Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Bloomberg Gelişen Piyasalar Anketi:  Türkiye yine en diplerde

Ankete göre, Türkiye bu sene 2Y2020’de resesyondan çıkamayacak. Bu kaderi Arjantin ve Güney Afrika Cumhuriyeti ile paylaşıyor. Katılımcıların %67’si TCMB’nin yılın kalan aylarında da faiz indirimini sürdüreceğini tahmin ederken,  enflasyonun yükseleceğini düşünenlerin oranı %42.9

Bloomberg Gelişen Piyasalar Anketi:  Türkiye yine en diplerde

Bloomberg 61 fon yöneticisi, stratejist ve trader’la yaptığı çeyreklik ankette Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) hakkında hissiyatı ölçtü. Bir çok katılımcı 2ci veya 3cü çeyrekte GOÜ varlıklarında bir düzeltme beklese de, yıl sonunda endekslerin bugüne nazaran daha yüksek seviyede kapatacağını ifade etti.  En cazip hisse senedi, bono-tahvil ve FX piyasaları arasında yapılan sıralamada Türkiye yine en altlarda yer aldı. Katılımcılar Türkiye’de bu sene daralma, yılın ikinci yarısında ise enflasyonda hızlanma bekliyor.

 

GOP’da toplam $28 trilyon menkul kıymet işlem görürken yılbaşından bu yana bunların piyasa değeri $3 trilyon düştü. Mart’ta sert satışlara maruz kalan GOÜ varlıkları, Nisan’da kısmen toparlarken, hisse senetleri geride kaldı.

Bloomberg anketine katılanların büyük çoğunluğu GOP’ta 2ci veya 3cü çeyrekte bir düzeltme daha bekliyor. Fakat yılın son çeyreğinde menkul kıymetler yine prim yapacak. Hisse senetleri ve FX genelinde Gelişmiş Ülkelerin menkulleri GOP’a nazaran daha iyi performans gösterecek. Buna karşın Asya menşeli tahviller tercih ediliyor. Bir çok katılımcının hala risk alma konusunda temkinli davrandığı görülüyor. Bir önceki ankette yüksek getirili tahviller tercih edilirken, bu kez odak Çin, Güney Kore, Tayland ve Polonya.

Tüm varlık sınıflarında Latin Amerika’dan uzak durma eğilimi var. Bu kıtadaki GOÜ’in Covid-19’la başa çıkamayacağı  algısı hakim. Salgını bir ölçüde kontrol altına alan Asya en popüler bölge.

Ülkeler bazında, Çin ve Güney Kore hisse, tahvil ve FX alımında 1 ve 2 numaralı tercihler. Tahvil ve hisse senedinde Rusya’nın 3 numaraya yerleşmesi ilginç, demek ki yatırımcılar Putin’in salgınla başedeceği ve enerji fiyatlarında toparlanmaya oynayacak.

Türkiye 12 büyük GOÜ arasında 3 varlık kategorisinde yapılan sıralamada bono-tahvil ve hisselerde 10cu, FX’te 11ci sırada. Yani cazip görülmüyor, veya katılımcıların küçük bir kısmı yatırım yapma eğilimi ifade ediyor.

 

 

Ankete göre, Türkiye bu sene 2Y2020’de resesyondan çıkamayacak. Bu kaderi Arjantin ve Güney Afrika Cumhuriyeti ile paylaşıyor. Katılımcıların %67’si TCMB’nin yılın kalan aylarında da faiz indirimini sürdüreceğini tahmin ederken,  enflasyonun yükseleceğini düşünenlerin oranı %42.9.

 

Atilla Yeşilada – Dr. Artunç Kocabalkan:  Mayıs’ta piyasalarda ikinci dip

 

Financial Times görüşü:  Piyasalar ekonomik realitelerden koptu

 

Koronavirüs gelişmekte olan pazarları eziyor; dünyanın geri kalanı da bir bedel ödeyecek

 

 

FÖŞ yazdı: Covid-19: Kültür-merkezli bakışın sonuçları çok acı olacak 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler