Sosyal Medya

Döviz

YORUM: Azerbeycan Ermenistan’ı vurdu, Ermenistan da TL’yi

Bugün TCMB’nin kurda çöküşe karşı önlem olarak ortalama fonlama faizini %11’in üstüne çekmesi beklenebilir. TCMB, piyasada dolaşan başıboş dövizi çekmek için bankaların FX munzam karşılıklarını da yükseltebilir ve/veya yüksek TL faiziyle TL-dolar swap ihalesi açabilir....

YORUM: Azerbeycan Ermenistan’ı vurdu, Ermenistan da TL’yi

 

Asya seansında 7.82’den açılan dolar/TL TSİ 08:00’de 7.80’nin biraz üstünde. Dünya basınına göre, TL’yi Azerbeycan-Ermenistan çatışmaları vurdu.  Bir çok uzman Türkiye’nin de savaşa sürüklenmesinden korkuyor. Rus rublesi de benzer kaygılarla dün dolara karşı değer yitirdi.  Azeri ve Ermeni Euro-tahvilleri değer yitirirken, piyasa raporlarına göre petrol pazarı da Baku-Ceyhan’dan sevkiyata zara gelmesi ihtimaline karşı ”diken üstünde”.

 

Cephede  son durum  

Harekatın ilk gününde Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köyleri ile bazı stratejik noktaları ele geçiren Azerbaycan ordusu, dün Terter bölgesi yakınlarındaki Taliş köyü etrafındaki stratejik tepeleri işgalci güçlerden temizledi. Ermeni Ordusu’nun düşman havadan saldırı taburu komutanı Yarbay Lernik Babayan, Taliş köyü istikametindeki çatışmalarda öldürüldü. (Yeni Şafak)

 

 

KARAR:  Rezerv ekside, kur uçuyor

Dün TCMB haftalık repo ihalesi açmadı ve BDDK ise aktif rasyosunda indirime gitti, ancak kur bu adımlara pozitif tepki vermedi ve yükseliş hızlandı. Öte yandan Merkez Bankası’nın eksi rezervleri de gündemde. Sadece döviz rezervinin -71.5 milyar dolar olduğu belirtilirken, yüksek enflasyon beklentisi de TL’yi sıkıştırıyor. Bu hafta yurt içinde YEP takip edilecek, gelecek 3 yıla ait hedefleri açıklayacak olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sunumu piyasaların radarında olacak. Özellikle enflasyon ve cari açıktaki artışın kuru da tetiklemesini rekabet fırsatı olarak ifade eden Albayrak’ın sunumu öncesinde kurdaki volatilitenin devam etmesi bekleniyor.

Günlük bazda dolar karşısında yüzde 2’ye yakın değer kaybeden TL, gelişen ülke paraları arasında dün en fazla düşüşü yaşayan para birimi olurken TL’nin dolar karşısındaki yıllık kaybı da yüzde 25’i aştı.

 

Ahlatçı Menkul Değerler Araştırma Müdürü Barış Ürkün:

Azerbaycan gelişmeleri hamlelerin etkisini zayıflattı

Haftanın başlangıcında piyasalarda yaşana hareketliliği değerlendiren Ahlatçı Menkul Değerler Araştırma Müdürü Barış Ürkün, DÜNYA’ya gönderdiği bilgi notunda, normalleşme adımları atılmış olsa da Azerbaycan-Ermenistan gelişmelerinin bu adımların etkisini zayıflattığını dile getiriyor. Kuzey Suriye ardından Doğu Akdeniz üzerinden yaşanan gerilimde bir miktar yumuşama sağlanmış olsa da bu son gelişmenin Türk Lirası üzerinde negatif etkisinin gözlendiğini aktaran ÜRKÜN, repo ihalesi açılmamasıyla piyasaların 10,25 yerine piyasayı geç likidite penceresinden fonlamayı tercih ettiğini belirtti.

 

Marbaş Menkul Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru:

Dolar/TL 7,50’nin altında kalmadıkça…

 

Döviz kurlarındaki düşmeyen tansiyonu değerlendiren Marbaş Menkul Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, TCMB’nin politika faizini 8,25’den 10,25’e çıkarması önemli bir mesaj olduğunu ancak hali hazırda AOFM’nin bu seviyenin üzerinde seyrediyor olması piyasadaki algıyı bozamadığına işaret etti. Dolardaki yükselişe neden olan bir diğer önemli etki olarak ise Azerbaycan-Ermenistan hattından gelen haber akışı ve bunun yarattığı belirsiz ortam olduğunu belirten Kuru,  “TL varlıklar üzerinde kısmi baskılayıcı etkisi olarak görünüyor.

Teknik olarak temmuz ayı sonunda 6,85’den başlayan yükselen formasyonu içindeyiz, bu formasyonda normal fiyatlanma aralığı 7,50 – 7,75 olarak görünüyor. 7,50’nin altında kalıcılık sağlanmadıkça piyasa algısının yukarı yönlü olmaya devam etmesini bekliyoruz” dedi.  (DUNYA Gazetesi haerinden alıntı)

Oanda in Singapore kıdemli piyasa uzmanı Jeffrey Halley ve BlueBay Asset Management stratejisti Tim Ash, Bloomberg ve Reuters’e verdikleri demeçlerde, Türkiye’nin savaşın içine sürüklenmesi kaygısını öne çıkardılar.

TL’nin değer kaybetmesi için bir başka neden de, Deutsche ve Goldman Sachs’ın fonlara Türkiye gibi Gelişmekte Olan Ülke piyasalarında temkinli davranmalarını öğütlemeleri.  Dolar Endeksi de TL’ye yardımcı olmuyor. Dün bir ara tökezleyen Dolar Endeksi kritik Trump-Biden tartışması öncesi 94.75’i de yukarı kırdı.

 

Bugün TCMB’nin kurda çöküşe karşı önlem olarak ortalama fonlama faizini %11’in üstüne çekmesi beklenebilir. TCMB, piyasada dolaşan başıboş dövizi çekmek için bankaların FX munzam karşılıklarını da yükseltebilir ve/veya yüksek TL faiziyle TL-dolar swap ihalesi açabilir.

 

Dövize patlamadan endişelenmeli miyimiz?  Bizce hayır.  GOÜ piyasaları bir süre daha çalkantı yaşayabilir, fakat Türkiye’nin hiç bir şekilde Azerbeycan-Ermenistan arasındaki savaştan zarar görmesine imkan yok. Yatırımcılar çok ksıa sürede bu gerçeği sezip, gözlerini Ankara’nın son bir haftada attığı olumlu adımlara çevirecek.

 

FÖŞ:  Azeri kardeşlerimizin haklı mücadelesini kayıtsız-şartsız destekliyorum. Yukarı Karabağ Azeri toprağıdır ve işgalden kurtarılması için savaş meşrudur.

 

Burak Köylüoğlu:  Faiz artışına rağmen temel riskler halen masada

 

Gelişmekte olan ekonomiler borç piyasalarını kullanıyor ancak riskler de birikiyor

 

Dolar’ın sürpriz rallisi sürüyor

 

Artunç Kocabalkan-  Atilla Yeşilada: Hisse aldım, dolar sattım, altın için bekliyorum

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler