan kaçış var

Cuma günü hem dünya, hem de Türkiye piyasaları için kabusa döndü.  ABD’nin İran’ın milli kahramanı General Kasım Süleymani ve Irak’lı Haşdi Şahabi milislerinin önde gelen liderlerini öldürmesi ardından, Orta Doğu’da yükselen tansiyon petrol fiyatlarını da yukarı iterken, riskli varlıklardan hızlı bir kaçış başladı.

MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) Hisse Endeksi %0.35 gerilerken, Wall Street’teki panikten (DJ30 233 puan düştü) kerteriz alan Latin Amerika borsaları %0.61, para birimleri ise  dolara karşı ortalama %0.4 değer kaybetti.

Türkiye’de ise yükselen petrol fiyatları ve Aralık’ta $4.7 milyara tırmanan dış ticaret açığı  döviz üzerinde kaygılarda etkili oldu. TL dolara karşı sadece %0.24 değer kaybetti, fakat Bloomberg’in bir haberine göre kamu bankaları $1-1.5 milyar satarak TL’nin düşüşünü frenlediler.  Bloomberg’in  “Turkish State Banks Sell $1 Billion to Spare Lira From Rout” başlıklı haberinde bu bilginin konuya vakıf fakat adını vermek istemeyen 3 kişiden alındığı öne sürüldü.

Borsa’da ise TCMB’nin FX cinsinden zorunlu karşılıklardan komisyon tahsil etme kararı  banka hisselerinden başlayan bir tepkiye neden oldu. Integral Menkul Değerler sabah bülteninde şunları yazdı:

“TCMB haberinin ise banka karları üzerinde yaklaşık %7-8 gibi bir etkisi olacağı bekleniyor”.

 

2020 yılında mali varlıkların performansı

 

Dünya piyasalarında İranlı general sarsıntısı

 

Dış dengede bozulma başladı

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler